„Plon niesiemy, plon…”, czyli Dożynki Parafialne i odpust w Parafii Ochle [FOTO+WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 22.09.2022

Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Ochlach (gm. Koło) pozyskała cenne relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego dzięki staraniom nowego proboszcza ks. Mariusza Budkiewicza, będącemu autorem książek i publikacji poświęconych temu męczennikowi, nazywanemu przez św. Jana Pawła II „pierwszym świętym drugiego tysiąclecia”. Relikwie przekazał osobiście na ręce kapłana o. Mariusz Słowik – Gwardian Niepokalanowa, podczas pielgrzymki parafian z Ochli do franciszkańskiego sanktuarium, a ich uroczyste wprowadzenie do miejscowego kościoła nastąpiło w ostatnią niedzielę, 18 września 2022 r., podczas Dożynek Parafialnych i odpustu Matki Bożej Bolesnej. Pod spodem FOTOgaleria i NAGRANIE z uroczystości.

 

Miłym zaskoczeniem dla parafian, którzy wybrali się na pielgrzymkę do sanktuarium w Niepokalanowie, było przekazanie dla Parafii w Ochlach relikwii – włosów z brody św. Maksymiliana Kolbego. Ksiądz Budkiewicz wcześniej nie powiedział nikomu o tym, więc zaskoczenie było ogromne, a i radość z ubogacenia niewielkiej wiejskiej parafii tak wspaniałymi relikwiami jeszcze większa. Włosy z brody św. Maksymiliana, którą zgolił na początku II wojny światowej, zostały przechowane przez klasztornego fryzjera. To jedyna pozostałość po nim, gdyż ciało spalone zostało w obozowym krematorium.

Relikwie św. Maksymiliana Kolbego dla Parafii w Ochlach (gm. Koło) [FOTO]

Po Mszy św. w zabytkowej, drewnianej kaplicy św. Maksymiliana, pątnicy z Ochli dokonali spontanicznej zbiórki i zakupili godny relikwiarz, który po umieszczeniu w nim relikwii oficjalnie został wprowadzony do ich świątyni podczas niedzielnych Dożynek Parafialnych połączonych z odpustem Matki Bożej Bolesnej.

Wszystko rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w pięknym kościele parafialnym, po niej odbyła się procesja dookoła świątyni, a następnie przemarsz w korowodzie dożynkowym na plac przy remizie OSP Ochle, gdzie zgromadzeni goście bawili się doskonale! Pogoda nie popsuła planów i frekwencja dopisała znakomicie. Wszyscy mogli korzystać z wielu atrakcji oraz próbować pysznego jedzenia i ciast przygotowanych głównie przez gospodarne Panie i Panowie z kół gospodyń wiejskich i przedstawicieli sołectw: Ochle, Konstantynów, Lubiny, Drążek, Budki Nowe, Budki Stare, Borki. Dzieci bawiły się na „dmuchańcach”, można było zjeść kiełbaski z grilla, przejechać się konną bryczką lub amerykańską limuzyną.

KLIKNIJ w obraz, by obejrzeć skrótowe nagranie z uroczystości w Ochlach:

Uroczystość zgromadziła bardzo wielu parafian. Licznie przybyli także księża z całego dekanatu i diecezji, w tym sumista – ks. Mariusz Staszak, a także przedstawiciele samorządu, na czele z wójtem gm.Koło Mariuszem Rybczyńskim. W organizacji pomagały wspólnoty lokalne takie jak: koła gospodyń wiejskich w Borkach i Ochlach, miejscowi druhowie z OSP Ochle, członkowie PASCHALNEGO DESZCZU – Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, a wszystko wspaniałą grą uświetniła Orkiestra Dęta OSP w Kole na czele z dyrygentem Krzysztofem Lityńskim.

– Witamy w naszej wspólnocie parafialnej świętego Maksymiliana, którego relikwie zostały przed chwilą wniesione do świątyni i prosimy, aby orędował za nami ku najświętszej Maryi Panny, pośredniczki łask, której był tak wielkim czcicielem – powiedział ks. Mariusz Budkiewicz.

Tekst, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526