Z cyklu „Prawnik radzi”: zakupy na odległość

Autor: kurier-kolski.pl | 30.09.2018

Nastały takie czasy, że aby dobrze i bezproblemowo funkcjonować w obecnym świecie, trzeba mieć rozległą wiedzę, w tym prawniczą, by nie dać się naciągnąć i oszukać. Dlatego na prośbę Czytelników rozpoczynamy na naszym portalu nowy cykl artykułów zawierających porady prawne. Warto poczytać i skorzystać z nich. Teksty przygotowuje znany nam doskonale Krzysztof Witkowski – aplikant radcowski.

 

Bardzo często robimy zakupy przed ekranami monitorów komputerowych lub podczas rozmowy telefonicznej. Zawieramy wtedy tak zwaną „umowę na odległość”. Według ustawy o prawach konsumenta jest to umowa zawarta w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość, do chwili zawarcia umowy włącznie.

Pamiętajmy, że przysłanie do nas niezamówionego towaru nie nakłada na konsumenta żadnych obowiązków, a brak naszej reakcji nie może być nigdy poczytany jako zgoda na zawarcie umowy.

Przy zawieraniu takiej umowy sprzedający ma określone obowiązki. Przede wszystkim musi poinformować o cechach towaru, musi podać informacje o swoim przedsiębiorstwie,w tym m. in. jego nazwę. Musi też podać cenę produktu i koszty wykorzystania danego środka porozumiewania się (np. cenę za minutę rozmowy telefonicznej). Ponadto, jest zobowiązany poinformować nas o sposobie i terminie wykonania prawa odstąpienia od umowy, a także wzorze formularza odstąpienia od umowy, zawartym w załączniku do ustawy o prawach konsumenta, oraz o kosztach zwrotu rzeczy w przypadku odstąpienia od umowy, które ponosi konsument, i kosztach zwrotu rzeczy, jeżeli ze względu na swój charakter nie mogą zostać one w zwykłym trybie odesłane pocztą.

Przy zamawianiu przez Internet przedsiębiorca-sprzedawca zapewnia, aby konsument w momencie składania zamówienia wyraźnie potwierdził, iż wie że zamówienie pociąga za sobą obowiązek zapłaty.

Jeżeli do złożenia zamówienia przez internet używa się przycisku lub podobnej funkcji, muszą być one oznaczone w łatwo czytelny sposób słowami ,,zamówienie z obowiązkiem zapłaty” lub innego równoważnego jednoznacznego sformułowania, często mamy np. napis: „Zamawiam i płacę” lub inne.

Jeżeli przedsiębiorca nie spełni tych wymagań umowa nie zostaje zawarta.

Ponadto, na stronach internetowych służących do prowadzenia handlu elektronicznego wskazuje się w sposób wyraźny, najpóźniej na początku składania zamówienia, jasne i czytelne informacje o ograniczeniach dotyczących dostarczania oraz o akceptowanych sposobach płatności.

Do każdego z nas zadzwoniono na pewno kiedyś z ofertą. Jeżeli przedsiębiorca kontaktuje się z konsumentem przez telefon w celu zawarcia umowy na odległość, ma obowiązek na początku rozmowy poinformować konsumenta o tym celu, a ponadto podać identyfikujące go dane oraz dane identyfikujące osobę, w imieniu której telefonuje.

Jeżeli przedsiębiorca proponuje konsumentowi zawarcie umowy przez telefon, ma obowiązek potwierdzić treść proponowanej umowy utrwaloną na papierze lub innym trwałym nośniku. Oświadczenie konsumenta o zawarciu umowy jest skuteczne (a więc umowa jest zawarta), jeżeli zostało utrwalone na papierze lub innym trwałym nośniku po otrzymaniu potwierdzenia od przedsiębiorcy.

Pamiętajmy, że przy umowie zawieranej na odległość możemy w ciągu 14 dni od niej odstąpić bez podawania przyczyn. Robimy to poprzez wysłanie wypełnionego oświadczenia wg wzoru. Do zachowania terminu wystarczy wysłanie go w placówce pocztowej ostatniego dnia.

Przedsiębiorca ma obowiązek niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia konsumenta o odstąpieniu od umowy, zwrócić konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostarczenia rzeczy.

Przedsiębiorca dokonuje zwrotu płatności przy użyciu takiego samego sposobu zapłaty, jakiego użył konsument, chyba że konsument wyraźnie zgodził się na inny sposób zwrotu, który nie wiąże się dla niego z żadnymi kosztami.

Pamiętajmy jednak, że nie od każdego zakupu na odległość przysługuje nam prawo odstąpienia od umowy. Chodzi tu np. o rzeczy indywidualnie wytworzone na nasze specjalne zamówienie, produkty ulegające szybkiemu zepsuciu i zapieczętowane gry komputerowe i płyty CD , jeśli po dostarczeniu zerwaliśmy opakowanie.

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

To nie do końca prawda co mówisz, ale gadaj jak sobie chcesz.

gość
gość
5 lat temu

A nie powinien !!! Startuje z partii,która wyjątkowo wielu źle kojarzy się w Kole!

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

Ja też uważam że wygra Szafrański

Maciej Kujawa
Maciej Kujawa
5 lat temu

Takie informacje są ogólnodostępne, a większość tutaj zawartych expressis verbis wyrażonych jest w ustawie. Gdzie są jakieś judykaty (szczególnie uchwały siódemkowe SN) czy poglądy doktryny dla unaocznienia praktycznego wymiaru problemu?

Blue Sea of Ibrox
Blue Sea of Ibrox
5 lat temu

Całe życie spędzone na Kolejowej skutkuje znajomościami niemal w każdej klatce. W dodatku Koło nie jest zbyt duże. Istnieje kilka niepowtarzalnych i unikatowych miejsc gdzie można wymienić poglądy. Stwierdzam po tym co usłyszałem że Artur Szafrański ma miażdżące poparcie. W jaki sposób, przede wszystkim poruszałem się pieszo i samochodem. Nie miałem przy sobie notatnika, ale oprócz Pana Witkowskiego nie padało inne nazwisko. Cieszę się bardzo, ponieważ Pan Artur też jest z Kolejowej tyle że z ”nowej”
Ps. Mojego, prywatnego rankingu boje się pisać bo zraz na mnie wsiądą co niektórzy.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
5 lat temu

@~ Blue Sea of Ibrox

W jaki sposób przeprowadziłeś tak dokładny sondaż.
Napisz -proszę- jakie miejsca w Twoim rankingu zajmą pozostali kandydaci?

Blue Sea of Ibrox
Blue Sea of Ibrox
5 lat temu

Wybory wygra Artur Szafrański. Cała Kolejowa za nim idzie i większość pozostałych osiedli.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Anonim – nic mi nie ściska. Znam Krzysztofa i wiem kim jest. Ale na tym portalu jawi sie jak rycerz niepokalanej… krzywdę mu robicie w ten sposób.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

@Tomek żal Ci dupe ściska? Kiedy Witkowski działał to pewno Ty w pieluchy waliłeś . Zrób tyle co on i zdobadz takie wszechstronne wykształacenie a potem się mądruj .

Tomek
Tomek
5 lat temu

No No No – człowiek wieeeeeeeelu talentów. To już naprawdę staje się mało poważne i robi groteskowe. Panie Redaktorze naprawdę tak to będzie, że kiedy nie otworzy się portalu tam wyskakuje Krzysztof Witkowski?
Przybiera różne „postacie” – raz jest doktorem, raz regionalistą, raz historykiem, teraz prawnikiem – aplikantem radcowskim (Aplikacja – praktyka absolwenta studiów prawniczych, mająca na celu przygotować go do wykonywania zawodu prawniczego. Kończy się ona zdaniem stosownego egzaminu państwowego. Celem aplikacji jest przygotowanie aplikanta do należytego i samodzielnego wykonywania zawodu).
Tak dla uczciwości po prostu piszcie – jeden z kandydatów na Burmistrza Koła na 3 tygodnie przed wyborami postanowił udzielać porad prawnych.
I żeby było jasne – pomysł naprawdę ciekawy, ale czemu pojawił się akurat teraz?
Idę o zakład, że po 21 października cykl umrze śmiercią naturalną. Natomiast pewnie do tego czasu porad będzie sporo – oby ktoś skorzystał.
Powiem szczerze Panie Mariuszu – jestem rozczarowany…

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526