Bal „dookoła świata” w PiMBP w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 06.02.2018

Karnawał „dookoła świata” dla najmłodszych czytelników odbył się w Filii dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole. Bal karnawałowy pozwolił na wcielanie się w ulubione postaci literackie, ale nie tylko. Dzieci dobrze bawiły się w towarzystwie: Pippi Langstrump, Myszki Minnie, Księżniczki  Elsy, Baletnicy, Jednorożca, Policjantki, Księżniczki „w sukience z delikatnej pajęczyny”. W czasie imprezy odwiedziły kilka krajów świata, bawiąc się w zabawy, którymi cieszą się w owych miejscach dzieci.

 

Dzieci poznały  niemiecką zabawę „Luftballon treten” – co dosłownie oznacza wchodzenie na balony – w której  każde dziecko do nogi lub ręki ma przywiązany nadmuchany balon, który na sygnał osoby prowadzącej  próbuje rozbić  przeciwnikowi.

Odwiedziły Ghanę i poznały „Pilolo”, bardzo popularną  grę w kamyki, których jak największą ilość, uczestnicy  muszą znaleźć i przynieść na linię startu.

W RPA poznały  grę “Mbube! Mbube!” czyli “Lew! Lew!”, popularną wśród dzieci z ludu Zulu. Jej uczestnicy tworzą okrąg wokół dwóch osób, które mają zawiązane oczy. Jedna z nich jest lwem, druga antylopą. Następnie kręci się tymi osobami tak, by straciły orientację. Gdy lew zbliża się do antylopy, publiczność głośno dopinguje, gdy się oddala, milknie

W Indiach bawiły się w „Kabaddi”, co  w języku hindi oznacza “utrzymać oddech”. W grze  wytypowany zawodnik z jednej z drużyn, po ustalonym sygnale, wbiega na pole przeciwników i krzycząc jednym tchem “kabaddi”, dotyka jak najwięcej osób. Musi wrócić na stronę swojej drużyny zanim skończy okrzyk.

Indonezja wprowadziła do zabaw “Semut, orang, gajah” czyli “Mrówka, człowiek, słoń”. Mrówkę symbolizuje mały palec, człowieka palec wskazujący a słonia kciuk. Gracze stają na przeciwko siebie i walczą na gesty. Mrówka pokonuje słonia, bo może wślizgnąć się do jego ucha i łaskotać, doprowadzając tym samym do szaleństwa. Człowiek wygrywa z mrówką, bo może ją nadepnąć i zmiażdżyć. Człowiek przegrywa ze słoniem, bo ten jest od niego większy i może go stratować.

Źródło: PiMBP w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526