Archeolodzy badają szczątki nie istniejącej wieży zamkowej, w której często bywali, a nawet mieszkali, polscy królowie! [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 09.08.2019

W ruinach królewskiego Zamku w Kole pojawili się archeolodzy! Odkrywają nieznane, badają pozostałości piwnic i fundamentów nie zachowanej do dziś potężnej 5-cio kondygnacyjnej wieży mieszkalnej. Mało kto wie, że to właśnie ona została wybudowana tu jako pierwsza, a dopiero później dobudowano do niej mury obronne i okrągłą basztę. W wieży mieszkalnej bardzo często przebywali, a nawet okresowo mieszkali przez kilka miesięcy, polscy królowie! To stąd rządzili całą Polską. I to właśnie tu, u nas w Kole, rodziła się polska demokracja, gdy na Zamku obradowały sejmiki z udziałem króla, najwyższych dostojników państwowych i szlachty. Badania archeologiczne to wstęp do rewitalizacji Zamku, który pomoże odzyskać mu choć część dawnej świetności. Obejrzyj pod spodem ciekawą rozmowę z archeologami!

 

To pierwszy etap badań archeologiczno-architektonicznych kolskiego Zamku, które potrwają obecnie przynajmniej 3 tygodnie, a docelowo nawet kilka lat, finansowanych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu. Wykopaliska robią studenci UAM w Poznaniu pod kierunkiem fachowców : mgr. Tomasza Olszackiego z Pracowni Archeologicznej TRECENTO i dr. hab. Artura Różańskiego – profesora UAM z Instytutu Archeologii Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Badania mają być wstępem do opracowania stosownej dokumentacji w celu zabezpieczenia i późniejszej rewitalizacji ruin. Rozpoczęto go od rozpoznania pozostałości dawnej wieży mieszkalnej, która była w pewnym okresie częstą rezydencją polskich królów. Jak opowiada dla naszego portalu archeolog Tomasz Olszacki , autor wcześniejszych opracowań o tym zabytku, chodzi o dokładne ustalenie kiedy powstała nie istniejąca dziś już wieża, która była pierwszym budynkiem na zamkowym wzgórzu. Obecnie różne źródła podają najróżniejsze możliwe okresy jej budowy. Te obecnie rozpoczęte prace pozwolą ustalić fakty oraz potwierdzić wyniki wcześniejszych badań archeologicznych sprzed ponad 40 lat. W wyniku tamtych prac wydobyto z ziemi tysiące ciekawych znalezisk. Ponad 600 pudeł, każde zawierające nieraz kilkaset historycznych artefaktów z kolskiego Zamku, znajduje się dziś w magazynach Muzeum Okręgowego w Koninie. Te, które zostaną wydobyte teraz, trafią już bezpośrednio do naszego Muzeum Technik Ceramicznych.

KLIKNIJ W OBRAZ BY OBEJRZEĆ WYKOPALISKA NA ZAMKU W KOLE:

Jak podkreślają pracujący w ruinach kolskiego Zamku archeolodzy, jest to miejsce wyjątkowo historyczne. Badają je nie tylko kopiąc, ale również z użyciem najnowszej techniki, w tym latającego drona. Opowiadają przy tym wiele ciekawostek z historii fortalicji. Zachęcamy do obejrzenia pod spodem krótkiej rozmowy z nimi.

Tekst i foto: MARIUSZ KOZAJDA

5 odpowiedzi do wpisu

 1. Hulio

  Brawo

 2. Anonim

  To rewelacja. Prawdziwy sposób badania historii. Trzymam kciuki i czekam na wyniki badań

 3. Gucio i Cezar

  Po co komu te badania, jak nie ma ławek na których można by usiąść i spokojnie sobie popić?

 4. Conan

  Znajda miotle sobolewskiego która zamiatał plac

 5. Koza

  Miotła kolskiego Misiewicza nr 1 to byłby okaz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526