Kończy się I etap remontu kolskiego Zamku. Czy będzie kontynuowany?

Autor: kurier-kolski.pl | 03.11.2020

Dobiega końca I etap remontu murów kolskiego Zamku Królewskiego w Gozdowie. Sprzyja temu pogoda oraz dofinansowanie prac z Ministerstwa Kultury i budżetu miasta Koła. Zaawansowanie prac jest już bardzo duże. Niedawno odbyła się na Zamku Rada Budowy z udziałem Grzegorza Budnika – Konserwatora Zabytków z Konina i Burmistrza Miasta Koła Krzysztofa Witkowskiego oraz osób nadzorujących prace. Czy remont murów będzie kontynuowany w latach kolejnych?

 

Miasto Koło w połowie roku przeprowadziło przetarg na wybór wykonawcy remontu fragmentu muru północnego kolskiego Zamku Królewskiego znajdującego się na terenie Gozdowa (gm. Kościelec). Na inwestycję pozyskano 200.000 zł. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Jest to I etap kompleksowej rewitalizacji ruin Zamku zaplanowanej i opracowanej w tej kadencji samorządu. Rozpoczęto od zabezpieczenia  fragmentu muru od strony rzeki Warty, który od lat groził zawaleniem.

Miasto Koło znalazło się na liście do dofinansowania przez Ministerstwo Kultury, z programu „Ochrona zabytków”, na remont ściany północnej ruin kolskiego Zamku Królewskiego. Dotacja wyniosła 200.000 zł. Kolscy radni na sesji zabezpieczyli w budżecie drugą połowę kosztów zadania – czyli 200 tys. zł. oraz 125 tys. zł na dokumentację projektową. Razem 525.000 zł. Jednak w zmianach budżetowych nie wszyscy radni byli zgodni co do kontynuacji tego remontu właśnie teraz, w dobie koronawirusa.

Dofinansowanie pozwoliło rozpocząć prace przy naszym najcenniejszym zabytku. Najważniejsze jest zabezpieczenie warowni przed dalszą dewastacją. Nikt wcześniej o to nie zadbał, a ekspertyzy i fachowcy już dawno alarmowali, że dłużej nie można czekać, bo może to skończyć się podobnie jak w przypadku wieży kolskiego Ratusza.

– Zabezpieczenie ruin uważam za swój obowiązek – powiedział Burmistrz Miasta Koła Krzysztof WitkowskiSkoro mamy taką sposobność i udało nam się pozyskać środki, musimy zatroszczyć się o zabytek. Prace związane z zabezpieczeniem zamku będą podzielone na trzy lub cztery roczne etapy, więc zajmą ok. 3-4 lat. Kolejnym krokiem będzie rewitalizacja, która pozwoli przystosować obiekt dla zwiedzających. Wierzę, że uda nam się „przywrócić świetność” królewskiej siedzibie… Ministerstwo dało bardzo krótki termin na uzyskanie pozwolenia na budowę i wyłonienie wykonawcy tych robót, ale mam nadzieję, że zdążymy…

Dopisująca dobra pogoda pozwala na ciągłe prowadzenie robót. Dzięki temu prace są już mocno zaawansowane i praktycznie na ukończeniu. Wylano specjalne żelbetowe słupy, które obudowano cegłą. Całość została połączona ze stojącym samotnie fragmentem murów, który groził przewróceniem. Roboty są żmudne i wymagają dużej staranności, ale efekt, który już widać, jest bardzo dobry. Historyczny mur jest czyszczony i uzupełniany.

Jak tłumaczy Piotr Śniegocki, nasz lokalny kolekcjoner i regionalista, który pomagał przy wykopaliskach archeologicznych na Zamku, ale też często odwiedza teren prac remontowych, część kamiennych ciosów wykorzystana obecnie przy remoncie murów to oryginalne kamienie wykopane w ubiegłym roku i zabezpieczone przez niego w pobliżu warowni. Wykopane wówczas wszystkie kamienie, także te „polne”, zostały zakopane do ponownego wykorzystania. Być może kiedyś przydadzą się, gdy dojdzie do odtworzenia pierwotnego poziomu dziedzińca zamkowego.

W połowie października Gmina Miejska Koło złożyła kolejny wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie o dofinansowanie II etapu remontu murów kolskiego Zamku. Jednak jak zapowiada włodarz miasta, zabytek nie zostanie odbudowany, ale będą remontowane i zabezpieczane ruiny. Zwieńczeniem prac ma być utworzenie tarasu widokowego na wieży zamkowej. A docelowo cały obiekt i teren wokół niego będzie zrewitalizowany i przystosowany dla ruchu turystycznego i organizacji imprez.

Opracowanie: Mariusz Kozajda
Fot: M. Kozajda, Piotr Śniegocki, fanpage fb Krzysztof Witkowski

Subskrybuj
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
lovooeinloggen.com
2 lat temu

lovoo sextreffen grüner haken lovoo http://lovooeinloggen.com/

Javiereralm
2 lat temu

tinder sign up , tinder dating app
tinder date

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

./,.

Gucio i Cezar
Gucio i Cezar
3 lat temu

Za to dziś kazał by nowe cegły pomalować minią, więc chociaż kolor byłby zbliżony do tych starych.

Gość
Gość
3 lat temu

@mam racje?
Niestety nie masz racji. Twój pan w ogóle postawił ławeczkę bez zgody konserwatora i musiał usunąć, podobnie jak kosz. No wiadomo.. co mu będzie jakiś konserwator podskakiwał jak on wie lepiej.. w końcu studia ma… haha. Twój pan nic na zamku pozytywnego nie zrobił oprócz ochlapania murów zamku zaprawą co do dzisiaj można niestety oglądać i co miejmy nadzieję będzie usunięte..

mam racje?
mam racje?
3 lat temu

Leją żelbeton na zabytek,cegły niewymiarowe i niepasujące barwą do oryginału i konserwator milczy!!!!Burmistrz Maciaszek ławeczkę postawił ,to niektórym zachciało się nieheblowanej dechy i afera na cała Polskę.Teraz rządzą…

Mleczarz
Mleczarz
3 lat temu

Jak dobrze że się wyprowadzam…

Kok
Kok
3 lat temu

Jego poprzednik ten nieudacznik tylko spapral caly zamek

PATRIOTA
PATRIOTA
3 lat temu

ROBI TO CO ZACZAŁ JEGI POPRZEDNIK

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

Bylem i widziałem robia dobrą robote

Krystyna
Krystyna
3 lat temu

Brawo Pan burmistrz Witkowski.Pierwszy który naprawdę dba o nasze zabytki.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526