Mieszkańcy 50 lat czekali na drogę Tarnówka-Ladorudzek [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 02.07.2020

Ponad pół wieku mieszkańcy męczyli się i czekali na wybudowanie ważnej drogi w gm. Grzegorzew łączącej Tarnówkę z Ladorudzkiem. Trakt ten przez mieszkańców nazywany był „drogą po płytach”, gdyż przez 50 lat ułożone były na tej drodze płyty betonowe. Niektórzy nazywali ją „drogą przez mękę”. Wcześniej były tu tylko doły i błoto, potem wspomniane płyty, aż w końcu … od wczoraj jest już oddana oficjalnie do użytku długo wyczekiwana piękna droga asfaltowa. A wszystko dzięki dużej dotacji rządowej z Funduszu Dróg Samorządowych.

 

Wybudowana droga była inwestycją od dawna oczekiwaną przez grzegorzewski samorząd jak i mieszkańców Tarnówki i Ladorudzka. Trakt Tarnówka – Ladorudzek łączy te miejscowości oraz stanowi ważny szlak komunikacyjny łączący gm. Grzegorzew z jej sąsiadami : Gminą Dąbie, Gminą Olszówka i Gminą Koło . Czekano na nią prawie pół wieku!

Droga doczekała się wreszcie prawdziwej, utwardzonej i spełniającej wszelkie wymagania nawierzchni z przystankami autobusowymi, ponieważ myśląc perspektywicznie władze gminy planują uruchomić tu również komunikacje autobusową. Powstały ciąg drogowy pozwala na rozwój lokalnym przedsiębiorcom.

11 października 2019 r. podpisana została z ówczesnym Wojewodą Wielkopolskim, a obecnie Posłem na Sejm RP  Zbigniewem Hoffmannem umowa na dofinansowanie tej inwestycji z rządowego programu w ramach  Funduszu Dróg Samorządowych.

-Budowa drogi wymagała wiele pracy zarówno na etapie projektowym jak i wykonawczym. Jednak podstawową sprawą są finanse.To Fundusz Dróg Samorządowych stanowiący bardzo ważne i wymierne źródło wsparcie dla samorządów  oraz doskonała współpraca z Panem Wojewodą, przy wielkim wsparciu naszych lokalnych parlamentarzystów Pana Posła RP Leszka Galemby oraz Pana Posła Zbigniewa Hoffmana doprowadziły do wybudowania tej drogi – powiedziała Wójt Gm. Grzegorzew Bożena Dominiak.


KLIKNIJ W OBRAZ, BY OBEJRZEĆ NAGRANIE Z ODDANIA DROGI:

Na oficjalny odbiór drogi i symboliczne przecięcie wstęgi przybyło wielu gości, w tym m.in.: I Wicewojewoda Wielkopolska Aneta Niestrawska (spóźniła się ze względu na wypadek na autostradzie, więc miała okazję drugi raz przeciąć wstęgę), posłowie na Sejm: Witold Czarnecki, Zbigniew Hoffmann i nasz kolski poseł Leszek Galemba, Starosta Kolski Robert Kropidłowski, członkowie Zarządu Powiatu: Waldemar Banasiak, Henryk Tomczak i Zbigniew Szarecki, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kolskiego Mariusz Kozajda, Przewodniczący Rady Gminy Grzegorzew Tadeusz Sosnowski wraz z radnymi gminnymi , ks. proboszcz kan. Krzysztof Pietryga, ks. wikary Jakub Ziemski, rezydent ks. prałat Michał Pietrzak, sołtys Sołectwa Tarnówka  Teresa Jujka, sołtys Sołectwa Ladorudzek Joanna Musiał, Wójt gm. Olszówka Włodzimierz Fraszczyk, Prezes Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego Grzegorz Fiałkowski oraz wykonawca drogi Andrzej Kantek z konińskiej firmy Anbud.

W imieniu licznie zgromadzonych mieszkańców głos zabrała Marlena Naparta – członek Rady Sołeckiej Sołectwa Tarnówka, która podziękowała za zrealizowaną inwestycję.

Najmłodsza uczestniczka uroczystości oddania drogi Roksana na zaproszenie Wójt Bożeny Dominiak wzięła również udział w przecięciu wstęgi na drodze. I to nawet dwukrotnie, gdyż Wicewojewoda Aneta Niestrawska utknęła w korku powypadkowym na autostradzie i dojechała później.

Całkowita wartość wykonanej inwestycji o długości 1 km wraz z infrastrukturą, poboczami oraz zatokami autobusowymi to 573 500 zł. w tym:
–  dotacja z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych  –  395 968 zł – 80% wartości zadania,
–  środki własne gminy Grzegorzew  –  177 532 zł.

Przebudowę drogi wykonało Przedsiębiorstwo Budowlane ANBUD z Konina. Kierownikiem Budowy Robót był Prezes firmy Andrzej Kantek.

Budowa drogi w Tarnówce nie była zadaniem łatwym. W czasie prac napotkano utrudnienia z przejazdem, doszły prace związane z pilną wymianą przepustu drogowego,  ale z dużo bardziej skomplikowanymi pracami zmierzono się pod położonymi płytami. Grunt był bardzo sypki na podłożu torfowym.

 Źródło: UG Grzegorzew

Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
lovoo radius einstellen

lovoo erfahrungen lovoo suche funktioniert nicht http://lovooeinloggen.com/

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu

Tak jest, najpierw drogi do znajomych i rodziny, aż wreszcie i płyty wymieniono na asfalt. A teraz znowu wszystko zarośnie krzakami, włącznie z nieczyszczonymi od 20_30 lat rowami melioracyjnymi. Ale wszyscy zabłysnęli i o to chodziło.

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

Dziekujemy.ze.pani.wojt.znalazla.fundusz..zostala.zrobiona.droga.a.bardzo.bysmy.byli.zadowoleni.gdyby.znalazl.sie.fundusz.ba.nastepny.odcinek.drogi.od.kapliczki.w.stronepaba.Malinskiego.i.Sety..Pozdrawiamy.czekamy.i.prosimy.o.wiecej..

ciekawostka
ciekawostka
3 lat temu

A ja jak powiedziałem, tak zrobiłem i przejechałem cały szlak rowerem, rzeczywiście jazda o wiele lepsza, w końcu płyty zniknęły (takie same są jeszcze na drodze za Carrefourem). Przy okazji zaskoczyła mnie nowa droga na Leśnicę, a właściwie nie droga, tylko ścieżka rowerowa przy nowej drodze, co jest super sprawą,bo to ten sam szlak, wykręciłem jeszcze ze szlaku zobaczyć nowy most w Barłogach no i zaskoczyłem się nowym mostem w Grzegorzewie. Dużo się zmieniło i oby tak dalej.

C. Kamyczek
C. Kamyczek
3 lat temu

Ludzie co z wami nie tak? Coś robią źle, nic nie robią jeszcze gorzej zastanówcie się trochę, jednak jest trochę prawdy w przysłowiu,, Jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził”

Lok
Lok
3 lat temu

Dlaczego na pare dni przed wyborami otwieracie te droge tak samo robil Gierek w latach 70 siatych tylko na jego otwarciach bylo mniej ludzi ci ludzie to nie pracuja sa na urlopach czy na delegacji gorzej postepujecie jak za komuny brakuje jeszcze zeby powiat dostal pare wozow strazackich bo teraz to bardzo modne

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
3 lat temu

Cóż to takiego 50 lat?
Warto jednak być cierpliwym!:)

ciekawostka
ciekawostka
3 lat temu

Tą drogą prowadzi zdaje się niebieski szlak rowerowy (KOŁO – ZAWADKA – RZUCHÓW – MAJDANY – LADORUDZEK – TARNÓWKA – GRZEGORZEW – STELLUTYSZKI – POWIERCIE – ZAWADKA – KOŁO). Kiedy go odkrywałem parę lat temu, akurat na tym fragmencie z płyt odbywała się wizja lokalna i nie można było przejechać. Z chęcią odświeżę ten szlak po tej zmianie.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526