Czy powstanie cywilizowany dojazd do Zamku? Włodarze Koła i Kościelca planują wspólną inwestycję drogową

Autor: kurier-kolski.pl | 15.06.2022

Wójt Gminy Kościelec Dariusz Ostrowski i Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski rozpoczęli dziś obiecujące rozmowy dotyczące partycypacji kosztów przy realizacji budowy ul. króla Kazimierza Wielkiego w Kole. Inwestycja ta jest ważna dla obu samorządów z wielu względów. Przy ulicy mieszkają zarówno mieszkańcy gminy Kościelec, jak i Kolanie. Droga prowadzi też do ruin gotyckiego Zamku, które odwiedzają nie tylko turyści, ale również liczni mieszkańcy obu gmin.

 

Od lat mieszkańcy tej drogi także bezskutecznie zabiegają o jej remont. Zawsze był to problem nie do przeskoczenia, bo przy jednej drodze, o tej samej nazwie, z jednej strony mają swoje domy mieszkańcy gminy Kościelec, a z drugiej – miasta Koła. Inwestycja wymaga więc porozumienia obu samorządów. Obecnie jeżdżące tamtędy samochody wzbijają latem ogromne tumany kurzu, a jesienią i wiosną polna droga zamienia się w błotnistą breję. A ruch z roku na rok coraz większy.

Ulica Kazimierza Wielkiego to jedyny logiczny dojazd do ruin kolskiego Zamku Królewskiego w Gozdowie. Obecnie na Zamku prowadzone są prace zabezpieczające i konserwatorskie, a w przyszłości planowana jest rewitalizacja tego terenu i przeznaczenie go na cele turystyczno-rekreacyjne. Tak więc budowa drogi jest również niezbędna dla lepszego dojazdu do tego bezcennego zabytku.

Jeśli pomysł obu włodarzy spotka się z poparciem rajców, początkiem wspólnego przedsięwzięcia będzie opracowanie dokumentacji technicznej na budowę tej drogi. Trzymamy za to kciuki!

Ruiny gotyckiego Zamku stojące nad Wartą, kilka kilometrów za miastem, na terenie Gozdowa, są jednym z najcenniejszych zabytków naszego rejonu. Do tej pory dostać się do nich było niełatwo – było daleko, a niezwykle wąska droga prowadząca przy wale w Kole była pełna nierówności, zakrętów oraz głębokich dziur. W roku 2016 zmieniło się to na lepsze, bo władze miasta uruchomiły nowy, dużo krótszy i wygodniejszy dojazd ulicą Kazimierza Wielkiego. Odcinek o długości 770 metrów bieżących nawieziono tłuczniem, który dokładnie ubito na szerokości 4 metrów.  Na zmodernizowanym odcinku bez kłopotów mijają się dwa samochody, a nawet autokary. Wcześniej ruch do Zamku odbywał się wałem przeciwpowodziowym ciągnącym się wzdłuż ulicy Zamkowej i dalej, co stanowiło duże zagrożenie, tym bardziej, że jest zakaz rozjeżdżania wałów pojazdami, o ile nie jest to niezbędne. Inwestycję wykonano w dużej części ze środków Województwa Wielkopolskiego, a całkowity koszt zadania opiewał na kwotę 106.249,49 zł. Przyznana dotacja stanowiła 72.187,50 zł., a więc blisko 2/3 ogólnej kwoty niezbędnej do wykonania zadania.

Jednak szczególnie pierwszy odcinek ulicy Kazimierza Wielkiego (na zdjęciach wyżej) jest w opłakanym stanie: już na zjeździe z ul. Poniatowskiego są głębokie dziury, na których można sobie coś urwać w samochodzie, potem jest zniszczona i nierówna ulica gruntowa, pełna wody i błota po opadach. Przez dość długi odcinek, aż za ul. Leśną, ta droga wcale nie jest ani zmodernizowana, ani niczym utwardzona. Drugi odcinek, nieco zmodernizowany i utwardzony 6 lat temu obecnie także jest już mocno rozjeżdżony i jest w kiepskim stanie. Utwardzenie tłuczniem nie na długo starczyło…

Obaj włodarze: miasta Koła i gminy Kościelec (na zdjęciu niżej) są przekonani, że warto zmodernizować tę drogę dla dobra mieszkańców obu gmin.

Źródło: UM w Kole
Opracował: Mariusz Kozajda

Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
IWO
IWO
2 lat temu

kiedy te pisowskie trolle zaczną myśleć samodzielnie?

Czarnooka kelnerka z Wrocławia
Czarnooka kelnerka z Wrocławia
2 lat temu

To najpiękniejsze chwile mojego życia.

Czarnooka kelnerka z Wrocławia
Czarnooka kelnerka z Wrocławia
2 lat temu

Koło ma najcudowniejszą kadencję w historii.

TOOOO
TOOOO
2 lat temu

Nigdy tyle w Kole nie było inwestycji. Przynajmniej ja nie pamiętam lepszej kadencji.

Wyborca
Wyborca
2 lat temu
Odpowiedz do.  TOOOO

Poseł stara się o pieniądze dla miasta to są inwestycje. Inaczej byś pamiętał te inwestycje, gdyby nie Poseł. Dziękuję Panie pośle

Fff
Fff
2 lat temu
Odpowiedz do.  Wyborca

Haha

Ewa
Ewa
2 lat temu
Odpowiedz do.  Fff

Ale nie śmiej się ironicznie – baranie-. Posłem może być każdy, kogo wybiorą w głosowaniu.Startuj, a się przekonasz. Więc nie obrażajcie P.Galemby, tylko dlatego, że jest ze wsi. No to wy wszyscy piszący o tym , że ,,poseł ze wsi’, to rozumiem, że jesteście z miasta i co tacy mądrzy? czy tacy głupi?, że na posłów lub senatorów nie startujecie?. A może nawet zawodówki nie udało się skończyć?, ale internet w komórze jest to piszemy.Nie ważne mądrze czy głupio, z błędami, czy nie, ale się pokarzę. Ciągle krytykujecie osobę z własnego terenu. To ogromny wstyd, kimkolwiek on nie jest?/chodzi o partię polityczną/. Bo jeśli przez mądrość takich jak piszący kiedyś nie będziemy mieć kogokolwiek w rządzie z terenu Koła i nie ważne z jakiej partii , nie liczcie na pieniądze i na rozwój miasta Koło, czy gmin w powiecie kolskim.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526