Budowa Kolskiej Geotermii budzi międzynarodowe zainteresowanie

Autor: kurier-kolski.pl | 15.12.2022

W dniach 7-9 grudnia 2022 r. MZEC Sp. z o. o. gościł w siedzibie Spółki zespół naukowców z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB), który poddał badaniom rdzeń wiertniczy pochodzący z otworu Koło GT-2. Przeprowadzone badania są częścią projektu współpracy polsko-francuskiej pt. „Holostratygrafia i zmiany paleośrodowiskowe w interwale granicy berias-welanżyn (140-135 mln lat temu) we Francji i w Polsce”. Projekt finansowany jest przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej NAWA.

 

Wizyta polsko-francuskiej ekipy badawczej jest dowodem na rosnące zainteresowanie tematyką geotermii w naszym mieście, które wychodzi daleko poza granice Koła.

-Mamy nadzieję, że wykonana praca badawcza zaowocuje pogłębieniem posiadanej wiedzy, która następnie zostanie udostępniona wszystkim zainteresowanym w postaci artykułu naukowego. Jako Spółka liczymy na dalszą, poszerzoną współpracę z Państwowym Instytutem Geologicznym – podsumował Prezes MZEC sp. z o.o. Przemysław Stasiak.

-Bardzo cieszy mnie współpraca na polu naukowym związana z badaniem naszych rdzeni wiertniczych. Tak więc obok aspektu praktycznego promujemy Koło również na niwie badawczej, i to z wiarygodnym partnerem jakim jest Państwowy Instytut Geologiczny – skomentował burmistrz Krzysztof Witkowski.

Więcej na temat tego wydarzenia można dowiedzieć się z materiału filmowego zamieszczonego poniżej.

http://tv.kolo.pl/programy/2022/326_badania.webm

Materiał dzięki uprzejmości Telewizji Kablowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Kole.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
1 rok temu

W obecnych czasach, przy tych cenach energii oraz kosztów ochrony środowiska taka inwestycja jest na wagę złota. Przede wszystkim dla mieszkańców, ich portfeli oraz środowiska.
Wypada jednak mieć nadzieję, że jakiejś przyszłej centralnej władzy (gdy zabraknie jej pieniędzy) nie wpadnie go głowy myśl opodatkować geotermię!
W końcu wszystko co znajduje się ponad 2 metry pod powierzchnią ziemi…; aż strach o tym myśleć.

OBSERWATORKA
OBSERWATORKA
1 rok temu
Odpowiedz do.  Wujek Chłodek

To akurat prawda. PRACOWAŁAM W URZĘDZIE. NALICZAŁAM PODATKI. MIAŁAM SZKOLENIA NA RÓŻNE TEMATY- JAK OPODATKOWAĆ, I ZA CO?
STRACH SIĘ BAĆ POMYSŁÓW WŁADZ GDY CHODZI O PIENIĄDZE.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
1 rok temu
Odpowiedz do.  OBSERWATORKA

Tak, tylko tu chodzi o „pomysły” władz centralnych a nie lokalnych.
Można mieć cichą nadzieje, że dzięki istnieniu geotermii w Toruniu do tego nie dojdzie.:)

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526