Pomiary obciążenia uczniów ciężarem tornistrów w powiecie kolskim

Autor: kurier-kolski.pl | 07.12.2018

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole przeprowadził w 41 placówkach oświatowych na terenie powiatu kolskiego pomiarów obciążenia uczniów ciężarem tornistrów, w tym w 39 placówkach dane z pomiarów zostały uzyskane od Dyrektorów Szkół. Jakie uzyskano wyniki?

 

Łącznie przebadanych zostało 6.196 uczniów. W wyniku analizy przeprowadzonych pomiarów stwierdzono:

– w wysokiej normie 15% mieści się 4763 uczniów (76,54 % badanych), w tym w niskiej normie 10% mieści  się 2165 uczniów (35,0 % badanych).

Inaczej interpretując: 2165 uczniów posiadało tornistry o wadze do 10% wagi ciała, 2598 uczniów posiadało tornistry o wadze 10 do 15% wagi ciała.

U pozostałych 1433 uczniów (23,46 % badanych) obciążenie ciężarem tornistrów przekracza normę.

Problem nadmiernego obciążenia tornistra najbardziej widoczny jest w placówkach, w których brak indywidualnych szafek do pozostawienia części podręczników i przyborów szkolnych.

Zbyt ciężki tornister/plecak może zaburzyć prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka, skutkiem czego jest boczne skrzywienie kręgosłupa czyli skolioza. Ciężary noszone przez dzieci wpływają negatywnie na stawy biodrowe, kolana, a także stopy. Skutki wad  postawy, nabyte w dzieciństwie ujawniają się najczęściej dopiero w dojrzałym wieku (zwyrodnienie, ból kręgosłupa i stawów, nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych).

Aktualnie w Polsce nie ma przepisów określających ciężar tornistrów/plecaków dzieci i młodzieży przyjmuje się według badań Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-PIB), że ciężar szkolnego tornistra/plecaka nie powinien przekraczać 10-15% masy ciała ucznia.

 

Przygotowała: Danuta Tomczyk – starszy technik ON.HD

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Javiereralm
2 lat temu

tinder sign up , how to use tinder
http://tinderentrar.com/

Javiereralm
2 lat temu

browse tinder for free , browse tinder for free
browse tinder for free

Myronevita
2 lat temu

chat free dating site
free chatting for marriage

polanowice
polanowice
5 lat temu

Autorzy badan ciezaru tornistra, plecaka powinni zbadac zawartosc nosidel szkolnych wg kategorii szkolnych.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

A jak sie jeszcze do ksiazek i zeszytow i przyborow szkolnych dolozy pelne kosmetykow kosmetyczki u dziewczat, to na pewno normy przekraczane sa. Z zestawami kosmetykow paraduja juz 5.toklasistki!

Kobra :)ta prawdziwa
Kobra :)ta prawdziwa
5 lat temu

Komplety:)

Kobra :)ta prawdziwa
Kobra :)ta prawdziwa
5 lat temu

A dlaczego tak jest?dawniej był 1 podręcznik i zeszyt.W obecnych czasach dzieci noszą podręcznik,ćwiczenia,jakieś dodatkowe książeczki np.ortografia i zeszyty.Na to by dzieci miały 2 komlety chociaż podręczników nie ma co liczyć.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526