Pierwsza Dama z wizytą w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kole na Dni Babci i Dziadka

Autor: kurier-kolski.pl | 24.01.2020

W dniu 22 stycznia 2020 roku podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole przygotowali spektakl z okazji Dni Babci i Dziadka, a do wspólnego świętowania zaprosili Pierwszą Damę. – Jesteście wyrozumiałymi, ciepłymi słuchaczami, pocieszycielami i otaczacie swoje wnuki niezwykłą miłością i ciepłem, oddając im swoje serca – mówiła małżonka Prezydenta RP do zasiadających na widowni najstarszych widzów.

 

SOSW w Kole od ponad 46 lat zajmuje się wychowaniem i edukacją dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. W środę, z okazji świąt babć i dziadków, wychowankowie placówki wystąpili z barwnym i zabawnym spektaklem o Czerwonym Kapturku. – Szkołę stanowią przede wszystkim ludzie, cała szkolna społeczność – podkreśliła Pierwsza Dama. – Po radości goszczącej na twarzach dzieci, babć, dziadków, rodziców i wychowawców widać, że stanowią Państwo wspaniałą wspólnotę, wspaniałą społeczność – zapewniła. – Ponieważ spotykamy się z bardzo szczególnej okazji, pozwolę sobie złożyć najserdeczniejsze życzenia przede wszystkim zdrowia, dobra i wszelkiej pomyślności – mówiła Agata Kornhauser-Duda, zwracając się do zgromadzonych na widowni babć i dziadków małych artystów. – Jednak przede wszystkim chciałabym Państwu podziękować za to, że jesteście, gdyż nie mam co do tego wątpliwości, dla wnuków jesteście Państwo wyjątkowymi osobami – tłumaczyła. – Jesteście wyrozumiałymi, ciepłymi słuchaczami, pocieszycielami i otaczacie swoje wnuki niezwykłą miłością i ciepłem, oddając im swoje serca – dodała.

Obecnie do Szkoły Podstawowej z oddziałami przedszkolnymi, Szkoły Zawodowej oraz Przysposabiającej do Pracy uczęszcza 141 wychowanków. Ośrodek prowadzi także Wczesne Wspomaganie Rozwoju dla najmłodszych dzieci i klasę dla uczniów z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Podczas zwiedzania placówki Pierwsza Dama dowiedziała się o stosowanych w SOSW formach terapii, nauki i rehabilitacji oraz korzyściach, jakie w rozwój osób z niepełnosprawnością intelektualną wnosi każdy z etapów edukacji.

W swoim wystąpieniu małżonka Prezydenta RP zwróciła uwagę na niezwykle bogatą i różnorodną ofertę zajęć, a także na indywidualne podejście pedagogów do każdego z wychowanków. – Co ogromnie ważne, tutaj każdy uczeń ma szansę odnieść sukces na miarę swoich możliwości – powiedziała Pierwsza Dama – Sama jestem nauczycielką i wiem, że to wcale nie jest łatwe, by odpowiednio zmotywować uczniów, ale przede wszystkim, by odkrywać ich talenty. Uważam, że każdy człowiek ma jakiś talent, a wielkim zadaniem nauczycieli jest odkrywanie tych predyspozycji i Państwu się to wspaniale udaje – uzupełniła.

Pierwsza Dama dodała, że jest bardzo wdzięczna za zaangażowanie grona pedagogicznego oraz wszelkie działania, które nie należą do obowiązków pedagogów, a wynikają z poczucia powołania i misji. – Jako nauczyciel wiem, jak ogromną satysfakcję przynosi nasza praca, ale jest też zajęciem trudnym, ponieważ nie sposób jest zostawić problemy naszych uczniów za drzwiami szkoły – przyznała – Często uczniowie są w naszych myślach już w domu, zastanawiamy się jak im pomóc, jakie metody i sposoby pracy zastosować. Bardzo serdecznie za to dziękuję – stwierdziła. Spostrzeżenia małżonki Prezydenta potwierdził Starosta Kolski, Robert Kropidłowski: – Są tu wyjątkowi pedagodzy, to ludzie, którzy pracują sercem i potrafią trafić do tych młodych ludzi – mówił.

Podopieczni ośrodka uczestniczą w wielu formach aktywności, w tym terapii w wodzie i nauce pływania, rehabilitacji ruchowej czy Terapii Integracji Sensorycznej. Z myślą o najstarszych uczniach powstała Szkoła Przysposabiająca do Pracy przygotowująca młodzież do możliwie samodzielnej egzystencji oraz aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Ośrodek dba także o rozbudzanie kreatywności podopiecznych, rozwijanie ich zainteresowań oraz kształtowanie umiejętności spędzania wolnego czasu. W ramach zajęć pozalekcyjnych uczniowie realizują się w kółkach tematycznych, a placówka organizuje imprezy integracyjne jak regionalny konkurs plastyczny, zawody sportowe, koncerty czy Integracyjny Festiwal Twórczości Teatralnej Dzieci i Młodzieży. Podopieczni uczestniczą w licznych konkursach oraz imprezach sportowych i artystycznych, a także projektach edukacyjnych. Pochwalili się, że wspaniałe stroje, w których dziś wystąpili powstały podczas zajęć kółka krawieckiego.

Wizytę w SOSW w Kole Pierwsza Dama rozpoczęła od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. (KS)

Źródło: Oficjalna Strona Prezydenta RP https://www.prezydent.pl

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Mik
Mik
4 lat temu

Wstyd dla miasta

as
as
4 lat temu

A tak w istocie to po co była?

bambosz
bambosz
4 lat temu

Elegancko ze byla a pytal ktos o kase na laparoskop?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526