Ważne spotkanie na Zamku Królewskim w Kole. Co dalej z resztkami wieży i całym obiektem? Będzie odbudowa? [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 06.09.2019

Kilka dni temu na Zamku doszło do bardzo ważnego spotkania Burmistrza M. Koła dra Krzysztofa Witkowskiego i radnych miejskich z archeologami i przedstawicielami służb konserwatorskich. W spotkaniu uczestniczył też nasz kolski poseł Leszek Galemba. Archeolodzy przedstawili fascynujące wyniki wykopalisk, a potem podsumowano badania i dyskutowano o przyszłości ruin Zamku. TYLKO NA NASZYM PORTALU obszerna fotogaleria oraz nagranie spotkania i dyskusji. A wkrótce nagranie spotkania o Zamku, które odbyło się później w kolskim Ratuszu. Tak ciekawe materiały filmowe obejrzycie TYLKO na naszym portalu! Zachęcamy. Czy dojdzie do odbudowy Zamku? Czego i kiedy możemy się spodziewać?

 

W spotkaniu w ruinach kolskiego Zamku Królewskiego uczestniczyli m.in.: wykonawcy badań, archeolodzy – dr hab.  Artur Różański – profesor UAM z Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu oraz Tomasz Olszacki z Pracowni Archeologicznej „Trecento” w Łodzi, profesor Hanna Kóćka-Krenz – Przewodnicząca Rady Programowej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, konserwator Grzegorz Budnik – kierownik konińskiej Delegatury Wielkopolskiego Urzędu Konserwacji Zabytków w Poznaniu, Krzysztof Gorczyca – archeolog Muzeum Okręgowego w Koninie, a także Burmistrz Miasta Koła dr Krzysztof Witkowski – historyk i regionalista kolski, Leszek Galemba – poseł na Sejm RP z naszej Ziemi Kolskiej, Przewodniczący Rady Miasta Tomasz Sobolewski oraz radni miejscy – Teresa Brzoska, Sebastian Kuty i Urszula Pękacz, kolski kolekcjoner i pasjonat historii Piotr Śniegocki oraz Tomasz Nuszkiewicz – historyk, dyrektor Muzeum w Kole.

Spotkanie dotyczyło podsumowania dotychczasowych badań i ustaleń oraz wypracowania wstępnych opinii czy decyzji co dalej – jak zabezpieczyć odkryte mury wieży królewskiej, by nie ulegały niszczeniu oraz co dalej z przyszłością tego bezcennego w skali kraju zabytku. To przecież naprawdę Zamek Królewski, w którym mieszkali królowie, oraz druga co do wielkości w Polsce królewska wieża mieszkalna! Do tej pory niedoceniany kolski zabytek dzięki staraniom naszych władz samorządowych, posła oraz funduszom od Konserwatora Zabytków odzyskuje nie tylko swoją historię i blask, ale także znaczenie.

KLIKNIJ W OBRAZ BY OBEJRZEĆ CIEKAWE NAGRANIE ZE SPOTKANIA NA ZAMKU:

– Jedną z istotniejszych kwestii było zagadnienie dalszych losów odkrytej królewskiej wieży mieszkalnej. Powszechną akceptację zyskała propozycja uczytelnienia murów poprzez ich nadbudowę respektującą wyjątkowe walory oryginalnej bryły zamku. Także wypełnienie wyrwy w północnej kurtynie, zagrażające stabilności istniejących reliktów, powinno zostać wypełnione murem. Mamy nadzieję, że te pozytywne deklaracje będą wstępem do realnych działań na rzecz przywracania godności zamkowi – napisali pracujący na Zamku archeolodzy na profilu społecznościowym.

Co dalej? Co stanie się z odsłoniętymi fundamentami wieży? Jaki los czeka ruiny kolskiego Zamku Królewskiego? Jakie działania podejmie miasto i radni oraz kolski poseł Leszek Galemba? Czy dojdzie do remontu fortalicji? A może zostanie odbudowana? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź oglądając nasz krótki materiał filmowy tu pod spodem.

A jakie jest Wasze zdanie? Co sądzicie? Czekamy na Wasze komentarze, wypowiedzi, pomysły i sugestie! Czy warto remontować i rekonstruować Zamek czy pozostawić go jako „malowniczą ruinkę”? Zachęcamy do komentowania pod artykułem!!!

Tekst, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

11 odpowiedzi do wpisu

 1. Alina

  Mam nadzieję, że do odbudowy nie dojdzie. Jak to przypomniała jedna pani, wielbicielka chyba historii Sfinksowi nosa nie dorobili. Odbudowali i wiele sławnych ruin pozostaje ruinami. Kiedyś tu jeden kolski biznesmen chciał metalowe rusztowanie. Zawiązało się koło pasjonatów, które wtedy chciało się łańcuchami otoczyć w obronie ruin. Sami ludzie dorośli. Dosłownie!I przeciw tym maszkarom metalowym. Zrezygnowano wtedy. Odbudowa, ale jaka, z restauracjami? Wtedy restauracja też w planach biznesmenów była. Czyli interes? Tak niektórzy kolanie sądzą.

 2. wyborca

  @Alina- nie obawiaj się ,nic nie odbudują ,bo ci wszyscy ludzie na zdjęciach i piszący ten artykuł ,nie są zdolni do żadnej budowy.Oni nawet nie umieją posprzątać baszty ,nie mówiąc już o postawienia ławki na ruinach.

 3. ola

  To kampania przedwyborcza nic więcej. Ta cała inwestycja to wyrzucone pieniądze. Po tych odkryciach archeologicznych to reszta murów się zawali tak jak było z ratuszem. Burmistrz niech się zajmie ściąganiem inwestorów do Koła by zmniejszyć bezrobocie.

 4. maria

  Szanowni tworcy planow odnudowy zamku kolskiego

  Nazwa ODBUDOWA cos oznacza, a m.inn., ze odbudowuje wg zdjec, rysunkow, obrazow budynek, zamek. Czy ktos z pomyslodawcow odudowy zamku kolskiego widzial i wie jak wygladal zamek dawniej?
  I co sie chce odbudowac? bez wzoru, tylko z bicza trzasnac i juz jest zamek!
  Wg mnie nalezaloby zabezpieczac to, co jeszcze da sie uratowac, bez budowania nowego zamku. Jak odbudowywano Warszawe, to byly mapy, rysunki, fotografie, obrazy a tu przy kolskim zamku nie ma takich materialow. Odbudowa , jak sie teraz mowi, bedzie znaczyla BUDOWE a nie odbudowe. Archeolodzy moga pracowac, moga szukac skarbow a nawet tunelu do klasztoru, powodzenia. NIE ODBUDOWYWAC, bo ta odbudowa bedzie BUDOWA Wymyslona!!!!

 5. Radomir Piorun

  Kilkanaście lat temu w przestrzeni tzw:dziedzińca MDK popełnił spektakl na który ,wałem dotarło około 200 osób. Dlatego więc co do animacji która wystarczy do działań (inspirując się zamkiem w Kazimierzu Wielkim ,wystarczy odbudowywać dziedziniec .Czyli stworzyć bezpieczną dla widzów przestrzeń do koncertów,spektakli… występów estradowych.
  Zdobędziemy scene letnią.

 6. historyk

  Odbudować można wszystko, ale nie każda odbudowa będzie wartościowa. Nawet jeśli miałoby to dotyczyć tylko jednego elementu-wieży, konieczna jest znajomość realiów epoki przy tworzeniu projektu. Potrzebna jest taka sama jak historyczna cegła a sam proces budowy musi być taki sam jak kiedyś. Czy urzędnicy zdają sobie z tego sprawę? Wiedzą gdzie znaleźć takich ludzi? Wiedzą, że byłoby to droższe i zajęło zdecydowanie więcej czasu niż postawienie ściany z pustaków?

 7. Anonim

  …A ja to bym chciał żeby odbudowa się odbyła

 8. Gucio i Cezar

  Wystarczą ławki i kosze na dziedzińcu!

 9. Paź

  poseł był miliony będą

 10. Inka

  Ktoś od posla malował komin w mzec to może odbuduje komin.

 11. Inka

  Miało być zamek. Sorki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526