80.rocznica Wybuchu II Wojny Światowej w Grzegorzewie

Autor: kurier-kolski.pl | 10.09.2019

Jak co roku w Grzegorzewie uroczyście uczczono tegoroczną 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. W kościele parafialnym odprawiono Mszę św. za poległych w obronie Ojczyzny. Ulicami stolicy gminy przemaszerowały poczty sztandarowe jednostek OSP oraz placówek oświatowych, delegacje władz samorządowych, szkół, organizacji społecznych i mieszkańcy. Towarzyszyła im orkiestra dęta OSP Grzegorzew. W miejscach pamięci narodowej złożono wiązanki kwiatów. W obchodach wziął udział Waldemar Banasiak – członek Zarządu Powiatu Kolskiego.

 

Po zbiórce przed Domem Strażaka władze gminy, poczty sztandarowe, delegacje jednostek OSP, placówek oświatowych i mieszkańcy gminy na czele z orkiestrą dętą udali się do kościoła parafialnego. Mszę św. w intencji poległych w obronie naszej ojczyzny odprawił Ksiądz Kanonik Krzysztof Pietryga – Proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Grzegorzewie.

Po nabożeństwie przemaszerowano przed tablicę na budynku Urzędu Gminy upamiętniającą mieszkańców Grzegorzewa i okolic poległych podczas wojny. Wiązankę biało-czerwonych kwiatów złożyli wójt Bożena Dominiak, przewodniczący rady gminy Tadeusz Sosnowski oraz członek Zarządu Powiatu Kolskiego Waldemar Banasiak.

Następnie udano się na cmentarz parafialny, gdzie na zbiorowej mogile ofiar nalotu hitlerowskiego lotnictwa na Chojny, złożono wiązanki kwiatów.

Wójt Gminy odczytała apel poległych, w którym oddano hołd mieszkańcom gminy poległym we wrześniu 1939 r., pomordowanym w Katyniu, walczącym w podziemiu zbrojnym z hitlerowskim okupantem, zamęczonym kapłanom i Żołnierzom Wyklętym. Odmówiono modlitwę w intencji ofiar wojny.

80 lat temu, 1 września 1939 roku, atak III Rzeszy na Rzeczpospolitą zapoczątkował II Wojnę Światową – największy konflikt zbrojny na świecie, największą tragedię XX wieku, najtragiczniejsze doświadczenie w historii ludzkości.

– Wrzesień 1939 roku na zawsze zmienił świat. Ocean zła rozlał się na ziemi. Przyszła NOC OKUPACJI. Noc, w której istotą była zbrodnia, której istotą był Oświęcim, istotą był Holocaust i istotą był Katyń. Polska została rozdarta pomiędzy hitlerowskie Niemcy i przez Związek Sowiecki, przez Hitlera i przez Stalina  –   mówiła w swoim wystąpieniu Wójt Gminy – 1 września gromadzimy się na naszym cmentarzu, aby oddać hołd tym, którzy poświęcili dobro najwyższe – swoje życie. Ważne jest, że jesteśmy i pamiętamy. Pamięć pokoleń trwa. Bez wczoraj nie ma dziś, a tym bardziej jutra, pamiętajmy! – powiedziała wójt Bożena Dominiak.

W uroczystościach uczestniczyły rodziny ofiar nalotu lotniczego eskadry Luftwaffe na Chojny we wrześniu 1939 r. Była rodzina Stanisławy Perz, która jako 31. letnia wojenna uciekinierka wraz z córką Marią zginęły na Chojnach i spoczywają w mogile na grzegorzewskim cmentarzu. Do Grzegorzewa przybyła też rodzina Antoniego Łyszczyńskiego,  który zginął mając zaledwie 20 lat i został pochowany w  zbiorowej mogile.

Źródło: UG Grzegorzew

 

 

 

3 odpowiedzi do wpisu

 1. Wow, this article is nice, my younger sister is analyzing such
  things, therefore I am going to inform her.

 2. Who Is James Sa Corey Thorn Birds Lost Years

  My web page: library

 3. Aqa Gcse English Literature Band Descriptors I Too Had A Love Story
  Genre

  My webpage; pdf book

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526