„Koło dawniej i dziś” w MDK

Autor: kurier-kolski.pl | 12.10.2021

Liczni miłośnicy fotografii i historii miasta Koła spotkali się w Galerii Foyer MDK w Kole, gdzie kolejną wystawę autorską otwierał Zbigniew Rapusta. Wystawę niezwykłą, gdyż odwołującą się do przeszłości naszego miasta i świadomości upływającego czasu, zatytułowaną „Koło dawniej i dziś”. Nasza Redakcja objęła wydarzenie swoim patronatem medialnym. Pod spodem prezentujemy fotoreportaż oraz krótkie nagranie wideo.

 

Nie minął rok, odkąd pan Zbigniew zaprezentował wystawę „Tak było, a jest tak” dokumentującą przemiany kolskiego dworca na przestrzeni ostatnich 10 lat. Wnikliwość obserwacji i utrwalanie w kadrze wszystkiego, co zasługuje na zapamiętanie, to domena naszego fotografika-hobbysty, któremu aparat towarzyszy odkąd pamięta, i jak zapewnia, będzie towarzyszył zawsze. Tym razem Zbigniew Rapusta utrwalił obraz nie tylko dworca, ale i innych kolskich zabytków i miejsc – ratusza, urzędu, ulic, policji, szpitala, wieży ciśnień, poczty, zamku i innych obiektów, wzorując się na przedwojennych pocztówkach – zestawiając ich dawny i współczesny wygląd. Zestawienie zaskakuje – niektóre obiekty zachowały się w stanie niemal nienaruszonym, inne zaś przeszły znaczne przeobrażenie lub już ich nie ma.

KLIKNIJ w obraz niżej, by obejrzeć nagranie z wernisażu wystawy:

Wystawę objęli honorowym patronatem Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski, Starosta Kolski Robert Kropidłowski oraz nasz kolski Poseł na Sejm Leszek Galemba. Kuratorem wystawy był Arkadiusz Gołębowski z MDK. Merytoryczną pomoc w przygotowaniu wystawy udzielił autorowi Zbigniew Szymański.

Przyjaciele ze szkolnej ławy (ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kole) przybyli jak zawsze licznie, z kwiatami i serdecznymi gratulacjami. Goście wernisażu nie szczędzili słów uznania. Wieloletni przyjaciel autora wystawy, lokalny regionalista Jacek Skrycki, wspominał początki wspólnej dla obu panów pasji fotografowania, a mieszkanka Koła i była radna miejska Barbara Szczepaniak przywoływała sielskie dzieciństwo na stacji i ofiarowała autorowi przedwojenne zdjęcie basenu nieopodal wieży ciśnień – prosząc obecnych o pomoc w ocaleniu tego niszczejącego zabytku.

Zanim goście przeszli do podziwiania prac i indywidualnych rozmów z autorem, p. Zbigniew z koleżeństwem pozowali do pamiątkowych zdjęć. Ważne chwile należy dokumentować…

Źródło info: UM w Kole
Foto i wideo: Mariusz KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Jakub
Jakub
1 rok temu

Świetny materiał, fajnie że są tacy ludzie

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526