Odszedł od nas Michał Chojnacki – wieloletni dziennikarz, współpracownik mediów lokalnych, komentator sportowy, znany działacz „solidarnościowy”

Autor: kurier-kolski.pl | 16.10.2018

Po długiej i ciężkiej chorobie 14 października 2018 r. odszedł do Pana w wieku 80 lat Michał Chojnacki – wieloletni kolski nauczyciel, wychowawca młodzieży, a z zamiłowania dziennikarz i współpracownik lokalnych mediów, komentator sportowy, działacz prawicowy „Solidarności” oraz KPN. Pan Michał był również współpracownikiem naszego portalu internetowego. Pogrzeb odbędzie się w najbliższy czwartek, 18 października 2018 r., o godz. 12.00 na cmentarzu parafialnym przy ul. Poniatowskiego w Kole, w pobliżu którego mieszkał całe życie. Pogrążonej w żalu i bólu rodzinie zmarłego składamy najserdeczniejsze wyrazy współczucia.

 

MICHAŁ CHOJNACKI – swoja pracę zawodową  zaczynał jako pracownik PKS w Kole. W latach 70-tych był pracownikiem Kolumny Transportu Sanitarnego (pogotowia), gdzie pełnił funkcję kierownika. Potem wiele lat był nauczycielem w Zespole Szkół Zawodowych, obecnie ZST w Kole. Spod jego ręki wyszło wielu kierowców – ponieważ jako nauczyciel zawodu był instruktorem nauki jazdy w tej szkole. Po przejściu na emeryturę co roku był współorganizatorem spotkań nauczycieli-emerytów z tej placówki oświatowej.

Jego wielką pasją, hobby, było dziennikarstwo. Zawsze powtarzał że, gdyby drugi raz się urodził zostałby zawodowym dziennikarzem. Poświęcał wiele czasu  na pisanie, robienie zdjęć, chciał być wszędzie tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne, ciekawe, inspirujące. Był związany z lokalną „Gazetą Kolską”, a później z „Przeglądem Kolskim”. Przez wiele lat śledził i opisywał w mediach wydarzenia z życia parafii kolskich,  szczególnie z Parafii Podwyższenia Krzyża św. w  Kole,  relacjonując ważne wydarzenia, także  do  prasy katolickiej –  „Ładu Bożego”. Był również związany z Radiem Konin, gdzie jako korespondent z Koła i okolic relacjonował głównie wydarzenia sportowe.

Wiele lat śledził, opisywał, interesował się  osiągnięciami sportowymi  Miejskiego Klubu Sportowego „Olimpia Koło”, którego był zagorzałym pasjonatem i kibicem.

Był znanym lokalnym działaczem NSZZ „Solidarność” oraz Konfederacji Polski Niepodległej (KPN). Jak wspomina jego siostra, Anna Chojnacka, kolska nauczycielka matematyki, przed stanem wojennym był wiceprzewodniczącym zakładowej  „Solidarności” w Zawodówce. Zajmował się konspiracyjnym kolportażem ulotek opozycyjnych, potajemnie przewoził zakazane książki z Konina do Koła oraz w drugą stronę – zbiórki z solidarnościowych składek pieniężnych dla internowanej rodziny nauczycielskiej z Konina. Kolportował też znaczki „solidarnościowe” do przypinania na ubraniach.

Zawsze uśmiechnięty, lubił ciekawostki techniczne, jako człowiek  w podeszłym wieku świetnie radził sobie z komputerem. Ostatnie lata nie czuł się dobrze. Odezwało się wiele chorób. Długo opierał się im, aż w końcu już nie dał rady. Będzie nam Go brakować…

Spoczywaj w pokoju Panie Michale i niech dobry Bóg da Ci życie wieczne.

MARIUSZ KOZAJDA

Na podstawie informacji Agnieszki Chojnackiej – synowej Zmarłego oraz Jego siostry – Anny Chojnackiej. Zdjęcia i legitymacje prasowe udostępnione przez rodzinę Pana Michała.

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

NON OMNIS MORIAR….

Wl
Wl
5 lat temu

Wielka strata dla Koła 🙁 Przeczytałem kilkanaście artykułów Pana Michała, głównie sportowych…, nigdy pisząc- nikomu nie ubliżył, nie obraził. Wspaniały człowiek którego będzie brakowało.

Roman Rutkowski
Roman Rutkowski
5 lat temu

WSPANIAŁY CZŁOWIEK,MÓJ NAUCZYCIEL ZE SZKOŁY ŚREDNIEJ.POZOSTANIE ZAWSZE W PAMIĘCI ! SZKODA,ZE TAK SZYBKO ODSZEDŁ.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526