Chóry zaśpiewały ku chwale ludzi i Boga w jubileusz 50-lecia pracy organisty i dyrygenta Jana Kordylewskiego [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 20.11.2018

Wnętrze matki kolskich kościołów, prastarej Fary, rozbrzmiało pięknym śpiewem w czasie VI Cecyliańskiego Koncertu Chórów. Choć z zapowiadanych czterech zaśpiewały tylko dwa chóry (sezon grypowy), i tak było wyjątkowo. Również dlatego, że korzystając z okazji uczczono jubileusz 50-lecia pracy zawodowej i artystycznej dyrygenta Chóru LUTNIA z Koła oraz wieloletniego organisty farnego Pana Jana Kordylewskiego. W koncercie i uroczystości wzięli udział kolscy duchowni, poseł Leszek Galemba, władze miasta i powiatu oraz mieszkańcy Koła. Całe wydarzenie objęli swoim patronatem: UM w Kole, Starostwo Powiatowe oraz Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole. Pod spodem nagranie z koncertu. Zachęcamy do obejrzenia i  wysłuchania.

 

Koncert dał Chór Farny LUTNIA z Koła oraz Chór Nauczycielski Turkowskiego Towarzystwa Chóralnego z Turku, a na zakończenie wszyscy śpiewacy z obu zaprzyjaźnionych od lat chórów zaśpiewali wspólnie. Jednak wcześniej proboszcz kolskiej parafii farnej ks. kan. Józef Wronkiewicz wraz z księżmi wikariuszami zdradził, że ten dzień, to spotkanie i ten wspaniały śpiew są szczególnym czasem jubileuszu 50-lecia pracy zawodowej i artystycznej naszego organisty oraz wieloletniego dyrygenta Jana Kordylewskiego. Pan Jan w latach 70-tych był organistą w Dąbiu, a od 1 lipca 1981 roku rozpoczął pracę jako organista kolskiej Fary (czyli 37 lat temu). W latach 1989-2003 był kapelmistrzem Miejskiej Orkiestry Dętej w Kole. Dostojnemu jubilatowi księża wręczyli pisemne błogosławieństwo samego Biskupa Włocławskiego, a potem, po koncercie, składali, kwiaty i prezenty wręczali w sali Domu Parafialnego nie tylko chórzyści, którzy zaśpiewali mu tradycyjne „100 lat”, ale też zaproszeni goście, w tym: Poseł na Sejm Leszek Galemba, Wicestarosta Kolski Marek Banaszewski, Burmistrz Miasta Koła Jan Stępiński, Naczelnik Wydziału Promocji Starostwa Kolskiego Zenon Wasiak, Prezes LUTNI Agnieszka Chojnacka oraz kierownictwo Chóru Nauczycielskiego z Turku.

Na zakończenie Prezes LUTNI Agnieszka Chojnacka wręczyła pamiątkowe statuetki i podziękowała najwytrwalszym kolskim chórzystkom: Marii Zarębie i Wiesławie Garus (mają po 35 lat uczestnictwa w Chórze LUTNIA im. Stanisława Moniuszki) oraz Grażynie Matczak (30 lat).

Tekst, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Gość
Gość
5 lat temu

Ale Pani prowadząca koncert zrobiła to pięknie. Nikt jej nie przedstawił, jakaś nieznana w naszym kolskim środowisku

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Jaki jubilat takie obchody. O popularności tych jęków zwanych śpiewem niech świadczy ilość zainteresowanych słuchaczy,

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
5 lat temu

@~ qwer

… ponieważ „śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej”, ale najważniejsza jest zawsze integracja za stołem!

qwer
qwer
5 lat temu

Im większy jubileusz tym mniej śpiewu w kościele…..

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526