„Uczta muzyczna, najlepszy koncert” – tak określano XVI Koncert Noworoczny na sali MOSiR w Kole, którym Krzysztof Cugowski rozpoczął jubileusz 50-lecia

Autor: kurier-kolski.pl | 06.01.2019

Pełna sala ludzi, takie oblężenie, aż brakło miejsc siedzących, zachwyty, owacje na stojąco, słowa ogromnego uznania dla wykonawców – tak wyglądał tegoroczny XVI Noworoczny Koncert Orkiestry Dętej w sali MOSiR w Kole. W kuluarach po wszystkim komentowano, że kolscy muzycy przeszli samych siebie i zagrali najlepiej w historii naszej Orkiestry. Wyraźnie zachwycony ich grą był też bohater tego wieczoru, zaproszona do wspólnego występu gwiazda, czyli Krzysztof Cugowski, legendarny wokalista Budki Suflera, który – jak się okazało – koncertem w Kole rozpoczął przypadający w tym roku jubileusz 50-lecia swojej pracy artystycznej na scenie. Kolskie wydarzenie było początkiem wielkiej trasy koncertowej po Polsce, jaką zaplanował artysta na 2019 rok, co było okazją do wręczenia mu specjalnie przygotowanej pamiątkowej statuetki przez Prezesa Orkiestry Dętej OSP w Kole Jerzego Budki. Koncert prowadziła prezenterka telewizyjna Monika Andrzejczak.

Trudno określić ile osób przyszło na koncert, ale sala MOSiR w Kole była „nabita” ludźmi w ogromnym stopniu. Emocje muzyczne i taneczne zapewniła nie tylko Orkiestra Dęta OSP w Kole, ale także towarzyszące im tradycyjnie starsze i młodsze mażoretki, muzycy z Turku czy młode talenty z Koła.

Tegoroczną gwiazdą muzyczną był sam Krzysztof Cugowski, który dał wyjątkowy koncert, nie tylko dlatego, że zaprezentował wiele utworów, i to takich, w takim wykonaniu, jak to tylko mistrz potrafi, ale również z powodu przypadającego na rok 2019 pięknego jubileuszu 50-lecia jego pracy twórczej na scenie. Przed występem powiedział zebranym, że przeżył już wszystko co chciał, jest szczęśliwym ojcem i dziadkiem, i nie oczekuje już nic od życia. A jeśli zdrowie dopisze, będzie nadal koncertował.

Kolska Orkiestra Dęta wystąpiła na scenie w niemal pełnym składzie (liczy on 51 muzyków), więc już samo to było imponujące. Ale ich wczorajsza gra zachwyciła słuchaczy wyjątkowo. Wielu z nich po koncercie komentowało, że był to zdecydowanie najlepszy występ w historii zespołu. Zadowolenie widać było również na twarzy Krzysztofa Cugowskiego, któremu wyraźnie bardzo dobrze śpiewało się przy akompaniamencie kolskich muzyków. Uśmiechnięty i zadowolony, niemal po każdym utworze wymieniał uprzejmości i uścisk ręki z dyrygentem Krzysztofem Lityńskim, a na koniec pochwalił grę naszej Orkiestry. Razem z mistrzem śpiewał chórek w składzie: Nina Błaszczyk, Weronika Radniecka i Monika Susłyk, a na gitarze elektrycznej grał pochodzący z Koła Mateusz Jankowski. Patrząc z sali, zgranie się śpiewu mistrza i gry Orkiestry oraz chórku wyglądało idealnie! Wcześniej na scenie wystąpił solo także muzyk z Turku, z Big Bandu, Mariusz Dróżdż. Młodsze i starsze mażoretki także zaprezentowały swoje talenty.

Przed koncertem gwiazdy wystąpiły z kolędami także cztery niezwykle uzdolnione dziewczynki, które już wcześniej odnosiły sukcesy muzyczne: Gabrysia Lityńska, Justyna Królik, Oliwka Walczak oraz Maja Żylińska. W tym samym dniu wcześniej, tuż przed Koncertem Noworocznym, Maja Żylińska, uczennica klasy 4a Szkoły Podstawowej nr 3 w Kole, wyśpiewała i wygrała na fortepianie 1. miejsce w VI Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek o „Złotą Nutkę” w Poznaniu w kategorii 11-13 lat. Serdecznie jej gratulujemy!!!

Źródło foto: facebook

W wydarzeniu nie uczestniczyli włodarze miasta i powiatu ani przewodniczący rad, bo w tym samym czasie mieli wyjazd służbowy do Poznania, do Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W zamian na scenie pojawił się i wręczył kwiaty w imieniu Burmistrza Miasta Koła Krzysztofa Witkowskiego jego zastępca Lech Brzeziński, a w imieniu Przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Sobolewskiego – Wiceprzewodniczący Artur Szafrański. W imieniu Starosty Kolskiego Roberta Kropidłowskiego złożył podziękowanie i wręczył upominki wykonawcom Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kolskiego Mariusz Kozajda wraz z Naczelnikiem Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Kole Zenonem Wasiakiem.

Trzeba przyznać, że poziom artystyczny kolskiej Orkiestry Dętej OSP z miesiąca na miesiąc i koncertu na koncert jest coraz wyższy, za co należą się wielkie gratulacje za ciężką pracę wszystkim jej muzykom, a także dyrygentowi Krzysztofowi Lityńskiemu. Orkiestra Dęta z Koła to wyjątkowy zespół, który jest dumą Miasta Koła i Powiatu Kolskiego, dlatego powinniśmy wspierać ją na wszelkie sposoby oraz zwiększyć jej finansowanie, bo obecnie jest na zbyt niskim poziomie. Warto też wesprzeć Orkiestrę, by mogła w tym roku nagrać swoją pierwszą płytę. Prezentowany przez nią poziom muzyczny aż prosi się o nagranie płyty, którą na pewno wielu naszych mieszkańców chętnie by nabyło, a ponadto byłaby świetną promocją kolskiej kultury.

Zdjęcia: Michał Krzemiński oraz Wojtek Drapiński (https://www.facebook.com/drapinskifotografie/)

     

Subskrybuj
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
thomas
thomas
5 lat temu

Monika Andrzejczak śliczna kobieta…

adee
adee
5 lat temu

Piękna Monika Andrzejczak

Kolanka
Kolanka
5 lat temu

Oprócz GEOORGI wszystkie były Budki

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
5 lat temu

Długo rodzic nad tym myślałeś?
Może Ty byś cokolwiek zaśpiewał/zaśpiewała publicznie?
Może jeszcze nie wiemy nic o Twoim talencie, który objawi się kiedyś wspaniałym występem?

rodzic
rodzic
5 lat temu

Było słabo słychać, orkiestra zagłuszała p.Cugowskiego który się wydzierał ichrapolił.Słaby występ! Brakowało piosenek Budki Suflera.Dziwne że parę lat temu Cugowski ogłaszał koniec kariery jego i Budki a teraz chałturzy ijuż w styczniu zaczyna jubileusz który dopiero zaczyna się w listopadzie.Dla mnie to żenujące.

monty
monty
5 lat temu

Przeżycie niedamowite.pan Cugowski bije na głowę pozostałe gwiazdy w naszym kraju.pomimo wieku.głos jak dzwon.kolscy artyści wznieśli się na wyżyny umiejętności.BrAwo i uznanie

AGA
AGA
5 lat temu

Byłam tam z całą rodzina i naprawdę przeżycie niesamowite.Dziekujemy za te wspaniałe chwile muzyczne.Niezapomniane.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Wreszcie ktoś z klasą jako gwiazda, wreszcie dobra muzyka, nareszcie to nie jakiś sławomir,czy martyniuk. Oby więcej tak dobrej muzyki w naszym mieście! Brawo!

ergf
ergf
5 lat temu

Cudowny koncert! Dziękujemy za piękną relację z niego i paparazzi za ciekawe zdjecia

Mieszkanka
Mieszkanka
5 lat temu

Były emocje było pieknie

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
5 lat temu

Byłem! Widziałem! Słyszałem!
Jestem zachwycony.
Wstyd przyznać, ale byłem po raz pierwszy choć to już szesnasty taki koncert.
Nie przypuszczałem, że będzie to coś tak wspaniałego.
Nasza Orkiestra jest całkiem inna niż ją pamiętam z okresu wcześniejszego, choć nie tak znów odległego.
Ta moja „przerwa” w kontakcie z występami naszej Orkiestry przydała się o tyle, że dziś wyraziściej mogę ocenić, jakie pozytywne zmiany zaszły w jej organizacji.
Chcę choć tą drogą złożyć wszystkim wykonawcom, członkom orkiestry, a przede wszystkim jej Dyrygentowi ogromne podziękowania.
Od siebie, od jednego z mieszkańców tego miasta, od jednego ze słuchających sobotniego Koncertu.
Próbuję sobie wyobrazić (tylko próbuję), ile musiało kosztować go wysiłku, trudu i ogromu pracy własnej zreorganizowanie Orkiestry i doprowadzenie do poziomu, jaki dziś sobą reprezentuje.
Ciepłe reakcje zaproszonego gościa – p. K. Cugowskiego też świadczyły o jego zadowoleniu a więc pozytywnej ocenie.
A to -jakby nie patrzeć-Mistrz!
Raz więc jeszcze wyrazy najwyższego uznania, szacunku i podziękowanie za to co mogłem zobaczyć i usłyszeć.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526