Po raz pierwszy w Parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Białkowie Kościelnym (gm. Kościelec) odbył się w tym roku, 6 stycznia, Orszak Trzech Króli. Uroczystość, której organizatorem wraz ze wspólnotą parafialną, wieloma mieszkańcami i druhami OSP, był miejscowy proboszcz ks. Mariusz Wielgocki, przyciągnęła duże rzesze wiernych, tym bardziej, że tym razem w pobliskim powiatowym Kole Orszak nie odbył się wcale… Pod spodem obszerny fotoreportaż i nagranie autorstwa Mariusz Kozajdy.
Kościół parafialny pw. św.Stanisława Biskupa i Męczennika w Białkowie stanowi przykład 18-wiecznego drewnianego budownictwa sakralnego wschodniej Wielkopolski. Obecnie tak pięknych, drewnianych świątyń zachowało się na naszym terenie, ale i w całej Polsce, niezwykle mało.
Po raz pierwszy Białków został wzmiankowany w dokumentach w 1268 r. jako wieś królewska (jest to więc miejscowość DUŻO starsza od Koła! – przyp. Redakcji). Przed 1416 r. (a więc ponad 600 lat temu! – przyp. Redakcji.) we wsi została erygowana parafia. Kościół we wsi istniał już od I poł. XIV wieku. W 1754 r. miejscowy proboszcz, ks. Michał Włostowski, kanonik sieradzki i dziekan słupecki, wzniósł nowy, drewniany kościół, który uległ zniszczeniu w wyniku pożaru 7 maja 1776 roku. Dwadzieścia lat później staraniem ks. Andrzeja Chlebowskiego wzniesiona została nowa drewniana świątynia.
Kościół usytuowany jest po wsch. stronie głównej drogi. Wyznaczony ceglano-kamiennym ogrodzeniem i zadrzewiony cmentarz przykościelny od pn. i wsch. otoczony jest polami uprawnymi, od pd. przylega do niego plebania wchodząca w skład zabudowy wsi. Na szczególną uwagę zasługuje oś widokowa łącząca kościoły w Białkowie i Kościelcu — pagórkowate ukształtowanie terenu wzajemnie eksponuje ich wieże, wywołując poczucie pewności, że wybór lokalizacji obu świątyń nie był przypadkowy.
(źródło: https://zabytek.pl/pl/obiekty/bialkow-koscielny-kosciol-pw-sw-stanislawa-biskupa )
Opracowanie, tekst, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA
KLIKNIJ W OBRAZ, BY OBEJRZEĆ NAGRANIE WIDEO Z ORSZAKU:
FOTOREPORTAŻ:
Orszak na żywo przepiękny brawo dla księdza proboszcza i osób które pomogły w organizacji. Pan Kozajda zrobił piękny reportaż. Mam nadzieję że będzie tak dalej
Dziękuję za miłe słowa. Starałem się 🙂 choć zimno było dość mocno. To bardzo dobrze, że społeczności lokalne integrują się podczas takich uroczystości. Pozdrawiam. MK
Fajny ksiadz w koncu nam się trafił po tylu latach.Nie to co poprzednik.Szkoda tylu lat bez sensu .
Super orszak wyszedł w Białkowie a Koło dało ciała po calosci