Kolejna „kolska” rozprawa w Sądzie Pracy w Koninie! Tym razem MZWiK

Autor: kurier-kolski.pl | 23.04.2017

20170420_093436W ostatni czwartek w konińskim Sądzie Rejonowym – Wydziale Pracy miała miejsce kolejna rozprawa będąca konsekwencją zwolnień w sektorze samorządowym w naszym mieście. Tym razem sprawa dotyczyła pozwu złożonego przez zwolnionego pracownika kolskich Wodociągów, który uważa, że został niesprawiedliwie i niezgodnie z prawem potraktowany, więc wnioskuje o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne. Także związek zawodowy, do którego należał pracownik, był przeciwny jego zwolnieniu. W czwartek zeznawali wezwani przez Sąd na jego wniosek świadkowie – 5 pracowników spółki miejskiej MZWiK. Z ich tego co powiedzieli zaczął wyłaniać się obraz funkcjonowania Wodociągów po wprowadzeniu przez nowe szefostwo „reorganizacji”.

 

Zarówno sędzia, jak i adwokat reprezentujący powoda, byli bardzo dociekliwi zadając świadkom szereg trudnych, szczegółowych i nieraz niezbyt niewygodnych dla niektórych z nich pytań (np. o ich kwalifikacje do wykonywania pewnych swoich obowiązków, których bywało, że nie mieli, do czego się przyznawali).

Sąd pytał świadków głównie o zmiany organizacyjne w kolskich Wodociągach, ale nikt z zeznających nie wiedział do końca tak naprawdę czemu miały one służyć ani też nikt nie był wcześniej o nich informowany przez kierownictwo. Na pytanie czy zorganizowano jakieś spotkanie z pracownikami w tym temacie, wszyscy odpowiedzieli, że takiego nie było. Pracownicy nie umieli powiedzieć co zostało usprawnione w firmie, co zmieniło się na lepsze, po wprowadzeniu tak zwanej „reorganizacji”, gdy kilka działów połączono w jeden duży.

Powód, a więc pracownik skarżący Wodociągi, twierdzi, że jego zwolnienie było bezzasadne, bo wykonywane przez niego czynności przejęli w całości inni pracownicy, którzy pozostali w firmie. Nie było ich likwidacji. Potwierdzały to zeznania w Sądzie.

20170420_090437

Wszyscy pracownicy odpowiadając na zadane pytanie odpowiadali, że nie słyszeli, by spółka miała jakiekolwiek problemy finansowe w ubiegłym roku. Z ich wypowiedzi wynikało też, że obciążenie pracą po reorganizacji jest bardzo duże i jest zgłaszana potrzeba zatrudnienia kolejnych osób.

Jeden z zeznających świadków, pracownik będący wcześniej inkasentem, a potem awansowany przez nowego Prezesa MZWiK na stanowisko administracyjne, przyznał, że gdy go brakło na poprzednim stanowisku powstał problem ze spisywaniem liczników wody u odbiorców indywidualnych, więc dwukrotnie był czasowo oddelegowany, by pomóc w tych obowiązkach swojemu koledze, który nadal jest inkasentem. Z zeznań można było się dowiedzieć, że są w związku z tym problemy organizacyjne.„Było słychać, że ludzie narzekali, że są opóźnienia w odczycie wodomierzy 3-4 miesiące” – zeznał.

Kolejna rozprawa została wyznaczona na 17 sierpnia br., kiedy zaplanowano przesłuchanie stron.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
24 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Kolanka
Kolanka
7 lat temu

Słuszne stwierdzenie.

Patryk
Patryk
7 lat temu

Ludzie jeżeli nowy Burmistrz zwolni zatrudnionych przez obecnego to miasto nigdy z długów nie wyjdzie bo oni też mogą odwołać się do sądu. Jak zwalniać to za coś a nie za to że zostało się zatrudnionym przez tego czy innego Burmistrza

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
7 lat temu

@~Michał Piasecki

Masz racje.
Jesli sam nie zadba o swoj interes, to nikt za niego tego nie zrobi.
Poprzez nieumiejetnosc obrony swoich racji traci sie tylko szacunek.
O tym powinien sie kiedys przekonac niejaki „Lulek”, ktory sie tutaj wczesniej „produkowal”.

Michał Piasecki
Michał Piasecki
7 lat temu

Szacunek Adi

ąę
ąę
7 lat temu

SDL — S towarzyszenie D urnych L ulków ..

gość
gość
7 lat temu

Dobrze, że nie ,,z LSD” 🙂

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
7 lat temu

@~Mieszkaniec Koła

Dla intelektualisty Lulka ten pan jest z: ” Z SDL chyba?” !

koks
koks
7 lat temu

wszystko sie zaczelo jak pisowskie nieudaczniki zaczeli rzadzic w kole

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
7 lat temu

Dodajmy NORMALNYCH mediach

ympatyk PISU
ympatyk PISU
7 lat temu

Popieram wujka

Mieszkaniec Koła
Mieszkaniec Koła
7 lat temu

@~Wujek Chłodek.
lulek może mieć kompleksy na punkcie wyżej zwolnionego pracownika (mieszkańca Koła), bo nie interesuje go jaki obraz funkcjonowania wodociągów wyłonił się po zeznaniach 5 pracowników po „reorganizacji”, ale skupił się na tym, że ten pan jest wszystkim doskonale w mieście znany i że jest kojarzony z SLD. Akurat to że ktoś jest znany czy należy do jakiejś organizacji to nie znaczy że powinien być zwolniony. Po to jest instytucja Sądu Pracy by z niego korzystać, takie jest prawo i honor nie ma tu nic do rzeczy.
Styl zarządzania naszym miastem i spółkami miejskimi przez sprowadzanych fachowców „dobrej zmiany” jaki jest w Kole to każdy może zaobserwować na Sesjach i przeczytać w mediach i na tym należałoby się skupić.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
7 lat temu

@~Tolek
Nie badz taki wymagajacy w stosunku do Lulka.
Moze -zgodnie z Twoja sugestia- puknal by sie w glowe, ale wyjasnij mu wpierw gdzie to jest!
Lulek nie musi sie martwic.
Po poziomie wpisu nasuwa sie wniosek, ze ktos taki nie bedzie mial klopotow ze znalezieniem pracy.
Straci jedna – znajdzie druga.
Przekwalifikowywac sie nie musi, bo do takiej czynnosci potrzebne sa przede wszystkim kwalifikacje.

Tolek
Tolek
7 lat temu

Ale co honorowo? Z relacji tekstu nasuwa się wniosek, że przyczyna jego zwolnienia była nie prawdziwa. Każdy kto uważa że jest potraktowany niezgodnie z prawem ma się poddać? Chyba od tego w końcu jest taka instytucja jak Sąd Pracy, by z niej korzystać. Lulek puknij się w głowie i Honorowo to ty powiedz swojej rodzinie co maja robić.

Obserwator
Obserwator
7 lat temu

Walczy o swoje… Jakbyś został zwolniony bez podstawy to jakbyś się zachował…

lulek
lulek
7 lat temu

Ale o co chodzi? Pan na zdjęciu w okularach to w swojej sprawie tam jest? Ale ten pan to wszystkim doskonale w mieście znany. Mam pamięć do twarzy. To wiem. Z SDL chyba? To pracował w wodociągach? A to nie wiedziałem. Przecież jak Cię nie chcą człowieku idź szukaj gdzie indziej! Młody jesteś! Honorowo podnieś twarz i idź może się przekwalifikuj i pokaż, że potrafisz sobie radę dać! Ilu zostało zwolnionych i poszukało roboty gdzie indziej. Niektórzy to zawód zmienili. Przecież można spawacz, kierowca TiRa, o w cenie teraz są. Można zdobyć nowe uprawnienia. Wielu tak robi! Powodzenia! Nie ma co płakać tylko iść szukać roboty! Kiedyś zwalniali po przewrocie po 700 ludzi i co? Nikt nad nimi nie płakał.Nikt. A dzisiaj co zwolniony to w gazecie. Ale może to kto ważny? Kierownik jakiś albo dyrektor?

Izka
Izka
7 lat temu

M JAK mISIWICZE !

Sympatyk PISU
Sympatyk PISU
7 lat temu

Większość ludzi zatrudnionych przez maciaszka lub powołanych przez niego to ludzie tzw dobrej zmiany…. Ludzie PISU… Tzw pomoc kolezenska

racja?
racja?
7 lat temu

Czy w Kole gdzie jest tak wysokie bezrobocie nie ma fachowców na stanowiska? Trzeba fatygowac ludzi aż z Konina, Zgierza, Kalisza czy Turku?

Anonim
7 lat temu

Kolejna odsłona fachowości dobrej zmiany.

Listopad 2018
Listopad 2018
7 lat temu

@ Grzechu. Było referendum? Było! To trzeba iść. Teraz trzeba wytrzymać około półtora roku, do przyszłorocznych wyborów samorządów i w miarę szybko przywrócić normalność, a fachowców odesłać do ich rodzinnych miejscowości, niech tam reformują swoje miasto i instytucje.

Judex
7 lat temu

Prawdopodobnie prezes MZEC jet już w konflikcie z burmistrzem i niedługo należy spodziewać się zmiany na stanowisku prezesa MZEC.

Do Grzechu
Do Grzechu
7 lat temu

no jak po co? chyba miała być „dobra zmiana” nie?

Grzechu
Grzechu
7 lat temu

Po co było psuć coś, co chodziło dobrze?! Od samego nowego porządku, wszystko to jakieś dziwne ?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526