25 listopada br. już po raz XXIX odbyły się na deskach MDK w Kole Jesienne Śpiewanki nad Wartą. Swój koncert, tradycyjnie już, Wartaki rozpoczęły piosenką „Jesień”, a na scenie stanęły wszystkie grupy Zespołu. Tegoroczne Śpiewanki, podobnie jak wszystkie wcześniejsze, prowadził dh Jerzy Biłas, który podsumował kolejny, kulturalny rok działalności. Najważniejszymi wydarzeniami były, m.in. udział w obchodach 100-lecia harcerstwa polskiego na Ziemi Kolskiej, warsztaty muzyczne w Załęczu Wielkim, zakup nowych instrumentów muzycznych oraz trzy Jodły – Złota, Srebrna i Brązowa – zdobyte podczas 44. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. Zachęcamy do obejrzenia fragmentu koncertu w krótkim reportażu przygotowanym przez kolską Telewizję Kablową. Na stronie internetowej TVK można obejrzeć materiał wideo z całych Śpiewanek. Zachęcamy!
Corocznie oficjalną częścią koncertu jest złożenie obietnic zuchowych i przyrzeczeń harcerskich. Jest to dla małych Wartaków bardzo ważny moment, który pozostanie w pamięci do końca życia. Nad symboliczną gitarą pokrytą czerwono-białą flagą słowa przysięgi odebrali komendant Chorągwi Wielkopolskiej ZHP dh hm. Tomasz Kujaczyński, komendant Hufca dh hm. Leonard Jaroszewski oraz dh hm. Henryk Perzyński.
KLIKNIJ NA POLE POD SPODEM, BY OBEJRZEĆ KRÓTKI REPORTAŻ TVK Z JESIENNYCH ŚPIEWANEK:
Rozbrzmiały dźwięki piosenki, to Małe Wartaki zaprezentowały się w pierwszej, muzycznej części koncertu. Gościnnie w interpretacjach muzycznych wystąpił król Kazimierz Wielki i Stokrotka Polna. Następnie w rytm perkusyjnych dźwięków wprowadziła publiczność wartakowska szkółka perkusyjna. Lekcje i naukę gry na perkusji prowadzi dh Janek Dziedziczak – Wartak 9 Pokolenia. Z dumą na scenę wystąpiły Średniaki, które tego wieczoru przejęły symbolicznie mikrofony od swoich starszych kolegów i koleżanek, stając się 10 Pokoleniem zespołu. W skład weszli druhny: Joanna Matysiak, Gabriela Żurawik, Karolina Szurgot, Amelia Trafna, Marcelina Czerwińska, Olga Leszcz, Zuzanna Knasiak, Michalina Płudowska, Aleksandra Kołacka, Karolina Czynszak, Dominika Opas (saksofon) i druhowie: Maksymilian Hamiga (puzon), Stach Dziedziczak, Patryk Miłoś (trabka), Jakub Bogacki, Krystian Pietrzak (gitara), Filip Parysek (instrumenty klawiszowe).
Wyjątkową atmosferę stworzyło żegnające się 9. Pokolenie: Igor Chruścielski, Martyna Grzelak, Michalina Hamiga – flet, Filip Prószyński, Marta Przyborowska, Aleksandra Rągowska, Oliwia Sobczak – skrzypce, Klaudia Sobieraj, Hanna Szurgot, Filip Żurawik, Jan Dziedziczak – instrumenty perkusyjne, Karina Grochowska – instrumenty perkusyjne, Wojciech Kaźmierczak – gitara basowa, Aleksandra Krupińska – instrumenty klawiszowe, Bartłomiej Woziński – gitara elektryczna. Wspierające druhny: Weronika Góralczyk, Dominika Michałowska.
W dziewiątym pokoleniu byli również: Klaudia Andrzejewska, Jakub Kołodziejczak, Natalia Nowicka, Łucja Ocalewska.
Gościnnie z 9. wystąpili dh phm. Jacek Adamczyk oraz przyjaciel Wartaków Krzysztof Toruński.
Na scenie wśród wspomnień zaprezentowali swoje najbardziej ulubione piosenki, które pozostaną w ich sercach i w pamięci. Przyszedł czas wzruszeń i podziękowań. Przede wszystkim Najstarszemu Wartakowi, druhowi Henrykowi Perzyńskiemu, za lata wypełnione harcerskim ideałami, piosenką. 9 Pokolenie Wartaków zapisało się w historii zespołu w sposób szczególny. Swój koncertowy szlak 9. Pokolenie rozpoczęło 9 listopada 2013 r. podczas koncertu jubileuszowego 40.lecia działalności manufaktury piosenki harcerskiej WARTAKI, który był zarazem „Jesiennymi śpiewankami nad Wartą”.
Sukcesów było wiele, a wśród najważniejszych znalazło się Grand Prix, 5 Jodeł wyśpiewanych podczas 42. i 44. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach oraz nagranie własnej płyty pt. „Na szlaku słońca”. Znajduje się niej 11 piosenek repertuaru 9. Pokolenia Zespołu. W grudniu 2015 r. zaszczyceni zaproszeniem Kancelarii Prezydenta RP oraz Związku Harcerstwa Polskiego wzięli udział w jubileuszowym 25. przekazaniu Betlejemskiego Światła Prezydentowi RP. Dźwięki kolęd i pastorałek w wykonaniu 9 Pokolenia rozbrzmiały również w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 9 Pokolenie brało udział w obchodach i jubileuszach, m.in. 100-lecia harcerstwa na Ziemi Kolskiej. Piosenką zainaugurowali program „Łączy nas Polska”, który jest realizowany przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu. Jego celem jest promocja historii, tradycji i kultury Polski, jako kraju wielu narodów. Członkowie 9. wspierały każdy kolski finał WOŚP. W ukochanym mundurze i ze swoją ukochaną piosenką występowali na zlotach, spotkaniach, koncertach, na których wśród publiczności były osoby od 0 do 102 lat, cywile i mundurowi. Występy zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, porywały do pląsów i do wspólnego śpiewania.
Źródło: WARTAKI
Foto: Wojciech Kasprzak