Lokalnie i solidarnie już po raz trzeci przeciwko przemocy wobec kobiet

Autor: kurier-kolski.pl | 15.02.2019

Na przedratuszowym kolskim Rynku taniec przeciwko przemocy wobec kobiet wykonały panie w każdym wieku, oraz solidarnie z koleżankami mężczyźni, w ramach manifestu pod hasłem przewodnim: „Tylko tak oznacza zgodę”. Lokalnie i solidarnie przeciwko przemocy wobec kobiet opowiedziały się panie i panowie poprzez udział w przedsięwzięciu „Nazywam się Miliard”. Przeciwprzemocową akcję w Kole zorganizowała po raz trzeci Adrianna Brzoska. Koordynatorką akcji w Polsce jest fundacja Feminoteka we współpracy z Antyprzemocową Siecią Kobiet.

 

W 2019 roku tematem wiodącym akcji Nazywam się Miliard/ One Billion Rising w Polsce jest kwestia zgody na kontakty intymne. Wiele krajów zmieniło swoje prawo dotyczące przemocy seksualnej, uznając że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. To bardzo ważne zmiany. W Polsce cały czas to kobieta/ dziewczyna musi udowodnić, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie „nie”, aby udowodnić winę gwałciciela. A jeśli spała, albo ktoś jej wrzucił pigułkę gwałtu? Jak mogła to zrobić?

Elementem wspólnym akcji na całym świecie jest taniec, którego wykonanie jest formą protestu, oznaką solidarności, zjednoczenia się podczas wspólnego działania oraz symbolem, ponieważ podczas tańca kobieta sama może „rządzić” swoim ciałem. Dlatego taniec? Jak możemy przeczytać na stronie dedykowanej przedsięwzięciu: Bo to akcja pokojowa. Po to aby zwrócić uwagę na problem. Po to aby pokazać jaką kobiety maja siłę, że potrafią się zjednoczyć, zaprotestować wspólnie, przełamać swoje bariery, swój lęk i pokazać, że potrafią się zjednoczyć i solidaryzować. To gest lokalnej solidarności i wsparcia, przeciwko każdej formie przemocy. Przemocy powinniśmy przeciwdziałać wszyscy i wszyscy na nią reagować. Nie robić z tego tematu tabu, nie udawać, że go nie ma, że nie widzimy.

Wczorajsza akcja zaczęła się widowiskowym tańcem, ale w drugiej części przedsięwzięcia, już w ratuszowych salach, można było skorzystać ze specjalistycznych porad. Wykłady na temat zjawiska przemocy wygłosili: radca prawny Maciej Rosiak oraz specjalista ds. przeciwdziałanie przemocy Maria Ugarenko-Kupińska. Oboje specjaliści tego dnia udzielali także indywidualnych porad. Na co dzień z ich usług i konsultacji można skorzystać w Miejskim Ośrodku Profilaktyki i Pomocy Rodzinie w Kole. Pokaz samoobrony zapewnił Kolski Klub Sportów Walki.

W przedsięwzięcie aktywnie włączyli się również policjanci Komendy Powiatowej Policji, którzy nie tylko czuwali nad bezpieczeństwem uczestników kampanii, ale także służyli swoją wiedzą w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Osoby zainteresowane instruowali, jakie zachowania wobec kobiet noszą znamiona przestępstwa oraz w jaki sposób i gdzie należy szukać pomocy w sytuacjach zagrożenia.

Akcja uzyskała wsparcie burmistrza miasta, starosty kolskiego, MOSiR-,u MOPiPR-u, MOPS-u, KPP Policji, Zespołu interdyscyplinarnego ds., przeciwdziałania przemocy, MDK, Kolskiego Klubu Sportów Walki, fundacji antyprzemocowych, indywidualnie radnych miejskich, lokalnych firm – darczyńców.

Za rok znów zatańczymy w innej, równie ważnej sprawie…

Źródło: UM w Kole i KPP w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Jak durnowate panienki chca noga poruszac to na disco zapraszamy- kompletne debilki.

Halina
Halina
5 lat temu

Obniżyć pensje, podnieść podatki i otwierać więcej mi monopolowych + takie imprezki, to idealny sposób na podniesienie słupków w Kolskiej Policji, brawo Panie Rezyseze 🙂

Wszyscy do Słupska
Wszyscy do Słupska
5 lat temu
Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

To jest agenda 21 tzw feminizm kobiety mają być przeciwko mężczyznom i tradycji rodzinnej . @wujek oczywiście że to jest lewicowy program niszczenia starych wartości i tradycyjnych rodzin . Należy zakazać robienia takich imprez .Jak jest przemoc w rodzinie to należy zgłosić na policję a nie tańczyć przed UM .

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
5 lat temu

@~Anonim

Czy Ty nie jesteś w stanie odróżnić zwykłej informacji z tego co wydarzyło się w mieście oraz w jakim celu została zorganizowana akcja, od polityki w ogólnopolskim wydaniu a więc „konwencji antyprzemocowej”?
A pamiętasz tą dyskusję i przygotowania?
A projekt wycofany ze wstydem?
Propozycja, że raz na tydzień można żonie podbić oko, raz na dwa tygodnie złamać rękę zaś raz na miesiąc zgwałcić aby nie odpowiadać za znęcanie się.
Oczywiście piszę to z przesadą, ale dobrze o takich rzeczach pamiętać.
Chyba, że jesteś zwolennikiem damskiego boksu, hołdując dawnej zasadzie: „jak chłop baby nie bije, to jej wątroba gnije”?

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Burmistrz jest lewicowy to Kurier powinien zmienić nazwę na Kurier Lewicowy. Polska nie podpisała konwencji antyprzemocowej ale redaktor najwyraźniej puszcza kakaowe oczko w lewą stronę.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

@Kobra popieram .

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

@~Kobra

Coś mi się wydaje, że gdyby coś takiego zorganizowano to miałbyś dużą szansę pląsać i to w parze prowadzącej!

Mieszkanka Koła
Mieszkanka Koła
5 lat temu

Wspaniała akcja, za rok będzie nas więcej.

Kobra
Kobra
5 lat temu

…Teraz taniec przeciwko przemocy wobec mężczyzn powinni wykonać mężczyźni w każdym wieku…lewicowe zagrywki

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526