Kolscy radni zdjęli z porządku obrad sesji sprzedaże mieszkań komunalnych. Czy unieważnią uchwałę o bonifikatach?

Autor: kurier-kolski.pl | 11.12.2017

radniDużym zaskoczeniem podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kole była reakcja radnych na projekty uchwał w sprawie sprzedaży mieszkań komunalnych z bonifikatą. Mimo pozytywnej opinii Komisji Gospodarki Komunalnej, po krótkiej dyskusji postanowiono bowiem nie głosować ich, ale zdjąć z porządku obrad. Większość radnych wyrażała się krytycznie o bonifikatach, które przecież wcześniej, w czerwcu … sami przyjęli. Padały ostre słowa o konieczności zaprzestania wyprzedaży za bezcen majątku miasta! Na koniec postanowiono, że wszystko będzie ponownie analizowane i wiele wskazuje na to, że może dojść do kolejnej zmiany – albo radni wycofają się całkowicie z bonifikat, albo też drastycznie je ograniczą. W tym tygodniu będzie o tym debatować Komisja Gospodarki. O dalszych losach tej sprawy będziemy informować na bieżąco.

 

Aż 6 projektów uchwał w sprawie sprzedaży mieszkań komunalnych ich obecnym najemcom z bonifikatą radni zdjęli z porządku obrad podczas listopadowej sesji. Dotyczyły one mieszkań na ul. Zawadzkiego 9 (trzy lokale), Garncarskiej 10, Kolejowej 32 oraz Grodzkiej 16. Okazuje się bowiem, że część radnych ma coraz większe zastrzeżenia do celowości bonifikat, a także do tego, żeby sprzedane z dużym upustem mieszkania komunalne, często o dobrym standardzie i w wyremontowanych, wcale nie starych budynkach, nie trafiały za chwilę na rynek wtórny za cenę właściwą, pełną, a więc właśnie rynkową.

Obiekcje radnych podczas ostatniej sesji wzbudziła też propozycja sprzedaży mieszkania na kolskiej Starówce z 99% bonifikatą za 1.400 zł jej najemczyni (wspólnie z rodzicami), która okazała się być jednym z ważniejszych urzędników w kolskim Urzędzie Miejskim. To chyba przechyliło czarę goryczy radnych, którzy już wcześniej mieli duże wątpliwości i głosowali często bardzo niekonsekwentnie, bo raz zgadzali się na sprzedaż, a innym razem nie. Doprowadziło to w końcu do absurdu, którzy zdarzył się na wrześniowej sesji, o czym wspomniał Wiceprzewodniczący Rady Mariusz Hanefeld, gdy radni w tym samym bloku jednemu najemcy zgodzili się sprzedać mieszkanie, a drugiemu nie. Owszem, radni mają takie prawo, bo to ich decyzja uznaniowa, a Rada jest ciałem kolegialnym, więc nieraz w głosowaniu może przeważyć jeden głos w tę lub w drugą stronę, ale czym się kierować głosując tak czy inaczej? To ostatnie wydarzenie skłoniło najemcę, który nie otrzymał od radnych zgody na nabycie swojego lokalu, do zaskarżenia decyzji Rady do Wojewody Wielkopolskiego. Dziś jeszcze rozstrzygnięcia Wojewody nie znamy.

Sobolewski

-Będę podtrzymywał swoje stanowisko, żeby majątku miasta nie wyprzedawać – mówił podczas dyskusji na sesji radny Tomasz Sobolewski, Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów (na zdjęciu w środku) – bo jest to majątek miasta i mieszkańców.

Przewodniczący Sobolewski wskazywał przy tym na fakt, że umniejszanie majątku miasta poprzez sprzedaż mieszkań zagraża w pewnej mierze wywiązania się z umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na budowę budynku komunalnego przy Starym Rynku, co grozi koniecznością zwrotu przez miasto 1,6 mln. zł dotacji. Na dodatek zmniejszanie majątku miasta oznacza, że gdyby chciało ono brać w przyszłości jakieś kredyty, może się okazać, że ma dzięki wyprzedaży zbyt małe zabezpieczenie.

W swoich założeniach, o czym wielokrotnie było mówione na początku tej kadencji samorządu na spotkaniach z mieszkańcami, szczególnie przez samego burmistrza, sprzedaż mieszkań miała na celu głównie odciążenie KTBS-u od konieczności remontów starych lokali komunalnych, bo z momentem sprzedaży obowiązek dbania i remontowania mieszkań przechodzi przecież na nowego właściciela, dotychczasowego najemcę. Rzeczywistość jednak pokazuje, że takich lokali w najstarszych kamienicach komunalnych, nieraz w złym stanie technicznym, najemcy najczęściej nie chcą kupować, nawet jeśli cena ich po upuście wynosi jedynie np. 1.500 zł, bo potem trzeba  włożyć dużo pieniędzy w modernizację. Natomiast najczęściej o sprzedaż swoich mieszkań występują ci najemcy, których lokale są w zadbanych i wcale nie starych blokach i domach należących do miasta. Ich wartość rynkowa w Kole, gdzie mieszkania są dużo droższe niż w Koninie czy w sąsiednim Turku, jest znaczna, a dzięki uchwale radnych można nabyć je dużo, dużo taniej, za niemal symboliczne pieniądze.

Jest jeszcze jeden ważny aspekt sprzedaży mieszkań komunalnych. Gdy najemca takiego lokalu zgłasza wniosek o jego kupno, gmina jest zobowiązana zrobić na swój koszt (a więc na koszt każdego z nas, mieszkańców miasta) wycenę przez licencjonowanego rzeczoznawcę. Taka wycena nie jest tania, bo koszt jednej to około 2.000 zł ! I jeśli potem takie mieszkanie jest kierowane na sesję Rady, a radni nie zgadzają się na jego sprzedaż, to te pieniądze przepadają, idą w błoto. Nie powinno dochodzić do takich sytuacji.

Piasecki

Podczas dyskusji w listopadzie padła też propozycja radnego Michała Piaseckiego (na zdjęciu wyżej), by rozważyć wariant, gdy najemca chcący kupić od miasta swój lokal wpierw musiałby zrobić jego remont, aby móc się o to ubiegać. Takie kryteria podobno obowiązują w niektórych innych miastach.

-Tak, jak najbardziej, mamy uchwaloną uchwałę o bonifikatach, ale to wcale nie znaczy, że my musimy sprzedać mieszkanie – mówił radny Michał Piasecki – My mamy wytyczne bonifikat, ale nie jesteśmy zmuszani do tego, żebyśmy sprzedawali te mieszkania. Ja tu rozmawiałem już z panią burmistrz o takim pomyśle na zasadzie „dostaniesz mieszkanie jak je wyremontujesz”. Na przykład pustostany, które ma gmina.

Radny Mariusz Budny, Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej (na zdjęciu niżej w środku), przypomniał, że czekał na uwagi radnych odnośnie bonifikat i sprzedaży mieszkań, ale nie było ich w ostatnim czasie. W tym tygodniu zbierze się jego Komisja by rozważyć co dalej w tym temacie. Należy przypuszczać, że zapadną konkretne decyzje.

Budny

Wniosek o zdjęcie uchwał o sprzedaży mieszkań z porządku obrad zgłosił Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Szafrański. 15 radnych poparło go, a 5 wstrzymało się.

Jak teraz postąpią radni? Czy zmienią swoje dotychczasowe decyzje? Jak myślicie i jakie macie zdanie o tym wszystkim? Sprzedawać czy nie sprzedawać?

Tekst i foto: Mariusz Kozajda

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
45 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Robi
Robi
6 lat temu

Ty wujek Głosek ty to pisior jesteś chyba bo tak tego dziada Maciaszka bronisz i piszesz bzdury! Czy wy pisdzielce to wszyscy takie debile jesteście!!!

Gościu
Gościu
6 lat temu

Proponuje zmienić prawo dotyczące wysprzedaży mieszkań komunalnych. Wówczas nie będzie dochodziło do takich paradoksów jakie czytam na lm czy tutaj, gdzie prawo pozwala na takie wysprzedaże, zaś tych co z niego chcą korzystać publicznie miesza się za to z błotem. To nie jest normalna sytuacja.

Prawo
Prawo
6 lat temu

Moja mila Marchewki! Przytoczona przeze mnie Uchwala. nr 477 nie. traktuje o sprzedaży mieszkań. komunalnych. jedynie związkach. przyczynowo skutkowych. zaistniałej obecnie sytuacji w tym temacie. Pozdrawiam!!!

Prawo
Prawo
6 lat temu

Do Piotra! Mój wpis jest opatrzony mianem Prawo natomiast wyprzedaż mieszkań. z prawem faktycznym nie ma nic wspólnego W roku 2014 składała. do Rady Miasta dwie petycje o całkowity za kaz. sprzedaży mieszkań z powodu braku rotacji. Jednak mieszkańców. Radni słuchają jedynie przed wyborami. Pozdrawiam.

Marchewka
6 lat temu

inspektorowa czy tam kadrowa tak czytam o tym Twoim mieszkaniu co żeś kupić chciała za te 1400 i nadziwić się nie mogę czemu taka jazda na ciebie kobito. Mieszkanie komunalne zajmujesz? Zajmujesz! Uchwała nr. 477 z dnia 14 maja 2014 roku została podjęta przez radnych miejskich w sprawie kupna mieszkań za okreslona bonifikatę była? była! Złamałaś kobito prawo? Zrobiłaś kobito nadużycie? Koneksje jakieś były skoro uchwała jesti prawo zakupu masz? A NO NIE MA! to czemu cie zjeśc chca? skoro wszystko jak Pan Bóg przykazał zrobiłaś! Inspektorowa jedyna twoja wina zes kobito w urzedzie zatrudniona, a ze cie Maciaszek zatrudnił to juz ci co niektore ludzie nie wybaczą choc bys swieta była. i paradoks taki ze ta kobicina kupuje mieszkanie zgodnie z przyslugujacej jej i reszcie mieszkancow dzieki radnym prawie i kupuje nie jako inspektorwa,kadrowa czy inna urzędowa ale jako mieszkanka tej pieknej mieściny. współczuje ci ale niestety ludzie jadu pełne pytanie tylko o co w tym temacie.

Gość
Gość
6 lat temu

Proszę Przewodniczącego Sobolewskiego oraz Przewodniczącego gospodarki zasobami komunalnymi ,przewodn.komisji rewizyjnej o przyjrzenie się w/w faktom bądź plotkom i wyjaśnienie tego tematu na najbliższej sesji Rady Miasta.
Nie mogą dziać się takie rzeczy w naszym mieście.

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

🙂
Cały Wujek 🙂

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

Jak Janek pokaze, to moze tym wzbudzic albo smiech i wspolczucie, albo zazdrosc.
Innej opcji nie ma!

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Już Ci Janek Skrzetuski pokaże…

Bohun
Bohun
6 lat temu

Do Mleczarz Probst
Jak mogę omijać Rozłogi kiedy tam ma ukochana…

Bohun
Bohun
6 lat temu

Będę bardzo kontent móc wymienić poglądy z tak światłym człowiekiem … :).

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Jeśli kiedykolwiek dojdzie do zlotu sympatyków Kuriera to ja siedzę obok Bohuna:) co prawda nie dorastam mu do pięt ale…

Misiek
Misiek
6 lat temu

Może by tak przyjrzeć się nazwiskom osób, które te mieszkania miały kupić za „takie”pieniądze…Czy aby napewno „każdy” mieszkaniec Koła ma taką możliwość? …Brawo radni!

Bohun
Bohun
6 lat temu

@Wujek Chłodek
Pełna zgoda ….

lucjusz poncjusz
lucjusz poncjusz
6 lat temu

Do Mleczarz coś tam
Człowieku a w co ty wierzysz jak ty komunista stary jesteś !

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~Felek

Doczekalismy -niestety- takich czasow, ze tam gdzie wchodza w gre pieniadze (i to wcale niemale), tam jakikolwiek honor i wstyd schodza na drugi plan.
Wystarczy przyjrzec sie zachowaniu politykow zmieniajacych partie, a co za tym idzie wlasne poglady jak rekawiczki.
Ci ludzie nie robia tego bezinteresownie.
Jako osoby medialne czesto bywaja dla nas jakims przykladem.
Najczesciej przykladem nienajlepszym!

Bohun
Bohun
6 lat temu

Do Mleczarz Probst
Jednak masz coś z postaci której nicku używasz
nie mógłbyś choć raz bez tych sarkastycznych bzdetów …znowu udowadniasz że BUC z ciebie przeogromny,pisz na temat a nie ciągłe te twoje osobiste wycieczki .Słowo Buc kojarzysz (jesteś Bardzo Uczciwy Człowiek).Zapatrzyłeś się w tego Probsta ..ale za cienki jesteś i tak jemu nie dorównasz…

Obserwator
Obserwator
6 lat temu

Jeżeli chce kupić mieszkanie to niech kupi bloki po 3000 za m 2 a nie cale mieszkanie za 1.400 zł… Z takimi zarobkami jak są w urzędzie stać będzie

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Po co sprzedawać mieszkania komunalne?porządnym ludziom?!Lepiej wynająć menelom którzy nie płacą !Porażka jakaś!

Felek
Felek
6 lat temu

Oczywiście, że to prawda. A jaka nadąsana chodziła, że sprawa z mieszkaniem nie poszła po jej myśli. Wstyd i za grosz honoru.

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Jesli to prawda z tym mieszkaniem to naprawdę woła o pomstę do nieba!

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~Obserwator

W pełni się z Tobą zgadzam.
Niemniej jednak różne koneksje dotyczą nie tylko naszego, lokalnego podwórka.

gosc
gosc
6 lat temu

Nie wiem co ta zgorzkniala stara panna zrobila z. wodzem ze ja tak ustawil. Dostala stolek kadrowej, pansyjke zacna, pomocnika do roboty a teraz jeszcze mieszkanie w prezencie za 1400 zl…kpina!!! powiedz jak sie tak mozna ustawic???

Obserwator
Obserwator
6 lat temu

Zawadzkiego 9. Nowa elewacja. Blok jak każdy inny w kole i ktoś ma kupić mieszkanie warte 130. 000 zł za 20 – 30 tyś? Za taką cenę dlatego tylko że to miejskie? Kpina. Ktoś chce kupić mieszkanie zapraszam na wolny rynek nieruchomości. Dlaczego ktoś ma być lepszy i kupić za grosze mieszkanie? Gdzie to prawo i sprawiedliwość? A ta pani z urzędu co chciała kupić mieszkanie za 1.400 zł… Przypuszczam że to nawet nie połowa jej miesięcznego wynagrodzenia jakie dał jej Stanisław Maciaszek

Piotr
Piotr
6 lat temu

Jaka sprzedaż,jaki jad,jakie prawo?
To nie sprzedaż to rozdawnictwo!
To nie jad ….o tym ludzie mówią na mieście!
I wreszcie to nie prawo,to bezprawie!
Marnotrawienie majątku miasta !
Wspólnego majątku a nie tylko ,,swoich”

Prawo
Prawo
6 lat temu

Przepraszam!!!Oczywiście. chodzi o rok 2014. Cóż. zmęczenie i starość. == Błędy!!!

Prawo
Prawo
6 lat temu

Temat dotyczy sprzedaży mieszkań!!!! Po co tyle jadu w tych wypowiedziach!!!! Zapraszam wszystkich włącznie z Radnymi do przypomnienia. treści. Uchwały. nr. 477. z dnia 14 maja 2016 roku i wszystko będzie jasne!!!!

Gość
Gość
6 lat temu

Jeśli małżeństwo dostaje za 1% ceny mieszkanie wyremontowane,umarza mu się zadłużenie na pinad10 tyś zł…..no ale ten pan ma posadkę od burmistrza ,z pensją 8250-; i żona etat w szkole+ pracę u męża…to chyba coś nie tak !!! Zamierzają wykupić też drugie za 1% …po mamusi żonusi!

Xyz
Xyz
6 lat temu

Do Alfons co ty masz Alzheimera jacy nowi Radni z Pokolenia 2018 plus. To ta sama ekipa co w Towarzystwie Samorządowym tylko nazwę zmienili i dokoptowali 2 osoby z SLD. Śmiech na sali. Znaczy że trzy lata się obihalu a teraz będą pracować dla dobra miasta. To dla czyjego dobra pracowali 3 lata.

Pamiętliwy
Pamiętliwy
6 lat temu

Do kolanin masz rację pewnie to sami radni tu się reklamują. Mieszkańcy pamiętają zachowania przy głosowaniach Pana Milowskiego, Pan i Nuzkiewicz. Jak interesy szły dobrze to byli za burmistrzem, teraz się popsuło to wielcy odrodzeni. Pamiętamy teraz i przy wyborach

Sympatyk PiSu
Sympatyk PiSu
6 lat temu

Czy to prawda że chodzi o inspektora który uważa się za kadrową urzędu miasta ? Czy to moralne aby kupować mieszkanie za 1.400 zł i to jeszcze bliski współpracownik Maciaszka?

Kolanin
Kolanin
6 lat temu

O czym wy piszecie. Jacy młodzi radni, nowi przecież to ta sama klika która rozdawała mieszkania przez 3 lata, a teraz co zmienili nazwę i się nawrócił. Żenada.

Mieszkaniec Koła
Mieszkaniec Koła
6 lat temu

Niektórzy biorą kredyty na 30 lat by kupić mieszkanie na wolnym rynku w bloku komunalnym które ktoś nabył 5 lat temu i postanowił sprzedać. Sąsiad nowego nabywcy ma mieszkanie komunalne i ma kupować za jakiś % wartości mieszkania w stosunku do ceny rynkowego?

Janusz Kupczak
Janusz Kupczak
6 lat temu

Rozdawnictwem nie buduje się autorytetu .

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

I pojawił sie Bohun i jego… farmazony 🙂 Jak tam Jurko? Omijasz Rozłogi?

Kobra
Kobra
6 lat temu

@Yeti.Bardzo słuszna uwaga:)

Yeti
Yeti
6 lat temu

@ Wujek Głosek. Nie parodiuj Wujka Chłodka,bo do pięt mu nie dorastasz!

Bohun
Bohun
6 lat temu

@Wujek Głodek
Pełna zgoda…

Gość
Gość
6 lat temu

Popieram decyzję radnych .Od początku był błąd – sprzedaż mienia komunalnego za grosze. No ale takie obietnice czynił kandydat na burmistrza i po zdobyciu stołka skrzętnie to realizował przez co zyskał
poparcie tej grupy społecznej ,która zamieszkiwała i zamieszkuje w budynkach komunalnych.
Pewnie tych decyzji nie da się cofnąć ale dalsza wyprzedaż to strata
dla miasta ogromnych pieniędzy.

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Nie, nie wydaje nam się.

Wujek Głodek
Wujek Głodek
6 lat temu

Nie wydaje się wam,iż to co robią radni to jakaś paranoja?najpierw podejmują decyzję,a potem rakiem się z nich wycofują.Tak samo całe 3 lata robili pod górkę Panu burmistrzowi Maciaszkowi.Bardzo dużo zła zrobili i wiele cennych inicjatyw poszło w niwecz.Przyjda za rok wybory i dokładnie przyjrzymy się kandydatom na radnych.Na pewno tych samych twarzy już nie wybierzemy. Rozmawiam ze wszystkimi swoimi sąsiadami i znajomymi i każdy z nich ma podobne zdanie.

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Najwyższy czas skończyć wszelkie patologie nie tylko w urzędach ale również w radzie miejskiej

Gryzli
Gryzli
6 lat temu

Aktywni młodzi radni robia porządki i bardzo dobrze

Alfons
Alfons
6 lat temu

Dosyć rozpasania i trwonienia miejskiego majątku . Ci nowi radni mają jasny cel bronić finansów naszego Miasta . Pokolenie 2018+ dobra robota

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Brawo Rada! Brawo Młode Wilki!

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526