Znany i ceniony kolski regionalista Ewaryst Jaśkowski obchodził 85. urodziny

Autor: kurier-kolski.pl | 17.03.2019

Ewaryst Jaśkowski, znany regionalista i społecznik, obchodził kilka dni temu 85-te urodziny. Przyjął wiele życzeń, z bukietem i okolicznościowym dyplomem odwiedzili dostojnego Jubilata sam Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Sobolewski. Mimo pięknego wieku, Pan Ewaryst cieszy się dobrym zdrowiem i świetną pamięcią. Jest nieocenioną skarbnicą wiedzy o naszym mieście Kole i Powiecie Kolskim. Nasza Redakcja życzy Jubilatowi wielu dalszych lat życia w tak dobrej formie!

 

– Szanowny Panie Ewaryście, Drogi Kolego, z okazji zacnego Jubileuszu 85-tych Urodzin, kierujemy dziś do Ciebie słowa uznania za wieloletnią pracę na rzecz miasta, nie tylko w czasie pracy w administracji samorządowej, ale każdego dnia, kiedy zgłębiając tajniki przeszłości naszego miasta, gromadząc pamiątki, pogłębiając wiedzę o regionie, a co najważniejsze, dzieląc się nią z kolanami w publikacjach i wystąpieniach, zostawiasz trwały ślad na kartach historii naszego miasta – napisali dla Jubilata Burmistrz i Przewodniczący Rady, dziękując za pracę pełną zaangażowania i pasji, i życząc jednocześnie Panu Ewarystowi kolejnych lat efektywnych działań.

 

Ewaryst Jaśkowski urodził się 10 marca 1934 roku w Przasnyszu (woj. mazowieckie), a w Kole mieszka od 1956 roku. Przepracował zawodowo 49 lat. Był nauczycielem, uczył matematyki w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Kole. Był etatowym prezesem Oddziału Powiatowego ZNP, podinspektorem szkolnym w PPRN w Kole, kierownikiem Wydziału Spraw Wewnętrznych w PPRN w Kole, zastępcą dyrektora Wydziału Spraw Wewnętrznych w Urzędzie Wojewódzkim w Koninie pełniąc tam równocześnie funkcję przedstawiciela Wojewódzkiego Stowarzyszenia Autorów ZAIKS. Był też zastępcą Naczelnika Miasta Koła, a ostatnio – na pół etatu – Inspektorem do spraw Oświaty w Urzędzie Miejskim w Kole, gdzie zaangażowany był w reformę oświaty i organizowanie gimnazjów.

– W roku 2000 miałem przyjemność pracować razem z Panem Ewarystem w Wydziale Oświaty Urzędu Miejskiego – wspomniał burmistrz Krzysztof Witkowski – Mieliśmy biurka ustawione obok siebie. To Pan Ewaryst wprowadził mnie w specyfikę pracy w Urzędzie, za co do dziś pozostaję mu wdzięczny.

Zawsze był społecznikiem, od wielu lat zainteresowany działalnością samorządów i regionalistyką swego miasta i powiatu. Interesuje się historią miasta Koła, gromadzi materiały dotyczące regionu. Posiada własną bibliotekę liczącą ponad półtora tysiąca książek, w tym wiele o tematyce lokalnej.

Posiada wszystkie lokalne gazety, które ukazały się w Kole po 1990 roku oraz inne materiały dotyczące Koła i okolicy. Ma wszystkie obwieszczenia wyborcze od 1990 roku w wyborach do rady miejskiej, powiatu i sejmiku oraz wykaz radnych miejskich (kadencjami i alfabetycznie) od okresu powojennego, czyli po 1945 r. Swoje zbiory chętnie udostępnia studentom piszącym prace magisterskie lub licencjackie o tematyce kolskiej.

– Ze względu na wiek chętnie zacząłbym przekazywać te materiały osobie zaangażowanej w regionalistykę miasta Koła, ale jak dotychczas, nie udało mi się znaleźć następcy – powiedział Pan Jaśkowski.

W latach 1994-2003 był równocześnie rzecznikiem prasowym w Urzędzie Miejskim. W tym czasie osobiście opracował około 300 artykułów ściśle współpracując z dziennikarzami lokalnej i regionalnej prasy oraz Radiem Konin. Za tę wzorową współpracę w roku 1996 uhonorowany został tytułem Rzecznika Roku 1995 nadanym przez Wielką Kapitułę przedstawicieli konińskich redakcji. Otrzymał wówczas dyplom i symboliczny złoty telefon. W 1989 roku na wzgórzach Jerozolimy zasadzono 5 drzew z jego nazwiskiem za realizację budowy pomnika w Kole poświęconego pamięci pomordowanych Żydów. W zakresie materiałów opublikowanych jest współautorem wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego pt. „Województwo Konińskie” z 1986 roku, autorem dwóch broszur kadencyjnych Rady Miejskiej i Urzędu Miejskiego w Kole, broszur o przeglądzie wydarzeń w mieście, autorem historii oświaty w Kole, publikacji o kolskich ulicach i ich patronach. Dokonał inwentaryzacji pomników i tablic pamiątkowych w Kole oraz grobów nauczycieli pochowanych na kolskim cmentarzu parafialnym. We wszystkich „Rocznikach Kolskich” publikuje kalendarium wydarzeń w Kole począwszy od 1990 roku. Opracował historię Miejskiej Orkiestry Dętej OSP, jest współautorem wydawnictw ,,650 wydarzeń na 650 lat miasta Koła”, „Z dziejów Żydów kolskich” oraz aktualnie przygotowywanego „Kolskiego Słownika Biograficznego”.

Od ponad 50 lat jest filatelistą. Zgromadził tysiące znaczków polskich i zagranicznych. Posiada wiele odznaczeń państwowych łącznie z Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznak lokalnych i resortowych oraz dużą ilość dyplomów i podziękowań, między innymi z ostatnich lat dyplom od prezesa OSP Waldemara Pawlaka za opracowanie dziejów orkiestry OSP oraz dyplom, otrzymany w grudniu 2013 roku od Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego „Nominowany do nagrody głównej za rok 2013”. Cała działalność regionalistyczna wspierana jest przez Stowarzyszanie Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, którego jest aktywnym członkiem, oraz przez kolskie Muzeum.

Źródło: UM w Kole

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Kobra :)ta prawdziwa
Kobra :)ta prawdziwa
5 lat temu

Szkoda ogromna,że tak bogata wiedza i ogromna kolekcja nie może znaleźć godnego następcy,może pan Śniegocki ? on też z zamiłowania jest historykiem i posiada ciekawe i cenne eksponaty.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
5 lat temu

Drogiemu Solenizantowi składam najszczersze życzenia wszystkiego najlepszego, długich lat życia i aktywności w jak najlepszym zdrowiu.:)

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526