Odnalezione 100-letnie egzemplarze „Głos Koła” pozostaną w naszym mieście

Autor: kurier-kolski.pl | 09.05.2019

W obecności Burmistrza Miasta Koła dra Krzysztofa Witkowskiego, historyka i regionalisty, oraz  regionalisty Kazimierza Kasperkiewicza dokonała się rzecz niezwykła – rodowity kolanin Jacek Skrycki, właściciel odnalezionych niedawno unikatowych egzemplarzy przedwojennej kolskiej prasy sprzed 100 lat, poinformował dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole Aleksandrę Kowalską o woli przekazania do zbiorów książnicy bezcennych gazet. Mowa o 29 egzemplarzach „Głosu Koła” wydawanego w naszym mieście, w języku polskim, w latach 1918-1919.

Gazeta była redagowana, drukowana i wydawana w Kole, ale jak sądzono dotąd, w naszym mieście nie zachował się ani jeden egzemplarz tego tytułu prasowego. Ukazywała się przez 12 miesięcy, od lutego 1918 roku do lutego 1919 roku. Niedawno Koło obiegła wieść, że pan Jacek Skrycki odnalazł 29 oryginalnych egzemplarzy (24 numery) w pamiątkach rodzinnych. Od dziś wiemy na pewno, że znalezisko pozostanie w Kole jako jedna z cennych pamiątek historycznych, gdyż wolą właściciela jest nieodpłatne ofiarowanie gazet kolskiej książnicy.

Uroczyste, oficjalne przekazanie, nastąpi 18 czerwca w sali sesyjnej ratusza. Z tego faktu radości nie krył włodarz miasta. – To piękny gest dla miasta i dar dla naszych potomnych, biblioteka zajmie się zabytkami profesjonalnie, podda je digitalizacji i udostępni mieszkańcom, by czerpali wiedzę o dawnym Kole – powiedział burmistrz. Regionalista Kazimierz Kasperkiewicz, znający wagę dokumentów, podkreślił, że ich wartość została powszechnie doceniona i wspomniał o dobrej współpracy z władzami powiatowymi w kontekście troski o przyszłość archiwaliów. – To moja osobista decyzja, jako rodowity kolanin uważam, że dawna prasa lokalna nie powinna być rozproszona po kraju, jej miejsce jest w naszej instytucji kultury, a biblioteka jest najbardziej odpowiednim miejscem do jej przechowywania.

Zwłaszcza, że w zbiorach PiMBP jest już inna, przedwojenna prasa – wyjaśnił właściciel gazet, Jacek Skrycki. – Bardzo się cieszę – wyznała od serca dyrektor książnicy – Te unikaty wspaniale uzupełnią posiadany przez nas księgozbiór książki dawnej.

Źródło: UM w Kole

2 odpowiedzi do wpisu

  1. Luiza

    Brawo Panie Jacku! Piękny gest

  2. Git

    Więc o czym mówił Radny Tomczyk na kwietniowej sesji coś mu się pokiełbasiło biedny Radny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526