Sprawa Dziennego Domu Seniora ma trafić do Prokuratury! Na sesji nie było wiceburmistrz ani nikogo z urzędników [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 10.07.2018

Po raz kolejny w tej kadencji samorządu w sali sesyjnej Ratusza w Kole doszło do absurdalnej sytuacji, gdy na sesji Rady Miejskiej nie zjawiła się Wiceburmistrz ani żaden z podległych jej urzędników. Okazuje się, że wszyscy odpowiedzialni za Dzienny Dom Seniora, wzięli sobie akurat wczoraj urlopy. Przypadek? Przyszła za to grupka znanych z wcześniejszych sesji seniorów z profesjonalnie przygotowanymi transparentami z hasłami popierającymi burmistrza i krytykującymi Radę. 17 radnych było zszokowanych całą tą sytuacją. W ciągu ponad godzinnego posiedzenia emocjonalnie dyskutowano i wysłuchano sprawozdania członków Komisji Rewizyjnej, którzy w piątek byli w Domu Seniora na niezapowiedzianej kontroli. Jej wyniki wywołały konsternację i niedowierzanie obecnych na sali. Taki ogrom nieprawidłowości jaki – jak twierdzą – zastali na miejscu, jest porażający!!! Nie tylko potwierdza ustalenia kontroli Wojewody, ale jest dużo większy! Radni podjęli decyzję o likwidacji Rady Seniorów oraz w przyjętym jednogłośnie stanowisku żądają od wiceburmistrz zaprzestania działalności Domu Seniora, a całą sprawę zamierzają zgłosić do organów ścigania. Pod spodem nagranie – retransmisja obrad sesji. Zachęcamy do obejrzenia i komentowania.

 

Jak można było dowiedzieć się z posiedzenia Rady, prowizoryczne wyliczenia świadczą o tym, że koszt miesięcznego utrzymania Dziennego Domu Seniora w Kole to rząd wielkości około 40.000 zł. W tym główną kwotę stanowią wynagrodzenia pracowników: byłej p.o. kierownik MOPiPR, która została przerzucona w tej instytucji z pensją kierowniczą do UM, a w zakres obowiązków dano jej sprawę Domu Seniora, nowo zatrudnionego pracownika oraz sprzątaczki. Do tego dochodzi utrzymanie budynku i zamawiane codziennie jedzenie z kateringu.

Jak m.in. ustalili radni, nie zostały zatrudnione ani pielęgniarka, ani żaden rehabilitant, co było wcześniej w zamiarach. Radni ustalili, że do Domu została zakwalifikowana (podobno w większości niezgodnie z procedurami i kryteriami) grupa starszych osób, ale nie takich, którzy są samotni czy niezaradni, ale osoby nie spełniające tych przesłanek, a więc Dom nie pełni funkcji, jaką powinien.

Okazuje się, że Wojewoda Wielkopolski po kontroli swoich urzędników w Dziennym Domu Seniora w Kole nie tylko cofnął 240.000 przyznanej dotacji i kazał zwrócić wraz z odsetkami, ale cofnął też tegoroczną dotację na działalność Domu w kwocie 108.000 zł! Przez to nie ma pieniędzy na dalsze funkcjonowanie placówki.

Na sali była grupa starszych osób z transparentami i kilkakrotnie dochodziło podczas sesji oraz już po niej do ostrych ścięć z radnymi, a nawet pyskówek. Radni w czasie obrad zwracali się do tych osób i do słuchających przez media mieszkańców, że to nie oni niszczą Dom Seniora, bo przecież oni zabiegali o jego powstanie i podjęli wszystkie stosowne decyzje, ale przysłana przez Wojewodę Wielkopolskiego kontrola z Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu wykryła szereg nieprawidłowości, a przeprowadzona kilka dni temu kontrola Komisji Rewizyjnej (radne: Teresa Brzoska i Elżbieta Tamborska) nie tylko potwierdziła to wszystko, ale dopatrzyła się kolejnych. Nad funkcjonowaniem Domu czuwa natomiast Urząd Miejski w Kole i jego pracownicy, z których NIKT nie pojawił się na sesji, by chociaż próbować wyjaśnić zaistniałą sytuację.

Tekst stanowiska Rady Miejskiej w Kole w sprawie sytuacji dotyczącej Dziennego Domu Seniora:

Rada Miejska w Kole wzywa Panią Wiceburmistrz Elżbietę Modrzejewską do zaprzestania prowadzenia przez Urząd Miejski w Kole dalszej działalności Dziennego Domu Seniora w Kole i niegenerowanie dalszych wydatków na ten cel. W zakresie stwierdzonych nieprawidłowości Rada Miejska skieruje sprawę do organów ścigania.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
96 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
adreamoftrains web host

What’s up colleagues, how is everything, and what you want to say regarding this article, in my view its truly amazing designed for me.
adreamoftrains web hosting service

Ju
Ju
5 lat temu

Do jednego już karma wróciła i to bardzo szybko.

kiks
kiks
5 lat temu

Karma wraca. To co dajesz, to też do ciebie przyjdzie…

redi
redi
5 lat temu

BUBA NA BURMISTRZA.

Bohun
Bohun
5 lat temu

@Mleczarz Probst
Nie mogę doczekać się tego zlotu fanów…
Życzę miłego wypoczynku, jak będziesz na Helu odwiedź Maszoperię i wychyl szklaneczkę dobrego trunku na pohybel
tej Radzie.
Ps. Jak będziesz wracał jakkolwiek byś jechał omijaj Rozłogi !
🙂 🙂 🙂

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

Bardzo serdecznie pozdrawiam znad morza wszystkich sympatyków Kuriera! Oczekujący odpowiedzi na pytanie, podziwiający fale Mleczarz 🙂

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

@Mleczarz Probst
Ty ciągle tym knajackim językiem …
Ps.To byłoby ciekawe 🙂

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

Bohun, zajmij sie lepiej swoim członem 🙂
Ps. Kiedyś mówiłem że jak bedzie zlot fanów Kuriera siedzę obok ciebie Amigo 🙂

Bohun
Bohun
5 lat temu

@Mleczarz Probst
Pierwszy człon tego postu ok ale drugi mowa trawa taki już jesteś okrutny bezwzględny i nie ludzki prawdziwy Mleczarz Probst 🙂

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

Bohun! Jak ja za tobą tęskniłem! I te twoje głupiutkie odzywki 🙂

Gość
Gość
5 lat temu

,,Pis ośmielił lumpiarstwo…” …i mamy teraz ,co mamy!!!

Bohun
Bohun
5 lat temu

@Mleczarz Probst
Ostudź emocje, jesteś takim samym klakierem jak inni
tylko z innej opcji i nie domagaj się pytań jeśli sam na zadane tobie nie odpowiadasz , pytałem ciebie o różne sprawy i nigdy nie doczekałem się odpowiedzi a co do postawy i dobrego wychowania to tak zachwalany przez ciebie przewodniczący komisji Budżetu niejednokrotnie dał popis prostactwa i to wypowiadając się o kobietach
i nie było żadnego który by zareagował .Wielu tutaj nie podziela twoich poglądów i z tym pogodzić się powinieneś
choć myślę że cię na to nie stać, ot jesteś jaki jesteś…

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

Dlatego je zadałem. Wkładam kij w mrowisko. A raczej w zamek Gargamela, co klakierki ? 🙂

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

Pode mnie też ktoś sie podszył. Ps. Cały czas czekam za odpowiedzią na moje pytanie 🙂

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

@Kobra
AMEN

Kobra
Kobra
5 lat temu

No to sobie pogadali klakiery radnych,co składają kwiaty przed pomnikami najeźców ze wschodu.Widać ,ze niektórzy nawet maja coś w głowie,wiedza gdzie przecinek postawić ,ale to marny sort dawnych pzpr-owców. Potracili stanowiska i teraz tęsknią za władzą. Atakują każdego kto myśli inaczej niż oni.Trudno,takie życie ,polityka jest zmienna.

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

I jescze jedno- skoro tak skrupulatnie i gorliwie śledzisz wszystkie wypowiedzi i posty to zapewne odpowiesz mi na pytanie które zadałem wyżej (bo jakoś nikt inny sie nie kwapi). Ale ty, wszechwiedzący, pamiętający wszystko, nawet mój wpis sprzed wielu miesięcy musisz znać odpowiedź.
KTO PROPONOWAŁ NASZEMU MIASTU POTĘŻNE OBLIGACJE?
Kto chciał zafundować naszemu miastu ten super-kredyt na wiele, wiele, wiele lat?!
Odpowiadaj!
Uwaga! Pytanie na 6tke- Dzieki komu nasze miasto NIE MUSI, powtarzam NIE MUSI spłacać takiego super kredytu?

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

Znaczy tyle samo co Twoje klakiereczku. Zrozum że mamy demokracje i jesteśmy równi, czy sie Tobie to podoba CZY NIE 🙂 Mogę się podpisywać Zając w Okularach, mogę Alfons, mogę Aspekt, mogę jak tylko chce i w przeciwieństwie do Ciebie nie biorę za to pieniędzy. Pozdrawiam ziejącego nienawiścią Anonima 🙂

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

@Mleczarz
Sam przyznałeś że będziesz podpisywać się KLAKIER !!!
Twojesłowo nie znaczy NIC…

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

Mojego też ktoś użył :/ Klakierom brak argumentów

Anonim
Anonim
5 lat temu

@Wujek Chłodek No chyba nie myślisz ,ze PIS naprodukował,bo po prostu za krótko rządzi-lemingowy forumowiczu.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
5 lat temu

Nie wiem, kto jest tak niepoważny, że użył mojego nicka do ostatniego głupawego i prymitywnego komentarza?
Czy na bardziej rozsądny wpis Cię nie stać Szanowny Forumowiczu?
Oto ta „produkcja”:

„A kto to lumpiarstwo” naprodukował” ,jak nie komuna i lemingowe rzady…”

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
5 lat temu

A kto to lumpiarstwo” naprodukował” ,jak nie komuna i lemingowe rzady…

Gość
Gość
5 lat temu

,,PiS ośmielił lumpiarstwo…”,-lumpy,alfonsy i
złodzieje w akcji

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

M ty chyba dawno na mieście nie byłeś. Gdzie ty byś człowieczku był gdyby nie Rada na czele z Komisją Budżetu…

M
M
5 lat temu

Stwierdzam ze Rada Miasta do WYMIANY nikt was nie chce robicie same problemy .

Sympatyk PiSu
Sympatyk PiSu
5 lat temu

Jakim trzeba być idiota aby widzieć sytuację odwrotnie niż jest przedstawiona a w dodatku przez wojewodę w wyniku kontroli

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
5 lat temu

@~Nieznany

„Brawo Pani Burmistrz jest Pani odpowiednią osobą na to stanowisko wreszcie niech te stare pruchna z Rady odejdą i przestaną mącić mają swoje koryta niech ich pilnują za długo już dokuczają mieszkańcom w pizduz nimi!”

Powściągnij emocje i zacznij myśleć!
Pisanie o osobach starszych wiekiem „stare pruchna z Rady…” w kontekście Pani Burmistrz (nawet pozytywnym) jest ogromnym nietaktem!!!
Mam nadzieję, że rozumiesz co mam na myśli?

Leń kanapowy
Leń kanapowy
5 lat temu

Osoba pisząca pod imieniem Młodzież to jedna i ta sama osoba co Anonim, Senior, Nieznany itd. Wpisuje komentarze pod różnymi imionami żeby wyglądało, że to pisze kilka osób. Radzę się nie przejmować wpisami jednej smutnej i zagubionej życiowo osoby. W Kole jest 22 tys mieszkańców, więc jedna pisząca tutaj osoba to naprawdę nie jest zbyt wielka siła.

Ojciec Tadeusz
Ojciec Tadeusz
5 lat temu

Te seniory to towarzystwo Maciaszka. To jest towarzystwo które czerpie korzyści dla siebie mając innych seniorów tych prawdziwych w poważaniu

kiks
kiks
5 lat temu

niektórzy maja zlasowane mózgi i sami o tym nie wiedzą…

Janusz Kupczak
Janusz Kupczak
5 lat temu

Patrząc na te plakaty nie mogę zrozumieć tych co to pisali .Kto im zlasował tak mocno mózgi .Wstyd przynoszą miastu tak jak jego władza.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

@Majster
Nie no chłopak się stara jak mu napiszą tak to mówi , zwłaszcza jak udaje specjalistę od wodociągów i tu słuszne pytanie jakie jest jego wykształcenie i dorobek zawodowy w tym temacie ? zresztą wystarczyło posłuchać spotkania z fachowcami odnośnie modernizacji oczyszczalni na pytania Pana inżyniera dowiedzieliśmy się że był pracownikiem…

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

@Mleczarz Probst
Pierdu ,pierdu,pierdu…

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

@Banan
Zmiana nicku nic ci nie da ,przykre to ale faktycznie ORMO
zrobiło ci kiedyś kuku.

xr
xr
5 lat temu

@Mleczarz Probst
Ups wsypałeś rudego kumpla nieładnie

Normalna
Normalna
5 lat temu

Przyjdzie na to czas napewno wszyscy jak jeden staną oko w oko z mieszkancami przed kamerą i mikrofonem

Ojciec Tadeusz
Ojciec Tadeusz
5 lat temu

„Seniorzy”! Przyszli z plakatami żeby nie zapomnieli po co przyszli i dla kogo bo Stanisław potrzebuje

Gość
Gość
5 lat temu

Do IZA : Kto twoim zdaniem powinien wystartować na radnego.
Piszesz o autorytetach.Daj przykłady tych osób.
Jeżeli są tak dobre to poprosimy aby kandydowały do rady miasta i powiatu.

kiks
kiks
5 lat temu

„przegranej sprawy mobbingu” to ta sprawa ze środkowym paluchem i podsłuchiwaniem rozmów,jak mówili na mieście?

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Czy burmistrz może na pewno startować w tych wyborach ? czy nie ma przypadkiem przegranej sprawy mobbingu z p. Karoliną ? nie pisało w PK? dobrze pamiętam ? to go chyba automatycznie wyklucza… więc niestety będziecie zawiedzeni, nie będzie stołków dla takich „fachowców” w urzędzie jak w powyższej sprawie. Nim znowu powiecie, że to radni winni tej sytuacji sprawdźcie choć w internecie jakie są ich kompetencje. Urzędnicy siedzą 8 godzin odpoczywają, a radni biegają z dokumentami i wszystko załatwiają…

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
5 lat temu

@~Kolanin

Wreszcie jeden dociekliwy.
Nie widziałem tej sesji, ale jeśli jakaś radna na niej mrugała to nie tylko jest karygodne, ale też mocno zastanawiające i daje wiele do myślenia.
Z takiego mrugania każdy powinien się publicznie wytłumaczyć przed Wysoką Radą, prokuratorem, Bogiem i historią.
Precz z mruganiem!

Kolanin
Kolanin
5 lat temu

widzimy jak p.Brzoska mruga na sesji lutowej ,do kogoś z naprzeciwka i ucisza jakiegoś radnego. Chodziło o to by p Burmistrz wygadała się ,ze dom seniora jeszcze nie pracuje…a później nagla kontrola no i stało się ,Koło musi oddac te srebrniki …

Jeszcze
Jeszcze
5 lat temu

Są jeszcze tacy co oprócz dojenia w tej grupie mieli wciąż jakieś aluzje zabawiając się w prekuratora na sesjach bo dziecko nim nie zostało bo przyszła bardzo dobra zmiana i się nie udalo do Burmistrza Maciaszka od początku aby swojego idola z parafii który musiał mu ustąpić wolą mieszkańców wiedząc że kumitywa już się kończy a to najgorsze bo co zrobimy żeby było tak RÓBTA CO CHCETA.

Młodzież
5 lat temu

Wszystkie te wpisy są naprawdę śmieszne, może któryś z radnych weźmie wnuków do parku i tam się wypowie do wnuków, a nie na sesji.Wybory tuż tuż Panie Maciaszek wracaj do pracy młodzież czeka na jaką kolwiek rozrywkę w Kole ,a nie na bzdury radnych . Zrób porządek i na ryj ich wywal!!!!!

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

Marku, racja !! pamiętaj że nasze cztery spółki. Powtarzam Nasze, to też nie folwark !!!

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

Dlaczego was tak boli Piasecki czy Baryła? Bo dopytują i dociekają prawdy? Rozejrzyjcie sie ile nieprawidłowości? Ile niejasnych sytuacji? Nieobecność na sesji żadnego z urzędników na czele z panią burmistrz! Dosyć że były chociaż panie z biura Rady. Czepiacie sie rodzin radnych dlatego że są uczciwi i dociekliwi? A moze czepiacie sie ich bo ktoś Wam kazał tak napisac?! Przecież ani Pani Baryła ani Pan Piasecki nie wyszli na środek sali sesyjnej z transparentem w obronie swoich rodzin? Skàd ten chory zarzut? Dobrze, to weźmy na tapetę najbardziej dynamicznego i konkretnego z Rady a wiec Sobolewskiego- czemu nie piszecie konkretów ? Czemu nie piszecie prawdy? Głupio wam że gdyby nie on i pozostała dziesiątka Radnych miasto dawno by popłynęło ? Dostrzegłem na nagraniu jeden transparent odnośnie kredytu. Prosze mi przypomnieć kto proponował naszym dzieciom i wnukom i prawnukom potężne obligacje? Natychmiast macie mi to napisac!
Mnie jako Kolanina nie obchodzi wykształcenie żadnego z radnych. Żadnego! Nie obchodzi mnie czy ktoś zamiata liście, prowadzi dzialanosc, rzeźbi w marmurze czy gra na playstation.
Nie obchodziło mnie rownież dla jasności wykształcenie obecnie zawieszonego burmistrza, dopóki sam pierwszy nie zaczął o tym mówić publicznie.
Dlaczego ci Radni są atakowani? Prosze wejść na bip i zobaczyć jakie składali interpelacje, czego dociekali. Prosze zobaczyć czy były na ich zapytania odpowiedzi a jesli tak to jakie..

Z moich obserwacji na przestrzeni tych już niespełna czterech lat widać że są to ludzie bardzo różni. Różnią sie miedzy sobą niemal wszystkim ale mieszkańcow naprawdę to nie obchodzi. Podziw budzi natomiast ich zachowanie, zaangażowanie i merytoryczne przygotowanie. Bo właśnie Pan Sobolewski (odkrycie tej kadencji), Pan Piasecki, Pani Baryła, Pan Kuty, czy Pani Brzoska (moja nr 1) to osoby które pokazały jak ważne jest dla nich miasto, ich mieszkańcy, nasza przyszłość.

Marek
Marek
5 lat temu

Majster to zwykły ciec. Pokazują poziom kolskich seniorów. Koniec dojenia miasta i zabawy za pieniądze ludzi. Dom seniora to nie prywatny folwark dla kilku osób związanych z Maciaszekiem. Dla kogo? Dla tych co przychodzą na sesję. Do parku wnuki pilnować

Banan
Banan
5 lat temu

Seniorzy w akcji. Ormo. Zero wstydu. Bardzo dobrze. Zlikwidować ten dom seniora klub adoracji zaplecza intelektualnego Maciaszka. Do roboty się zabrać ormowcy

Kolanin
Kolanin
5 lat temu

@Skontrolowany,wreszcie ktoś prawdę powiedział i my wyborcy to widzimy…Ci radni i wszyscy co glosowali do prokuratura na ostatniej ,śmiesznej sesji maja interesy i ciągną od miasta ile wlezie,lemingi…Przekroczyli czerwona linie ,trzeba się za nich wziąć.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526