Czy jest szansa na powstanie Geotermii Koło i czy będzie tu Uzdrowisko Koło???

Autor: kurier-kolski.pl | 17.08.2017

mapa-temperaturGeotermia to temat, który w naszym mieście wywołuje ogromne emocje od wielu lat. Chodzi o pieniądze, miejsca pracy, a także zwyczajnie – o rozwój Koła. Niedalekiemu, maleńkiemu i sennemu miasteczku Uniejów udało się dzięki źródłom geotermalnym w krótkim czasie wyrosnąć na tętniący życiem i znany w całym kraju kurort, gdzie codziennie przyjeżdżają tysiące turystów oraz odbywają się masowe ogólnopolskie imprezy i koncerty transmitowane przez ogólnopolskie telewizje! Im udało się mimo tego, że – jak twierdzą naukowcy – w Kole wody są o wiele bardziej gorące. Nasi Czytelnicy chcą wiedzieć i pytają, czy Koło nadal ma szansę wydobyć z wnętrza Ziemi swoje własne gorące źródła, czy i kiedy powstanie zapowiadana Elektrociepłownia Geotermalna oraz kompleks basenów termalnych? 20 lipca 2015 r. w kolskim Ratuszu uroczyście podpisano list intencyjny z inwestorem, który miał wszystko budować, ale do dziś nic się nie dzieje… Czemu? Burmistrz Stanisław Maciaszek po raz kolejny był w tej sprawie w Warszawie. Jakie przywiózł stamtąd wiadomości? Czy jest szansa na powstanie Geotermii Koło i kto będzie jej właścicielem???

 

Na stronie internetowej Miasta Koła ukazała się informacja, którą pod spodem cytujemy:

„W dniu 9 sierpnia br. w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, odbyło się spotkanie Pana Burmistrza Stanisława Maciaszka w sprawie sposobu finansowania planowanej do budowy elektrociepłowni geotermalnej w Kole.
 
W toku spotkania przedstawiciele Funduszu przedstawili programy operacyjne, z których można będzie sfinansować budowę elektrociepłowni, a także potwierdzili, że zabezpieczone są środki na przegłębienie do głębokości 3600 m planowanego do odwiercenia w IV kwartale br. roku odwiertu Koło GT-1.
 
Ustalono, że elektrociepłownia będzie realizowana przez spółkę celową powołaną przez Miasto Koło i ona będzie starać się o dofinansowanie opisanego przedsięwzięcia ze środków NFOŚiGW w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, poddziałanie 1.1.1. Wiercenie otworu geotermalnego GT-1 zostanie sfinansowane ze środków NFOŚiGW w ramach programu Geologia i Górnictwo.
 
W ramach projektowanej Elektrociepłowni przewidywane do wykonania są dwa otwory geotermalne o głębokości około 3600m, ujmujące utwory jury dolnej lub kredy dolnej, o średnicy rur okładzinowych 9 5/8. Jeden z otworów służy do eksploatacji wody geotermalnej, a drugi do jej re-iniekcji po odebraniu ciepła w wymiennikach ciepła. Obydwa otwory będą połączone rurociągiem z materiału odpornego na korozję, czyli wzmocnionego włókna szklanego lub podobnego.

Strumień płynu geotermalnego, po wydobyciu go na powierzchnię produkcyjnym otworem geotermalnym za pomocą pompy głębinowej będzie kierowany na dwa węzły: elektryczny z turbiną ORC i ciepłowniczy.

Wielkość części strumienia płynu geotermalnego trafiającego do poszczególnych węzłów będzie funkcją zapotrzebowania ciepła jakie wystąpi w określonym interwale czasu w roku kalendarzowym. W sezonie grzewczym co najmniej 50 % strumienia będzie kierowane do węzła cieplnego, a pozostała część do węzła ORC. Natomiast w okresie wiosenno – letnim około 85 % strumienia będzie kierowane do węzła ORC.

Zadaniem turbiny ORC jest wykorzystanie energii źródła geotermalnego do produkcji prądu elektrycznego. Ciepło z wody geotermalnej przekazywane będzie do sieci ciepłowniczej za pomocą 3 (2 robocze i 1 awaryjny/rezerwowy) płytowych skręcanych wymienników ciepła wykonanych z odpowiedniego materiału (stal nierdzewna/tytan).

Woda geotermalna po oddaniu ciepła węzłach ORC i ciepłowniczym będzie przesyłana rurociągiem geotermalnym wykonanym ze wzmocnionego włókna szklanego lub podobnego i zatłaczana z powrotem do warstwy wodonośnej poprzez drugi otwór.

Przed otworem chłonnym zostanie zainstalowana stacja filtrów, której zadaniem jest odfiltrowanie jak największej ilości frakcji stałej, znajdującej się w płynie geotermalnym przed jego zatłoczeniem do złoża, ponadto zostanie zastosowany system wychwytu cząsteczek zawieszonych o średnicy poniżej 1 μm.

Dla przekazywania energii geotermalnej do odbiorców planuje się wykorzystać istniejącą sieć ciepłowniczą MZEC w Kole.

********************************************************************************

Powyższy tekst jest niestety mało zrozumiały dla przeciętnego mieszkańca Koła i – tak naprawdę – niewiele konkretów dowiadujemy się z niego. Jednak sprawa jest bardzo ważna dla Koła i wyjaśnienie co się obecnie tak naprawdę dzieje w sprawie budowy geotermii w Kole spędza mi sen z powiek. Dlatego już wkrótce na liczne prośby naszych Czytelników będę chciał znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących dziś pytań. Bądźcie z nami!

MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
26 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~mieszkaniec

Nisko, czyli do poziomu butow.
Nizej sa juz tylko podeszwy.

mieszkaniec
mieszkaniec
6 lat temu

Jak nisko już upadł ten anonim, że burmistrzowi czyści buty, wstyd

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~Anonim

Ty tak dokladnie czyscisz swemu panu buty, ze chocby ktos z nas chcial, to nie ma najmniejszej potrzeby Cie poprawiac.
Burmistrz zawsze chodzi w czystym obuwiu, wiec czyszczenie cudzych butow to prawdopodobnie jedyna praca, ktora potrafisz solidnie wykonywac.
I tak trzymaj!

Sympatyk PiSU
Sympatyk PiSU
6 lat temu

Lemingiem to Ty jesteś siwy ormowcu wyznawco jadu i nienawiści do drugiego człowieka

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Tych trzech ostatnich autorów idiotycznych myśli,to najpierw buty czyścić p burmistrzowi,zrobić coś w życiu a dopiero później oceniać innych, lemingi jedne.

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Niewątpliwie braki kadrowe w straży dają się we znaki nie tylko na Kolejowej

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~ Sympatyk PiSU

Prawdopodobnie burmistrzowi wszystko tak juz wisi, jak te nie dzialajace kamery.

Sympatyk PiSU
Sympatyk PiSU
6 lat temu

@anonim
ciućmok to z ciebie jest klakierze…. Od tego jest policja i tu zgoda. Ale to burmistrz doprowadził do sytuacji że straży miejskiej nie ma po południu na ulicach. To oni powinni się tym zająć. Porządek musi być czy to się wam podoba czy nie. Burmistrz tak chciał zapewnić bezpieczeństwo że monitoring półtora roku nie działa… A kamery wiszą

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

@oSympatyk PiSU od bezpieczeństwa jest policja a nie burmistrz ciućmoku.

Gość
Gość
6 lat temu

Pewnie urlopuje !
Założył monitoring i umył rączki !

Sympatyk PiSU
Sympatyk PiSU
6 lat temu

Proszę o komentarz Pana burmistrza odnośnie sytuacji na ulicy kolejowej. Czy tak gospodarz zapewnia bezpieczeństwo dla mieszkańców naszego miasta?

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

Mnie powoli zaczyna wszystko zwisac.
Zaczelo sie od brzucha!

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Ta dyskusja stopniowo mnie niepokoi…

Gość
Gość
6 lat temu

Po co ten monitoring w Kole skoro chuligani są górą.

Gość
Gość
6 lat temu

Panie Mariuszu ,wyskoczył Pan z tymi kolejnymi bajkami ,tyle spotkań miał burmistrz prowadzić ze swoim elektoratem i co ?????????
Jak zebrań nie było , tak nie ma a bardzo chcemy zadać duuuuużo pytań na tych zebraniach i uzyskać sensowne odpowiedzi na tych zebraniach .
Na mojej liście jest ich 34. Tylko obawiam się ,ze na jednym zebraniu nie zaspokoję swojej ciekawości.
Tak na marginesie ,portal konkurencyjny zaczął wczoraj walkę o wejścia.
Tak licznych komentarzy nie wzbudził jeszcze żaden artykuł jak filmik wrzucony do sieci z prośba o komentarz.
Tyle ważnych rzeczy potrzebnych jest w Kole a ludzie zajmują się chuliganami z nowej Kolejowej.
Dawno bym ich wsadził za kratki i tyle.Nie byłoby tematu,handlowania narkotykami,alkoholem ,cwaniakowania itp.

Natal
Natal
6 lat temu

Bajkoklety…ciąg dalszy !

Koło
Koło
6 lat temu

Miała być w marcu teraz w IV kwartale?….

Już tylko miesiące dzielą nas od rozpoczęcia prac geologicznych i górniczych związanych z kolską geotermią. Dzięki zabiegom burmistrza Stanisława Maciaszka i jego zastępcy Darii Skupin dobiegają końca wszystkie formalności prawne i jeszcze w tym roku miasto przystąpi do realizacji tej niezwykle ważnej inwestycji, która może diametralnie odmienić oblicze naszego miasta.

24 sierpnia burmistrz Koła Stanisław Maciaszek i wiceburmistrz Daria Skupin odbyli szereg spotkań z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Intensywne rozmowy i złożone wcześniej wnioski zaowocowały wydaniem „zielonego światła” dla planowanej od wielu lat inwestycji……

…..Rozpoczęcie odwiertów na głębokość 3000 metrów pod poziom gruntu nastąpi w miesiącu marcu 2017 roku.

Tom Bombadil
Tom Bombadil
6 lat temu

Będzie w końcu ta geotermia czy nie? Nic już z tego nie rozumiem:(

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~ Sympatyk PiSU

Jak niewielkie znaczenie ma obce wszystkim jadro Ziemi wobec wlasnych jader!

Sympatyk PiSU
Sympatyk PiSU
6 lat temu

Pan burmistrz w tej Warszawie jest równie często jak w Ratuszu… Po tylu wyjazdach to powinien mieć rabat w Strykowie na bramkach a Warszawę i nfos napewno zna jak własną kieszeń… Pan burmistrz to wielki podróżnik i to taki prawdziwy bo dzięki geotermii odwiertom odkryje jądro ziemi przechodząc przez tyle warstw kredy jury itp…
Czy pan Burmistrz przewiduje wycieczki do jądra ziemi tym odwiertem poprzez sieć cieplownicza?

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

„Burmistrz Stanisław Maciaszek po raz kolejny był w tej sprawie w Warszawie. Jakie przywiózł stamtąd wiadomości? Czy jest szansa na powstanie Geotermii Koło i kto będzie jej właścicielem???”

Jesli burmistrz byl w Warszawie, to po co te znaki zapytania?
Oczywiscie, ze geotermia bedzie!
Moze nie jutro, czy pojutrze, ale za miesiac lub dwa…. .
Ha, ha, ha!

Sympatyk PiSU
Sympatyk PiSU
6 lat temu

Takich bredni jest więcej na przestrzeni kadencji jaśnie Pana

eko
eko
6 lat temu

Ktoś kto napisał te słowa na stronie internetowej urzędu „Dla przekazywania energii geotermalnej do odbiorców planuje się wykorzystać istniejącą sieć ciepłowniczą MZEC w Kole.” powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza psychiatry albo stanąć na rynku, aby ludzie widzieli jak można zrobić z siebie idiotę za „michę zupy”. Oburzające, żenujące i strach pomyśleć jaki poziom prezentują ludzie mamiący kolan takimi bredniami.

Janina
Janina
6 lat temu

Coekawe co z tym wszystkim bedzoe czy nie bedzie ta geoterma

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526