„Rocznik Kolski” świętował dekadę istnienia [FOTO]

Autor: kurier-kolski.pl | 05.03.2018

Na lokalnym rynku wydawniczym ukazał się jubileuszowy, 10. Numer „Rocznika Kolskiego”. Promocja periodyku była doskonałą okazją do podsumowania dokonań oraz złożenia podziękowań wszystkim zaangażowanym w jego tworzenie. Dlatego w sali widowiskowej MDK w Kole, na uroczystej gali, spotkali się wydawcy, autorzy i mecenasi.

 

Jubileusz był okazją do wspomnień o ludziach tworzących i rozwijających periodyk. Jest wspólnym dziełem Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, Miejskiego Domu Kultury w Kole, Muzeum Technik Ceramicznych w Kole oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, wspartych wiedzą i pracą historyków, regionalistów i pasjonatów. Z założenia odnosi się do dziejów Ziemi Kolskiej, budując tożsamość i rozwijając świadomość wspólnych korzeni i teraźniejszości.

Przez lata periodyk zmieniał się, zwłaszcza edytorsko, ale tylko z korzyścią dla czasopisma. Każdy numer ukazuje się w ilości 200-500 egzemplarzy. Dotąd na 1627 stronach 62 lokalnych twórców zaprezentowało 143 artykuły. Do stałego zespołu piszących dołączają wciąż nowe osoby. Nikt nie otrzymuje honorarium. Czasopismo przetrwało dekadę i jest wola, by doczekało kolejnych, pięknych jubileuszy.

Z wystąpienia Aleksandry Kowalskiej – dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, wygłoszonego w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Kole, podczas jubileuszu „Rocznika Kolskiego”:

„Dzisiejsza uroczystość jest spotkaniem przyjaciół, którzy od 10 lat wspierają „Rocznik…”, postrzegając go jako ważny element budowania tożsamości.

Prasa lokalna jest nie tylko ważnym narzędziem środowiskowej informacji, ale także wychowania społeczeństwa obywatelskiego, przekształcania zatomizowanego zbioru jednostek w zwarty organizm społeczny, mający świadomość wspólnych korzeni historycznych i teraźniejszości.

„Rocznik Kolski” to pierwszy tytuł prasowy – o takiej tematyce – któremu udało się przetrwać w naszym mieście pełną dekadę. Żywimy uzasadnioną nadzieję na dalsze jego funkcjonowanie.

Jubileusz, to okazja do wspomnień, w których staramy się ocalić od zapomnienia cząstkę historii, ale przede wszystkim ludzi ją tworzących. Dziesięć lat temu, na kolskim rynku prasowym, zadebiutowało czasopismo wydawane przez: Miejski Dom Kultury w Kole, Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Kole oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą. Redakcja założyła, że będzie to czasopismo regionalistyczne, poruszające istotne wydarzenia historyczne, kulturalne, gospodarcze, przedstawiające wybitne postaci oraz dokonania osób, które w istotny sposób wpłynęły na współczesny kształt miasta i regionu. Będzie również cennym źródłem informacji, skarbnicą wiedzy o historii nie tylko Koła, ale również okolicznych miejscowości takich jak: Brdów, Grzegorzew, Dąbie, czy Kłodawa.

Pierwsze numery periodyku nie posiadały wyodrębnionych działów, dopiero w czwartym – z 2011 r. – wprowadzono układ działowo-tematyczny. Obecnie czasopismo zawiera następujące części: „Artykuły i materiały”, „Sylwetki”, „Nowości wydawnicze” (przygotowywane od pierwszego numeru przez Kazimierza Kasperkiewicza), oraz „Kronika wydarzeń” (prowadzona przez Ewarysta Jaśkowskiego). Rocznik ukazuje się w nakładzie 200-500 egzemplarzy.

Czasopismo to nie tylko zapisane kartki papieru, to przede wszystkim ludzie – znamienity zespół redakcyjny, dbający o najwyższy poziom edytorski periodyku.

Wśród postaci tworzących gazetę znajdują się: historycy, regionaliści, pasjonaci, ludzie związani z Kołem miejscem urodzenia, zamieszkania, ale nie tylko. Dzięki „Rocznikowi…” autorzy mogą samorealizować zainteresowania pisarskie oraz poruszać tematy i sprawy ważne dla naszej wspólnoty samorządowej.

W tym miejscu chciałabym oddać hołd autorom już nieżyjącym, którzy swoimi tekstami wzbogacili i uatrakcyjnili czasopismo: dr Józefowi Mujcie, Jerzemu Kruszyńskiemu i Janowi Laskowskiemu.

Oprócz stałego zespołu piszących, periodyk pozyskiwał też autorów nowych. W przeciągu dziesięciu lat, na 1 627 stronach, 62 twórców opublikowało 143 artykuły, w tym przełomowe dla regiony kolskiego.

Kolejne numery „Rocznika…” docierały nie tylko do pasjonatów historii, ale zwróciły też uwagę środowisk akademickich. Przykładem jest praca Ryszarda Kowalczyka „Czasopisma regionalistyczne w Wielkopolsce w latach 1945-2012”. Za potrzebą istnienia i popularnością periodyku, przemawia także to, że do czasopisma tworzonego w „czynie społecznym”- w którym redakcja pracuje za darmo, a autorzy nie otrzymują honorarium – napływają kolejne, liczne teksty.

Pragnę podziękować wszystkim Państwu, którzy to pismo tworzycie, a także przyczyniacie się do jego rozwoju. Myślę, że przez kolejne lata czasopismo będzie cieszyło się tak, jak do tej pory, dużym zainteresowaniem, czego Państwu serdecznie życzę.”

Podczas uroczystości, Mecenasom, którzy wspierali „Rocznik…” od pierwszego numeru, wręczono statuetki autorstwa Arkadiusza Gołębiowskiego „Mecenas Rocznika Kolskiego 2007-2018″‚. Pamiątkowe dyplomy otrzymali autorzy, którzy najczęściej zamieszczali swoje teksty w publikacji. Dyplomem pamiątkowym oraz nowym egzemplarzem „Rocznika Kolskiego” obdarowano wszystkich Mecenasów nr 10 periodyku. Artystycznie uroczystość wzbogacili: Izabela Rybnik oraz Big Band pod kierunkiem Grzegorza Kołodziejczaka z Państwowej Szkoły Muzycznej w Kole.

W finale spotkania pojawił się urodzinowy tort. Obecni pamiętali też o imieninach Kazimierza Kasperkiewicza, którzy odebrał stosowne życzenia.

Źródło: UM w Kole oraz PiMBP w Kole

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
adreamoftrains best website hosting

Hello, i feel that i saw you visited my blog thus i came to go back the want?.I am trying to find issues to enhance my site!I assume its ok to make use
of a few of your ideas!! adreamoftrains best
web hosting 2020

tinyurl.com
3 lat temu

I go to see each day a few web sites and information sites to read
posts, but this web site gives feature based content.

https://tinyurl.com/rsacwgxy g

What’s up, everything is going sound here and ofcourse every one is
sharing facts, that’s truly good, keep up writing.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526