Ważne spotkanie na Zamku Królewskim w Kole. Co dalej z resztkami wieży i całym obiektem? Będzie odbudowa? [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 06.09.2019

Kilka dni temu na Zamku doszło do bardzo ważnego spotkania Burmistrza M. Koła dra Krzysztofa Witkowskiego i radnych miejskich z archeologami i przedstawicielami służb konserwatorskich. W spotkaniu uczestniczył też nasz kolski poseł Leszek Galemba. Archeolodzy przedstawili fascynujące wyniki wykopalisk, a potem podsumowano badania i dyskutowano o przyszłości ruin Zamku. TYLKO NA NASZYM PORTALU obszerna fotogaleria oraz nagranie spotkania i dyskusji. A wkrótce nagranie spotkania o Zamku, które odbyło się później w kolskim Ratuszu. Tak ciekawe materiały filmowe obejrzycie TYLKO na naszym portalu! Zachęcamy. Czy dojdzie do odbudowy Zamku? Czego i kiedy możemy się spodziewać?

 

W spotkaniu w ruinach kolskiego Zamku Królewskiego uczestniczyli m.in.: wykonawcy badań, archeolodzy – dr hab.  Artur Różański – profesor UAM z Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu oraz Tomasz Olszacki z Pracowni Archeologicznej „Trecento” w Łodzi, profesor Hanna Kóćka-Krenz – Przewodnicząca Rady Programowej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, konserwator Grzegorz Budnik – kierownik konińskiej Delegatury Wielkopolskiego Urzędu Konserwacji Zabytków w Poznaniu, Krzysztof Gorczyca – archeolog Muzeum Okręgowego w Koninie, a także Burmistrz Miasta Koła dr Krzysztof Witkowski – historyk i regionalista kolski, Leszek Galemba – poseł na Sejm RP z naszej Ziemi Kolskiej, Przewodniczący Rady Miasta Tomasz Sobolewski oraz radni miejscy – Teresa Brzoska, Sebastian Kuty i Urszula Pękacz, kolski kolekcjoner i pasjonat historii Piotr Śniegocki oraz Tomasz Nuszkiewicz – historyk, dyrektor Muzeum w Kole.

Spotkanie dotyczyło podsumowania dotychczasowych badań i ustaleń oraz wypracowania wstępnych opinii czy decyzji co dalej – jak zabezpieczyć odkryte mury wieży królewskiej, by nie ulegały niszczeniu oraz co dalej z przyszłością tego bezcennego w skali kraju zabytku. To przecież naprawdę Zamek Królewski, w którym mieszkali królowie, oraz druga co do wielkości w Polsce królewska wieża mieszkalna! Do tej pory niedoceniany kolski zabytek dzięki staraniom naszych władz samorządowych, posła oraz funduszom od Konserwatora Zabytków odzyskuje nie tylko swoją historię i blask, ale także znaczenie.

KLIKNIJ W OBRAZ BY OBEJRZEĆ CIEKAWE NAGRANIE ZE SPOTKANIA NA ZAMKU:

– Jedną z istotniejszych kwestii było zagadnienie dalszych losów odkrytej królewskiej wieży mieszkalnej. Powszechną akceptację zyskała propozycja uczytelnienia murów poprzez ich nadbudowę respektującą wyjątkowe walory oryginalnej bryły zamku. Także wypełnienie wyrwy w północnej kurtynie, zagrażające stabilności istniejących reliktów, powinno zostać wypełnione murem. Mamy nadzieję, że te pozytywne deklaracje będą wstępem do realnych działań na rzecz przywracania godności zamkowi – napisali pracujący na Zamku archeolodzy na profilu społecznościowym.

Co dalej? Co stanie się z odsłoniętymi fundamentami wieży? Jaki los czeka ruiny kolskiego Zamku Królewskiego? Jakie działania podejmie miasto i radni oraz kolski poseł Leszek Galemba? Czy dojdzie do remontu fortalicji? A może zostanie odbudowana? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź oglądając nasz krótki materiał filmowy tu pod spodem.

A jakie jest Wasze zdanie? Co sądzicie? Czekamy na Wasze komentarze, wypowiedzi, pomysły i sugestie! Czy warto remontować i rekonstruować Zamek czy pozostawić go jako „malowniczą ruinkę”? Zachęcamy do komentowania pod artykułem!!!

Tekst, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
lovoo hacken
3 lat temu

lovoo app bewertung lovoo standort manuell ändern http://lovooeinloggen.com/

Javiereralm
3 lat temu

tinder sign up , tinder dating app
tinder app

DanielEvamp
3 lat temu
https://tinyurl.com/rsacwgxy g

Paragraph writing is also a fun, if you know then you can write or else it is complex to write.

Inka
Inka
4 lat temu

Miało być zamek. Sorki

Inka
Inka
4 lat temu

Ktoś od posla malował komin w mzec to może odbuduje komin.

Paź
Paź
4 lat temu

poseł był miliony będą

Gucio i Cezar
Gucio i Cezar
4 lat temu

Wystarczą ławki i kosze na dziedzińcu!

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

…A ja to bym chciał żeby odbudowa się odbyła

historyk
historyk
4 lat temu

Odbudować można wszystko, ale nie każda odbudowa będzie wartościowa. Nawet jeśli miałoby to dotyczyć tylko jednego elementu-wieży, konieczna jest znajomość realiów epoki przy tworzeniu projektu. Potrzebna jest taka sama jak historyczna cegła a sam proces budowy musi być taki sam jak kiedyś. Czy urzędnicy zdają sobie z tego sprawę? Wiedzą gdzie znaleźć takich ludzi? Wiedzą, że byłoby to droższe i zajęło zdecydowanie więcej czasu niż postawienie ściany z pustaków?

Radomir Piorun
Radomir Piorun
4 lat temu

Kilkanaście lat temu w przestrzeni tzw:dziedzińca MDK popełnił spektakl na który ,wałem dotarło około 200 osób. Dlatego więc co do animacji która wystarczy do działań (inspirując się zamkiem w Kazimierzu Wielkim ,wystarczy odbudowywać dziedziniec .Czyli stworzyć bezpieczną dla widzów przestrzeń do koncertów,spektakli… występów estradowych.
Zdobędziemy scene letnią.

maria
maria
4 lat temu

Szanowni tworcy planow odnudowy zamku kolskiego

Nazwa ODBUDOWA cos oznacza, a m.inn., ze odbudowuje wg zdjec, rysunkow, obrazow budynek, zamek. Czy ktos z pomyslodawcow odudowy zamku kolskiego widzial i wie jak wygladal zamek dawniej?
I co sie chce odbudowac? bez wzoru, tylko z bicza trzasnac i juz jest zamek!
Wg mnie nalezaloby zabezpieczac to, co jeszcze da sie uratowac, bez budowania nowego zamku. Jak odbudowywano Warszawe, to byly mapy, rysunki, fotografie, obrazy a tu przy kolskim zamku nie ma takich materialow. Odbudowa , jak sie teraz mowi, bedzie znaczyla BUDOWE a nie odbudowe. Archeolodzy moga pracowac, moga szukac skarbow a nawet tunelu do klasztoru, powodzenia. NIE ODBUDOWYWAC, bo ta odbudowa bedzie BUDOWA Wymyslona!!!!

ola
ola
4 lat temu

To kampania przedwyborcza nic więcej. Ta cała inwestycja to wyrzucone pieniądze. Po tych odkryciach archeologicznych to reszta murów się zawali tak jak było z ratuszem. Burmistrz niech się zajmie ściąganiem inwestorów do Koła by zmniejszyć bezrobocie.

wyborca
wyborca
4 lat temu

@Alina- nie obawiaj się ,nic nie odbudują ,bo ci wszyscy ludzie na zdjęciach i piszący ten artykuł ,nie są zdolni do żadnej budowy.Oni nawet nie umieją posprzątać baszty ,nie mówiąc już o postawienia ławki na ruinach.

Alina
Alina
4 lat temu

Mam nadzieję, że do odbudowy nie dojdzie. Jak to przypomniała jedna pani, wielbicielka chyba historii Sfinksowi nosa nie dorobili. Odbudowali i wiele sławnych ruin pozostaje ruinami. Kiedyś tu jeden kolski biznesmen chciał metalowe rusztowanie. Zawiązało się koło pasjonatów, które wtedy chciało się łańcuchami otoczyć w obronie ruin. Sami ludzie dorośli. Dosłownie!I przeciw tym maszkarom metalowym. Zrezygnowano wtedy. Odbudowa, ale jaka, z restauracjami? Wtedy restauracja też w planach biznesmenów była. Czyli interes? Tak niektórzy kolanie sądzą.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526