Eksponat z 1846 roku posłużył mu do stworzenia „albumu rodzinnego” Czesława Freudenreicha

Autor: kurier-kolski.pl | 16.02.2020

Darzony wielkim uznaniem kolanin Czesław Freudenreich znalazł się na kartach albumu fotograficznego zawierającego zdjęcia najbliższych, dawnego Koła i wszystkiego, co było mu bliskie. Na ten niezwykły pomysł wpadł Jacek Skrycki. Korzystając z pomocy osób życzliwych stworzył niemal zapomniany już sztambuch – na stronach zabytkowego, oryginalnego przeszło 150-letniego albumu znajdują się ręcznie opisane reprodukcje fotografii z początku XX wieku. Album od niedawna znajduje się w zbiorach Muzeum Technik Ceramicznych w Kole.

Jednym z największych wydarzeń ubiegłego roku, z punktu widzenia kolskiej regionalistyki, było odnalezienie przez naszego rodaka Jacka Skryckiego  29 oryginalnych egzemplarzy (24 numery) „Głosu Koła” wydawanego w naszym mieście, w języku polskim, w latach 1918-1919. Gazeta była redagowana, drukowana i wydawana w Kole. Ukazywała się przez 12 miesięcy, od lutego 1918 roku do lutego 1919 roku. Lokalni historycy i regionaliści wysoko ocenili wartość znaleziska pod kątem historycznym i regionalnym, i mieli nadzieję, że właściciel pozostawi je potomnym. Znalazca ofiarował unikaty miastu, powierzając je opiece Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, gdzie są dostępne dla wszystkich zainteresowanych. W związku z niecodziennym odkryciem, wiele się wydarzyło na niwie kultury lokalnej, gazety m.in. były przyczynkiem do wystawienia widowiska w reżyserii Anety i Radomira Piorunów w wykonaniu aktorów Kolskiego Teatru Otwartego. Spektaklem uczczona została 80. rocznica śmierci Czesława Freudenreicha i jego córki Krystyny. Rzecz miała miejsce w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości.

Podczas uroczystej gali w MDK, w bogatej artystycznej oprawie mógł umknąć naszej uwadze jeszcze jeden wysiłek, którego podjął się Jacek Skrycki. Wielkim staraniem wszedł w posiadanie albumu z 1846 roku. Zabytek poddał rekonstrukcji znany kolski artysta-karykaturzysta, ale i zdolny rękodzielnik – Zbigniew Szymański.

Jacek Skrycki stworzył album fotograficzny zatytułowany „Czesław Konrad Freudenreich 1873-1939 i Jego ukochane Koło”. Zamieścił w nim dawne fotografie w sepii, ukazujące Czesława, jego rodzinę, miasto, zabytkowe często nieistniejące już obiekty, kadry z ważnych wydarzeń, pochodzące od wielu osób życzliwych i wspierających koncept, również z prywatnych zbiorów pomysłodawcy. Na zdjęciach jest m.in. 4-letnia mama Jacka Skryckiego. Niektóre ze zdjęć nie były wcześniej nigdzie publikowane. Ciekawy eksponat był prezentowany podczas gali związanej z wystawieniem spektaklu. Powstał, by uczcić pamięć o życiu i chlubnej działalności Czesława Freudenreicha w roku 80. rocznicy jego śmierci.

Oprócz uroczystej Gali w MDK, odtworzony przez Jacka Skryckiego, z pomocą Zbigniewa Szymańskiego, niemal oryginalny „album rodzinny” Czesława Freudenreicha był już wcześniej prezentowany także na wernisażu wystawy w kolskim Muzeum pt. „Fajans kolski w dwudziestoleciu 1919-1939”, której kuratorem był nasz kolski kolekcjoner Piotr Śniegocki. Wtedy także wręczono specjalną statuetkę regionaliście Kazimierzowi Kasperkiewiczowi, a Jacek Skrycki i Zbigniew Szymański przekazali na ręce dyr. Tomasza Nuszkiewicza specjalnie wykonaną na tę okazję karykaturę Czesława Freudenreicha – autorstwa właśnie naszego wspaniałego karykaturzysty – p. Zbigniewa.

Jacek Skrycki zdecydował o przekazaniu swej wspaniałej pracy mieszkańcom, składając ją na ręce kolskiego włodarza, dra Krzysztofa Witkowskiego. Burmistrz z kolei, będąc historykiem i regionalistą-pasjonatem, w uznaniu wielkiej wartości albumu, oddał sztambuch do Muzeum Technik Ceramicznych, by służył wyższym celom.

Uroczyste przekazanie miało miejsce w gabinecie burmistrza. Teraz zabytek można oglądać na stałej wystawie Muzeum Technik Ceramicznych (na poddaszu ratusza) „Fajans kolski – formy, dekoracje, techniki zdobnicze” imienia Czesława Freudenreicha. – Album nawiązuje do charakteru wystawy, zatem pięknie ją ubogaca – przyznał dyrektor muzeum, Tomasz Nuszkiewicz – Oprócz rodzinnych zdjęć Freudenreichów, ukazuje miasto na osi czasu. Widać przemiany jakim Koło uległo… Zachęcam do odwiedzenia galerii i obejrzenia cennego nabytku.

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Javiereralm
2 lat temu

browse tinder for free , tinder dating app
tinder app

Javiereralm
2 lat temu

tinder sign up , tinder online
tindr

Myronevita
2 lat temu

free datingwebsites
free single chat

cheap cialis
3 lat temu

hello guos 9128738519

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526