Wspólny Koncert Orkiestry Dętej OSP Koło i Poznańskiej Piętnastki w MDK

Autor: kurier-kolski.pl | 18.09.2018

Nie co dzień na scenie kolskiego MDK-u można posłuchać jazzowych improwizacji. A szczególnie w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Koło. Choć nasza formacja często występuje dla kolskich słuchaczy, z takiego repertuaru nie była dotąd znana. Dzięki wielkopolskiemu projektowi, kolscy muzycy uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Poznańską Piętnastkę, a efekty wspólnej pracy można było ocenić podczas sobotniego, wspólnego koncertu obu formacji. Jak było? Owacje na stojąco, bisy i słowa uznania. Koncert utrzymany w jazzowo- big-bandowo- rozrywkowych klimatach zachwycił. Prawdopodobnie w przyszłym roku będzie kontynuacja tego udanego projektu.

 

Na początku sierpnia nasza, kolska orkiestra uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez muzyków reaktywowanej niedawno, słynnej Poznańskiej Piętnastki. Warsztaty oraz wieńczące je koncerty są inicjatywą Samorządu Województwa Wielkopolskiego przy współudziale Stowarzyszenia Jazz Poznań. Projekt jest realizowany w całości ze środków budżetowych Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Wśród orkiestr, z którymi podjęto współpracę znalazła się Orkiestra Dęta OSP w Kole.

– Cieszę się, że Maciej Fortuna, lider Poznańskiej Piętnastki, pomyślał o nas, bowiem z Wielkopolski orkiestr biorących udział było pięć. Celem projektu było promowanie muzyki jazzowej wśród młodego pokolenia oraz pomysł na połączenie orkiestry dętej ze składem big-bandowym, jakim jest PP – wyjaśnił dyrygent kolskiej formacji, Krzysztof Lityński. Krótko przed koncertem, dyrygent podzieli się z nami swoimi emocjami. – Za chwilę nastąpi spotkanie wyjątkowe, nietypowe, w niecodziennym wydaniu, mamy okazję, przy współpracy ze znakomitym zespołem PP, z wybitnymi muzykami, pokazać naszą orkiestrę w innym świetle, w innym wydaniu, z muzyką jazzową, jazzowo-big-bandowo-rozrywkową. Będzie kreatywnie, klimatycznie. Będzie to muzyka instrumentalna jak i wokalno-instrumentalna, są dwie wspaniałe wokalistki. Zatem trzymam kciuki i mam nadzieję, że koncert będzie miło odebrany wśród naszych słuchaczy.

Poznańską Piętnastkę po reaktywacji tworzą: Maciej Fortuna – trąbka, Jakub Domański – trąbka, Łukasz Skrzypczak – trąbka, Maciej Łakomy – puzon, Seweryn Graniasty – saksofon altowy / tenorowy, Damian Kaczmarek – saksofon barytonowy / altowy, Filip Szulc – saksofon barytonowy / tenorowy, Eryk Nowak – fortepian, Dawid Kostka – gitara, Łukasz Chojnacki – gitara basowa, Bartłomiej Krawczak – perkusja, Piotr Kraśner – instrumenty perkusyjne, Robert Buszkiewicz – instrumenty elektroniczne, Natalia Świerczyńska – wokal, Hanna Gieda – wokal. Orkiestra działa obecnie pod kierownictwem Macieja Fortuny, ma jazzowe skłonności i jazzmanów w składzie, ale proponować  chce, jak przed laty, ambitną muzykę rozrywkową.

Spotkanie miało formułę inną niż zwykle, bowiem nie było konferansjera, a koncert prowadzili dyrygenci Krzysztof Lityński i Maciej Fortuna. Formacje wspólnie wykonywały twory Jerzego Miliana, jednego z pionierów polskiego jazzu, znakomitego wibrafonisty, kompozytora, aranżera, w latach 50. współpracującego muzycznie m.in. z Krzysztofem Komedą, który w tym roku odszedł zostawiając gigantyczny dorobek. Na scenie połączyły się czerwone kolskie i niebieskie poznańskie stroje. Goście koncertu nie kryli zdziwienia, jak profesjonalnie zagrały obie formacje, choć na co dzień nie ćwiczą razem. Krótkie warsztaty wystarczyły, by osiągnąć poziom zachwycający dla słuchaczy.

– Jest to pierwszy taki wspólny projekt, nie chcę zapeszać, ale mam nadzieję, że będzie jego kontynuacja w przyszłym roku – planami na nowy sezon zakończył miłe spotkanie dyrygent Krzysztof Lityński. – Jest szansa, że może ta przygoda zakończy się nagraniem i wydaniem płyty. Mam nadzieję, że tak się stanie.
Tego orkiestrze życzymy.

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526