Orszak Trzech Króli przez Białków Kościelny i Leszcze [FOTO + WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 08.01.2024

Po raz pierwszy w Parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Białkowie Kościelnym (gm. Kościelec) odbył się w tym roku, 6 stycznia, Orszak Trzech Króli. Uroczystość, której organizatorem wraz ze wspólnotą parafialną, wieloma mieszkańcami i druhami OSP, był miejscowy proboszcz ks. Mariusz Wielgocki, przyciągnęła duże rzesze wiernych, tym bardziej, że tym razem w pobliskim powiatowym Kole Orszak nie odbył się wcale… Pod spodem obszerny fotoreportaż i nagranie autorstwa Mariusz Kozajdy.

 

Kościół parafialny pw. św.Stanisława Biskupa i Męczennika w Białkowie stanowi przykład 18-wiecznego drewnianego budownictwa sakralnego wschodniej Wielkopolski. Obecnie tak pięknych, drewnianych świątyń zachowało się na naszym terenie, ale i w całej Polsce, niezwykle mało.

Po raz pierwszy Białków został wzmiankowany w dokumentach w 1268 r. jako wieś królewska (jest to więc miejscowość DUŻO starsza od Koła! – przyp. Redakcji). Przed 1416 r. (a więc ponad 600 lat temu! – przyp. Redakcji.) we wsi została erygowana parafia. Kościół we wsi istniał już od I poł. XIV wieku. W 1754 r. miejscowy proboszcz, ks. Michał Włostowski, kanonik sieradzki i dziekan słupecki, wzniósł nowy, drewniany kościół, który uległ zniszczeniu w wyniku pożaru 7 maja 1776 roku. Dwadzieścia lat później staraniem ks. Andrzeja Chlebowskiego wzniesiona została nowa drewniana świątynia.

Kościół usytuowany jest po wsch. stronie głównej drogi. Wyznaczony ceglano-kamiennym ogrodzeniem i zadrzewiony cmentarz przykościelny od pn. i wsch. otoczony jest polami uprawnymi, od pd. przylega do niego plebania wchodząca w skład zabudowy wsi. Na szczególną uwagę zasługuje oś widokowa łącząca kościoły w Białkowie i Kościelcu — pagórkowate ukształtowanie terenu wzajemnie eksponuje ich wieże, wywołując poczucie pewności, że wybór lokalizacji obu świątyń nie był przypadkowy.

(źródło: https://zabytek.pl/pl/obiekty/bialkow-koscielny-kosciol-pw-sw-stanislawa-biskupa )

Opracowanie, tekst, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

 

KLIKNIJ W OBRAZ, BY OBEJRZEĆ NAGRANIE WIDEO Z ORSZAKU:

 

 

FOTOREPORTAŻ:

 

 

 

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Parafianin
Parafianin
3 miesięcy temu

Orszak na żywo przepiękny brawo dla księdza proboszcza i osób które pomogły w organizacji. Pan Kozajda zrobił piękny reportaż. Mam nadzieję że będzie tak dalej

noooooo
noooooo
3 miesięcy temu

Fajny ksiadz w koncu nam się trafił po tylu latach.Nie to co poprzednik.Szkoda tylu lat bez sensu .

Smukee
Smukee
3 miesięcy temu

Super orszak wyszedł w Białkowie a Koło dało ciała po calosci

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526