Poznaj dawne tradycje i zwyczaje wielkanocne w kolskim Muzeum [wideo]

Autor: kurier-kolski.pl | 22.03.2018

W pierwszy dzień wiosny, 21 marca br., w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Polska Wielkanoc”, którego specjalnym gościem była jej kurator dr Barbara Chlebowska – kustosz zbiorów Działu Wierzeń, Obrzędów i Folkloru Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Na wystawie można zobaczyć unikalne zabytkowe stroje wielkanocne, drewniane sikawki, wózki wielkanocne, na których był wożony kogut, przepiękne ręcznie robione pisanki i palmy, świątki i obrazki rodzajowe. Wszyscy mieszkańcy Koła i Ziemi Kolskiej zainteresowani poznaniem polskich obyczajów wielkanocnych mogą oglądać tę ciekawą wystawę do 12 maja br. Zachęcamy do obejrzenia pod spodem zdjęć i krótkiej relacji wideo.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum w Łęczycy, Muzeum Technik Ceramicznych w Kole oraz lokalnych twórców m.in. Teresy Brzoskiej i Teresy Głowackiej.

Wystawę odwiedzili już także uczniowie klas IV i V Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole. Po ekspozycji oprowadzali młodzież Tomasz Nuszkiewicz i Olga Głowacka, którzy przedstawili zwyczaje i tradycje związane z okresem wielkanocnym. Muzeum serdecznie zaprasza placówki oświatowe do zapoznania się z tą ekspozycją.

Źródło: MTC w Kole       

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Kolanka
Kolanka
6 lat temu

Aż serce ściska,jakie te eksponaty śliczne i oryginalne,polskie.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526