Mamy budżet na 2018! Kolscy radni ostro „pokazali pazur” na sesji budżetowej!!! Wylali falę krytyki i przejęli inicjatywę!

Autor: kurier-kolski.pl | 28.12.2017

Dzisiejsza sesja budżetowa Rady Miejskiej w Kole odbyła się po raz pierwszy w historii kolskiego samorządu pod nieobecność burmistrza i jego zastępcy. To, że nie będzie burmistrza, wiedzieliśmy wszyscy, ale że na najważniejszych obradach w całym roku nie pojawi się Elżbieta Modrzejewska było totalnym zaskoczeniem. A podczas obrad działo się bardzo wiele i naprawdę dużo ominęło panią wiceburmistrz! Z inicjatywy radnego Michała Piaseckiego radni obniżyli wynagrodzenie Burmistrza Miasta Koła do najniższego możliwego pułapu! Mimo, że to na ten moment tylko symboliczny gest, bo – jak dowiedzieliśmy się na sesji – burmistrz jest na L4, a więc na chorobowym. Długa dyskusja odbyła się też w sprawie MOPiPR, który jest kolejną podległa miastu jednostką, gdzie od 2 lat brakuje na płace dla pracowników mimo, że radni dali dla niej więcej pieniędzy w trakcie roku. Potem z braku zabezpieczonych przez urzędników środków finansowych radni odrzucili przyjęcie uchwały w sprawie Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów, a na odpowiedzialnych za to naczelników wylali falę krytyki. Wszystkie uchwały radni podejmowali niemal jednogłośnie! A po co przynieśli na obrady żółty kask budowlany?

 

Minutą ciszy na stojąco radni uczcili zmarłego w Wigilię byłego radnego Rady Miejskiej w Kole Andrzeja Baranowskiego. Miał 58 lat, a w dniu sesji, w południe, został pochowany na cmentarzu parafialnym w Kościelcu k. Koła.

Potem radni dokonali zmian w bieżącym budżecie Miasta Koła, a przy okazji długo dyskutowali o 4 kancelariach prawnych obsługujących UM, którym co miesiąc trzeba płacić horrendalne pieniądze ze obsługę prawną, a nikt nie widział umów z nimi.

Na koniec sesji radni całkowicie przeorganizowali projekt budżetu miasta na rok 2018, m.in. zdejmując bardzo wiele środków z promocji miasta i na utrzymanie UM, na wynagrodzenia, na zakupy, na różne usługi, podróże służbowe i wiele innych, a przeznaczając te pieniądze na budowę dróg w naszym mieście, placów zabaw dla dzieci, i inne inwestycje dla mieszkańców. Radni zdjęli również 30.000 zł z budżetu kolskiego Muzeum i 100.000 zł, które miały trafić do MDK.

Na zakończenie dowiedzieliśmy się, że Przewodniczący Rady Artur Szafrański (na zdjęciu wyżej) otrzymał wezwanie do stawienia się w CBA (Centralnym Biurze Antykorupcyjnym) w Łodzi w dniu 2 stycznia 2018, a na 3 stycznia został tam wezwany szef Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Kole Marcin Janiak. Obaj panowie mają stawić się jako świadkowie w wiadomej nam wszystkim sprawie…

Sesja skończyła się późnym wieczorem, co nie było już dla nikogo zaskoczeniem, ale wszystko poszło i tak dużo sprawniej niż bywało to wcześniej. Może dzięki wyjątkowej jednomyślności radnych i braku zbędnej dyskusji.

Zachęcamy naszych Czytelników do komentowania pod artykułami i wyrażania swojej opinii. Już jutro i pojutrze będziemy zamieszczać po kolei artykuły i nagrania wideo ważniejszych fragmentów sesji Rady. Wyjaśnimy również w jakim celu radni przynieśli na sesję żółty budowlany kask.

Bądźcie z nami!

Tekst i foto: Mariusz Kozajda

Subskrybuj
Powiadom o
guest
34 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Mleczarz wyluzuj nie podniecaj się tak

Monika
Monika
6 lat temu

Patriota to pseudo osoby chorej do tego podłej do szpiku kości ale najleprze że to donosiciel który boi się konfrontacji twarzą w twarz może sobie za to popisać publicznie nie powie swojego zdania jesteś żałosnym sługusem

gosc
gosc
6 lat temu

Bla bla bla bla bla bla czyli zero logicznego argumentu za mnostwo jadu i zlosliwosci. Byle tak dalej. Zenujace.

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Patriocie brak 5 klepki

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~Rozbawiony

Wydaje mi się, że to nie są żarty a przekonanie będące wynikiem bądź to zupełnej niewiedzy, bądź braku umiejętności logicznego myślenia, albo -co gorsze- jakiejś dolegliwości.

Rozbawiony
Rozbawiony
6 lat temu

Osobo podpisana jako Patriota: podobają mi się Twoje żarty, bardzo fajnie wymyślasz te dowcipy np. że ktoś tam wróci i coś tam pokaże. Poproszę o kolejny dowcip, w innych tematach też piszesz dowcipy więc czekamy na kolejny!

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Mleczarz ale się podnieciłeś wyluzuj bo ci pikawa wysiądzie

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Nękanie to trochę przesada ale z tym zastraszeniem…

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

Jeszcze jedna wazna informacja, ktora ukazala sie 17 minut temu na innym z portali:

„Z informacji do jakich udało nam się dotrzeć, wynika że w dniu dzisiejszym i wczorajszym funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego pojawili się w trzech miejscach w celu zabezpieczenia dokumentacji. „

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~ Mleczarz Probst

Jest takie powiedzenie, ktorego w calosci nie uzyje:
„Niech ida w p….!”
Co do wyborow nawet przez chwile (sadzac po poziomie komentarzy) nie watpilem, ze chodzisz.
Po wielekroc bylem czlonkiem roznych obwodowych komisji wyborczych w roznych wyborach.
Znam wiec to co opisalem z autopsji!

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Wujku Kochany, ja na wyborach byłem 🙂
ps. właśnie śledzę prezentację wynagrodzeń Pana Sobolewskiego i wreszcie wiem dlaczego klakiery w końcu przestały jątrzyć. Co z nimi teraz będzie, gdzie oni pójdą..

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

Do takich sytuacji doprowadzaja wyborcy, traktujac akt wyborow bardziej niz swobodnie a wiec czesto w sposob nieprzemyslany.
Do tego frekwencja wyborcza bywa bardzo niska (ostatnia 48%; zas druga tura wyborow burmistrza -37%).
W wiekszosci uczestnicza w wyborach ludzie starsi, tzw. zelazne elektoraty partii politycznych.
Ci, ktorzy pozniej narzekaja na forach prawdopodobnie w wyborach udzialu nie biora.

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Oglądam właśnie sesję na stronie internetowej kablówki i na pytanie Pana Radnego Olejniczaka dotyczące umowy kancelarii z Łodzi Pani Skarbnik odpowiedziała, że NIGDY tej umowy nie widziała !!!!!!!!!
Nie wiem jak pozostali internauci ale ja nie jestem w tanie wyobrazić sobie takiej sytuacji!!!!!!!!! SZOK !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Abstrachując od tego wszystkiego oglądam już tą sesję i widzę obraz smutny. Puste miejsce burmistrza, puste miejsce zastępcy. Kto do tego doprowadził to pytanie retoryczne…

Monika
Monika
6 lat temu

Wyspę kupimy zupą i kiełbaskami jak staś wielki odnowiciel miasta koła

Monika
Monika
6 lat temu

Kampania była 3 lata Aniu złotymi zgłoskami zapisał się w historii tego miasta Stanisław i wszyscy jego bliscy ludzie .Gratulacje !!!

różyczka
różyczka
6 lat temu

No to kampania przedwyborcza ruszyła ,wywiady ,prasa ale dla przypomnienia to my mieszkańcy wybierzemy nowe władze i radę.W budżecie czarno na białym w które rejony Koła celują radni żeby zdobyć głosy.Myślę że pomnikiem nie kupicie wyspy ani Kaliskiego.

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Z całym szacunkiem dla tej Pani, ale chyba jest to najdłużej współpracująca osoba z urzędem. Bo chyba jeśli sie nie mylę piastuje funkcje radczyni miasta od samego początku kadencji. Jest dłużej zatrudniona wiec niż dyrektor MDK i prezes KTBS.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

Jeśli ktoś zatrudnia cztery kancelarie prawne dla obsługi jednego urzędu a jest człowiekiem uczciwym (co też się ludziom nieraz zdarza) to znaczy, ze jest zupełnie pozbawiony umiejętności jakiegokolwiek racjonalnego myślenia!
Co zaś za tym idzie, nikt taki nie powinien piastować żadnej odpowiedzialnej funkcji!

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Mnie nazywasz lemingiem idioto?! Mnie?! Mieszkańca Hottingen?! Dobrze sie czujesz?! Reszty twoich wypocin nawet nie ma co komentować!

Monika
Monika
6 lat temu

Najpierw niech pan maciaszek zapłaci ze swojej kieszeni odszkodowania ludziom za bezprawne zwonienie gdzie honor i ta uczciwość gdzie pieniądze na wynagrodzenia .

Cypr
Cypr
6 lat temu

Patrioto weź ze sobą swojego pana przyjdź do mnie to ci wyjaśnię

Patriota
Patriota
6 lat temu

Wy lemingi czerwone nie dorastacie Panu burmistrzowi Maciaszkowi do kostek.Od początku wszyscy rzucali mu kłody jak chciał zrobić porządek pomawialiscie go i wyszydzaliscie.Pan Burmistrz to uczciwy człowiek i zobaczycie że prawda zwycięży zostanie oczyszczony i wróci do nas A wtedy wam pokaże gdzie wasze miejsce !

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Też jestem tego zdania! Gdzie te wszystkie………co tak ujadali na Radnych, szczególnie na Sobolewskiego? Gdzie oni są? Gdzie są oni? Gdzie są?:)
Wracając jeszcze do wypowiedzi Wujka, faktycznie trzebaby było sprawdzić nie tylko umowy podpisane z prawnikami ale też zestawić to z wynagrodzeniami oraz wagą spraw i obowiązków!

Radek
Radek
6 lat temu

Gratulacje dla Radnych Pokolenie 2018+ pani Tamborska bez was to miasto by zbankrutowało

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Panie Marcinie, Panie Przewodniczący jako mieszkaniec proszę by zwrócił Pan sie z zapytaniem która z tych kancelarii pracuje najdłużej a która najkrócej i w ogóle wszystkie cztery od kiedy współpracują z naszym sympatycznym Urzędem. Ps. Ciekawe czy wśród tych czterech jest ta o której mówił Przewodniczący Tomasz, tzn.taka która niedawno wystawiała tak duże faktury. A ta Pani Radca co jest na sesji też ma podpisaną umowę? Była chyba nawet na pierwszej sesji tej kadencji? To ta sama?

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~Mleczarz Probst

To wygląda tak, jakby ktoś komuś chciał tylko dać zarobić, nie z własnych w końcu, lecz miejskich pieniędzy.
W takim przypadku tych kancelarii równie dobrze mogło być dwa razy więcej.
Może wypada się cieszyć, że są tylko cztery?
Zdziwienie, które następuje po takiej informacji to mało!

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Cztery kancelarie to szczyt! To jakaś kpina! Co to za kancelarie są w ogóle? Ps. Nie bede pisał kolejny raz Brawo Komisja Budżetu ale ta wypowiedź sama tu mi sie nasuwa!
Aż sie o nią prosi…

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

Cztery kancelarie prawne obsługujące UM w Kole i tyle przegranych w sądach procesów?
Przeczuwam, że podpisane z kancelariami umowy są tak „skonstruowane”, że za ich zerwanie trzeba będzie solidnie płacić!
Treść tych umów nie powinna pozostać sekretna, ponieważ może to w najbliższej przyszłości wywołać ogromne zdziwienie i kolejne nieprzewidywalne finansowe problemy dla miasta.
Zarówno Przewodniczący Rady Miasta, jak i Przewodniczący Komisji Rewizyjnej będą mięli okazję porozmawiać o tym na swym „łódzkim spotkaniu”
To może być kolejny interesujący dla CBA temat!

Marek
Marek
6 lat temu

@janina
Proponuję Ci zmienić miejsce zamieszkania na Poddębice

Janina
Janina
6 lat temu

Nie dziwię się.Pani Burmistrz ma już pewno dość tych docinek i złosliwosci wielmożnych państwa radnych co dopiero teraz obudzili sie po 3 latach przed samymi wyborami samorzadowymi.Wstyd

uffffff
uffffff
6 lat temu

W koncu radni wzieli sprawy w swoje rece lepiej póxno niz wcale.

Prawo
Prawo
6 lat temu

Szanowany Panie Redaktorze!!! Od poczatku Pańskiej działalności na rzecz Mieszkańców i miasta działa PAN społecznie. Założyciel Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kola Gazety Kolskiej i portalu. Pańskie przekazy informacji są czytelne tematyczne i zrozumiałe. Pytam. Czy w tym mieście nie ma adekwatnego stanowiska w Urzędzie dla ludzi z takim potencjałem wiedzy????Radni nie pozwulcie na zmarnowanie takiego Człowieka On swoja wiedza pomoże Wam odbudować Miasto!!!Pozdrawiam!!!!

Gość
Gość
6 lat temu

Można?Można! Dlaczego wcześniej nie było można? Czyżby …jad który sączył się…tak bardzo zatruł serca i umysły…wielu?
Zatem,dziękuję za przytomne bieżące decyzje!
Jeszcze tylko…,,podkręcać to, co złego zostało zrobione przez truciciela przez te minione ,zepsute 3 lata!

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526