Inauguracja VI Kolskiego Tygodnia Żołnierzy Wyklętych

Autor: kurier-kolski.pl | 01.03.2019

Koncertem Andrzeja Kołakowskiego w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole zainaugurowane zostały tegoroczne, już VI obchody Tygodnia Żołnierzy Wyklętych. Przez najbliższe dni modlitwą, marszem, koncertami, spotkaniami i biegiem będziemy oddawać cześć i honor Żołnierzom Niezłomnym.

 

Żołnierze Wyklęci to wojsko, które po rozbiciu Armii Krajowej w styczniu 1945 roku rozpoczęło walkę konspiracyjno-antykomunistyczną przeciwko Rosjanom. Przez kilka lat rzekomi bandyci byli zwalczani przez komunistyczne polskie władze nazywane „ludowymi”. Z ugrupowań NKWD, PZPR i UB wywodzili się sędziowie, którzy skazywali żołnierzy podziemia na karę śmierci i długoletnie katorżnicze więzienia. Walczyli o wolną Polskę, a później byli przez nią zwalczani. 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To 1 marca 1951 roku w Warszawie wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

W Kole tegoroczne, lokalne obchody trwają do 9 marca. Rozpoczął je niedzielny koncert. Występujący przed kolską publicznością bard pamięci o żołnierzach wyklętych – Andrzej Kołakowski to piosenkarz i autor utworów przywracających pamięć o bohaterstwie żołnierzy niezłomnych i ich heroicznej walce o wolną i niepodległą Polskę. Artysta koncert rozpoczął i zakończył utworem „Przysięga”.

– Scenariusz jest podobny jak w ubiegłym roku, choć będzie o jeden koncert więcej, jest wielu współorganizatorów przedsięwzięcia, w tym samorządy – powiedział Prezes Stowarzyszenia Kolscy Patrioci, Sławomir Grabowicz – Nasze działania zwiększają świadomość społeczeństwa i jesteśmy tym zbudowani, choć nie wiemy, czy będzie większy niż w poprzednich latach udział w wydarzeniach. Od kilku lat wytrwale organizujemy obchody, gdyż chcemy przypominać idee, dla których kiedyś niezłomni oddawali swe młode życia. Chcemy by byli przewodnikami życia kolan. Dlatego warto podjąć każdego roku trud organizacyjny.

Zanim artysta wystąpił przed publicznością, nastąpiło wprowadzenie flagi przez kadetów z LO, odśpiewanie hymnu, a starosta kolski wypowiedział formułę rozpoczynającą nasze obchody. – Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy – powiedział Starosta Kolski Robert KropidłowskiDla nich w 1945 roku nie skończyła się wojna, zmienił się jedynie okupant. Nowy okupant postawił Polaka przeciwko Polakowi i brata przeciwko bratu.

Starosta skierował słowa podziękowania za organizację wydarzeń pod szyldem VI Kolskiego Tygodnia Żołnierzy Wyklętych przede wszystkim członkom Stowarzyszenia „Kolscy Patrioci” i Kibicom Lecha zrzeszonym w FC Koło. – Chylę się koledzy przed wami, organizatorami obchodów lokalnych, cieszę się, że takie stowarzyszenia mamy na terenie powiatu, to ich zasługa, pomysł i determinacja, by ten Tydzień Żołnierzy Wyklętych trwał – powiedział.

Kolejnymi wydarzeniami organizowanymi w ramach VI Kolskiego Tygodnia Żołnierzy Wyklętych będą: 1 marca o godz. 18.00 Msza Św. (Kolska Fara), po Mszy ok. godz. 19.30 Płomień Niezłomnych (plac przed Ratuszem Miejskim), 3 marca w południe wystartuje Bieg Tropem Wilczym (Stadion MOSiR), o godz. 17.00 wyruszy Marsz Żołnierzy Wyklętych (Plac przed Starostwem Powiatowym w Kole). Finałem całotygodniowych spotkań będzie Koncert Fortecy (9 marca, godz. 17.00, MDK w Kole, wstęp wolny).

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
web hosting company
3 lat temu

After looking over a handful of the articles
on your blog, I honestly like your way of writing a blog. I book marked it to my bookmark site list and will be
checking back in the near future. Take a look at my web site
too and tell me your opinion.

g https://tinyurl.com/rsacwgxy

Have you ever considered writing an e-book or guest authoring
on other websites? I have a blog based on the same subjects you discuss and would
love to have you share some stories/information.
I know my audience would appreciate your work.
If you’re even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

Blue Sea of Ibrox
Blue Sea of Ibrox
5 lat temu

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !!!

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526