„A nuż, na psa urok, go odwieszą…”, czyli jak obniżono pensję burmistrza [wideo]

Autor: kurier-kolski.pl | 30.12.2017

Podczas czwartkowej Sesji Rady Miasta w Kole, radni jednogłośnie obniżyli wynagrodzenie Burmistrza Miasta Koła Stanisława Maciaszka. Wniosek wraz z obszernym dziewięciostronicowym uzasadnieniem złożył radny Michał Piasecki – członek Klubu Radnych Pokolenię 2018+. Zachęcamy do obejrzenia pod spodem retransmisji z tej części obrad radnych.

 

 

Już od wielu miesięcy wieść gminna niosła po naszym mieście, że radni nosili się z zamiarem obniżenia wynagrodzenia burmistrzowi, ale sesja za sesją mijały, a do tego nie dochodziło. Na tej sesji dowiedzieliśmy się z jednej z wypowiedzi, które padły podczas dyskusji, że wola była, ale radni byli zbyt mocno podzieleni, by uzyskać większość w czasie takiego głosowania. Tym razem radni zagłosowali jednogłośnie. W ostatni czwartek zmniejszyli wynagrodzenie Burmistrza Miasta Koła z 12.350 zł na 6.900 zł, a więc do najniższego poziomu jaki przewidują przepisy w tym zakresie.

Radny Michał Piasecki, inicjator obniżenia wynagrodzenia burmistrzowi, przygotował stosowną uchwałę oraz napisał do niej dziewięciostronicowe uzasadnienie.

Radna Ewa Lewicka, Przewodnicząca Komisji Porządku i Prawa, miała wątpliwości, czy jest sens podejmować taką uchwałę w tej sytuacji, gdy burmistrz jest zawieszony w swoich czynnościach i poprosiła o wyjaśnienia radcę prawnego UM. Z dyskusji jaka rozwinęła się dzięki temu dowiedzieliśmy się od prawniczki oraz skarbniczki miasta, że burmistrz przebywa na zwolnieniu chorobowym. Jak stwierdził m.in. radny Sebastian Kuty, jest to bez znaczenia, bo ta obniżka ma znaczenie nie tylko faktyczne, ale w tym momencie także symboliczne. Radny Tomasz Sobolewski, Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów, ze znanym jego osobie sarkazmem, dodał, że „burmistrz sobie na to zapracował i Rada chce nagrodzić go za to” w ten sposób i określił go jako „tego jednego uczciwego, którego dzisiaj już nie ma z nami”.

Z kolei radny Florian Olejniczak, Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego, skonkludował całą sytuację, że „lepiej późno niż wcale”. Pikanterii dyskusji przed głosowaniem dodała wypowiedź radnej Elżbiety Tamborskiej, która poparła wniosek twierdząc, że lepiej obniżyć wynagrodzenie niż nic nie robić, bo „a nuż, na psa urok, go odwieszą…”.

Tekst, foto i wideo: Mariusz Kozajda
Tabela z zestawieniem wynagrodzeń:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100008640619215

Subskrybuj
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Ziuta
6 lat temu

Radni kapusie kto pod kim dolki kopie sam w nie wpada!

Urka
Urka
6 lat temu

Masz rację tylko piszą nic więcej im nie zostało . Fajeczki narobił by w spodnie jak by Stasiu go postawił do pionu . Ale wymagania do radnych wielkie.

Witek radny
Witek radny
6 lat temu

Ghy a myślisz że cba te informacje ma skąd z radia . Są,w radzie osoby które przekazały dokumenty i kierunek czego i gdzie szukać .Zawiadomienia również zostały wysłane do prokuratury krajowej w ŁOdzi tam gdzie jest toczone postępowanie. To zrobili radni . A ty co zrobiłeś klakierku czekałeś że ktoś zrobił coś tylko nie twoimi rękoma . Żałosny człowieku . Podejrzewam jak byś był w radzie to byś był wazeliną numer 1 bo ci coś zrobi zwolni kogoś z rodziny . Mądrala wielki fajka .

ghy
ghy
6 lat temu

Gdzie byli ci wielcy radni przez ostatnie 3 lata? Czy widzac te nieprawidłowosci co teraz je tak rozgłaszają publicznie zgłaszali je do prokuratury czy tylko gadali i gadali popisując się przed mieszkańcami?

tirutiru
tirutiru
6 lat temu

Pan Olejniczak miał racje mówiąc „lepiej późno niż wcale”.Brawo radni!

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~swojak

Z tego co słyszałem, to takie przymiarki były, ale zachodziła obawa, iż uchwała o obniżeniu poborów nie przejdzie z powodu braku większości nad nią głosującej, lub po prostu ze względu na brak kworum (nieobecność radnych).
Wówczas byłaby to kompromitacja Rady.
Dzisiaj, kiedy powstał nowy klub, rada -jako taka- jest silniejsza i może mieć więcej „do powiedzenia”.
Do przeforsowania czegokolwiek wystarczy, ze Klub znajdzie jeszcze 2 rozsądnych radnych i w 11 maja większość nawet przy pełnej 100% frekwencji.
Przy podejmowaniu uchwał taka matematyka jest niezbędna.

Monika
Monika
6 lat temu

Wszystko będzię spokojnie . Daję słowo

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Po co komisja? Moze jeszcze śledcza?! Przecież wynagrodzenia naczelników są JAWNE!!!!!!!!!!!

sw
sw
6 lat temu

Powołać komisje ds.zatrudnienia i wynagrodzenia i ujawnić zarobki premie czy nagrody naczelnikom inspektorom ile dostali w 2017r Płace powinny być ujawnione i będzie wiadomo kto z kim itd

swojak
swojak
6 lat temu

KOCHANI RADNI bardzo dobre posunięcie ale spóżnione o cały rok i 6 miesięcy było miejsce i czas jak był S.M. a pracownicy byli pod stresm za rządów S,M a wy teraz im kłody pod nogi rzucacie nie kopie się leżącego ale wybory tuż i co niektórzy odejdą

boobi
boobi
6 lat temu

Tyle kolskich mediów nagrywa sesje , chyba ,ze nagrywane są kuluary .

Agata
Agata
6 lat temu

TO SOWA I PRZYJACIELE

kkk123
kkk123
6 lat temu

Jestem w trakcie pisania pozwu prywatnego przeciwko dyrektorowi Panie Michale .

Gość
Gość
6 lat temu

Kto to jest ta starsza Pani w długich blond włosach , siedząca na krzesłach dla gości za radnym Piaseckim?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526