Piknik integracyjny kolskiego Związku Niewidomych

Autor: kurier-kolski.pl | 29.05.2018

Na pikniku integracyjnym w gościnnym gospodarstwie agroturystycznym spotkali się członkowie Koła Polskiego Związku Niewidomych w Kole. W ich gronie zasiedli przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Kole, Rady Miejskiej, Starostwa Powiatowego, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – jak zapewnił nas prezes zarządu koła, prawdziwi przyjaciele i sympatycy, którzy od dawna wspierają niewidomych, często indywidualnie. Obecna była m.in. sekretarz miasta Barbara Szelągowska – Bugajak i radna miejska Alicja Wapińska.

Polski Związek Niewidomych Okręg Wielkopolski z siedzibą w Poznaniu Zarząd Powiatowego Koła w Kole ma swą siedzibę przy ul. Kolejowej 48.

– Związek istnieje od 53 lat, miał kilku prezesów i kilka siedzib, jest nas około 70 członków, choć był czas, że było nas ponad 200 osób – powiedział prezes zarządu koła PZN w Kole Jarosław Kubski – Dawniej opłacało się należeć do związku, gdyż były ulgi dla członków. Dziś zniżki są te same dla wszystkich, niezależnie od przynależności. Dlatego niektórzy, choć dotknięci chorobą, nie wstępują w nasze szeregi, nie uiszczają składek rocznych, ale zapominają, z jak wielkimi korzyściami wiąże się członkostwo.

Związek organizuje dla swoich członków przynajmniej trzy duże imprezy w roku. Oprócz pikniku integracyjnego, jest to Dzień Białej Laski oraz spotkanie opłatkowe. W każdy wtorek od 10.00 do 13.00 członkowie spotykają się w swojej siedzibie, rozmawiają, udzielają sobie wsparcia i rad, dzielą się informacjami o lekarzach specjalistach. – Mamy potrzebę integrowania się – kontynuował prezes – Nie ma nic gorszego, jak zostać w domu ze swoją chorobą, płakać w samotności nad swoim losem, popaść w depresję. Czynię co mogę, by zachęcić chorych do wyjścia z domu, do ludzi. Jednym z nas jest pan Darek Borowiak, który za chwilę opłynie Przylądek Horn, gdyby nie dysfunkcja, nie miałby czasu na realizację marzeń. Jest dla nas przykładem. My też żyjemy i realizujemy pasje.

Piknik integracyjny miał radosny, spontaniczny charakter. Było mnóstwo śmiechu, zabawy, muzyki i tańca. Serdecznych rozmów. Pogoda wprost sprzyjała integracji. Obecni otrzymali pamiątkowe długopisy oraz kubki, w charakterze nagród w konkursach – z wiedzy o historii związku i sportowym. Oby jak najwięcej powodów do radości miały osoby dotknięte dysfunkcjami, nie tylko w dniu pikniku. Zainteresowanym wstąpieniem do związku podajemy numer kontaktowy: 519 514 198.

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526