Wyjątkowe „Śpiewanki patriotyczne dla Niepodległej” w ZST w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 25.11.2018

Jeszcze do końca roku ciągle trwają obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. To czas niezwykły, gdy wspominamy bohaterów, którzy dla naszej wolności oddali życie. Swoją radość z odzyskanej wolności wyrażamy również poprzez śpiew. To pieśni patriotyczne 100 lat temu podtrzymywały nadzieję, dodawały odwagi do walki za naszą Niepodległość. 20  listopada 20018 r., w Zespole Szkół Technicznych w Kole miało miejsce szczególne wydarzenie – koncert „Śpiewanki patriotyczne dla Niepodległej”.

 

Polskie pieśni patriotyczne to także fascynująca lekcja historii opowiedziana słowami i wyrażona muzyką, to opowieści o losach bohaterów, często bardzo młodych ludzi, którym nie było dane nacieszyć się wolnością.

Podobnie jak w ubiegłym roku ZST w Kole świętował tę wyjątkową rocznicę „śpiewająco”. Na szkolnej scenie wystąpiła grupa uczniów reprezentujących wszystkie typy szkół w tej placówce. W drugiej części koncertu pojawiły się także rodzinne duety, bardzo ciepło przyjęte przez publiczność. Koncert był wspaniałą okazją do usłyszenia znanych i popularnych piosenek patriotycznych w ciekawych aranżacjach i opracowaniach .

Gościem specjalnym wydarzenia był chór Towarzystwa Śpiewaczo-Muzycznego „Lutnia” z Koła pod batutą Adama Kołodziejczaka. Zaproszenie na koncert było skierowane  do wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli  którzy  mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii naszego kraju, historii opowiedzianej w słowach pieśni i piosenek żołnierskich. W ostatniej części odbyło się wspólne śpiewanie wszystkich uczestników koncertu wraz z publicznością.

Doskonałym uzupełnieniem treści zawartych w słowach pieśni była krótka prelekcja nawiązująca do idei koncertu oraz wartości pieśni patriotycznych w kontekście historycznym, którą przygotował nauczyciel historii Marcin Polewski.

Całość koncertu uzupełniła wspaniała prezentacja multimedialna zawierająca filmy dokumentalne, zdjęcia, obrazy, grafiki przygotowana przez nauczycieli historii Mariusza Kaszyńskiego oraz Marcina Polewskiego.

W holu szkoły goście mogli także oglądać wystawę czasową „Ojcowie Niepodległości”, wypożyczoną z Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Wśród publiczności nie zabrakło Dyrekcji ZST, nauczycieli i pracowników szkoły, osób, które przez wiele lat pracowały w tej szkole, a obecnie przebywają na zasłużonej emeryturze, rodziców, uczniów,  przyjaciół i sympatyków, zarówno szkoły jak i chóru Towarzystwa Śpiewaczo-Muzycznego „Lutnia”, oraz przedstawicieli mediów lokalnych. Koncert przygotowały i prowadziły Dorota Drzewiecka  i Małgorzata i Mysińska, które swoją pracę zawodową w ZST łączą z działalnością artystyczną w chórze TŚM  „Lutnia”.

Źródło: ZST – Dorota Drzewiecka, foto: Eugeniusz Gembka

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
lovoo einloggen
2 lat temu

lovoo pickup lovoo chat beispiel http://lovooeinloggen.com/

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526