Radne zainicjowały utworzenie w Kole Dziennego Domu Seniora oraz Klubu w ramach rządowego Programu SENIOR+!

Autor: kurier-kolski.pl | 11.03.2017

IMG_0369Nasze społeczeństwo starzeje się w zastraszającym tempie. Z roku na rok przybywa ludzi starych, często chorych i niesamodzielnych. Pomocy potrzebują nie tylko oni, ale także ich rodziny, dzieci i wnuki, którzy nieraz nie radzą sobie z opieką nad seniorami. Opieki i towarzystwa potrzebują też jeszcze aktywni seniorzy. Ten problem dotyczy również naszego miasta, dlatego niemal od początku tej kadencji samorządu kilka kolskich pań radnych (Teresa Brzoska, Elżbieta Tamborska, Urszula Polewska, Ewa Lewicka i Wioleta Skrzypczak) zwracało się wielokrotnie z apelami do burmistrza Stanisława Maciaszka o uruchomienie w Kole Domu Dziennego Pobytu dla seniorów. Prosiły o to w interpelacjach na sesjach Rady i na obradach Komisji. Niestety, długo bez echa. Tymczasem okazuje się, że w ramach rządowego Programu Senior+ można pozyskać duże środki finansowe na organizację i funkcjonowanie takiej placówki oraz na Kluby Seniora!!! Termin przystąpienia do programu mija 13 marca. Dlatego radna Teresa Brzoska (na zdjęciu obok) pod koniec lutego zwróciła się z po raz kolejny z pismem do burmistrza Maciaszka w tej sprawie w imieniu swoim i swoich koleżanek. Dziś już wiemy, że Urząd Miejski złożył wniosek i jest szansa, że taka cenna placówka powstanie przy ul. Powstańców Wlkp., w budynku po Liceum Plastycznym! Całkowity koszt przedsięwzięcia to 338.329,09 zł. Brawo!

Urząd Miejski w Kole złożył wniosek o dofinansowanie na zadanie polegające na utworzeniu Dziennego Domu Opieki „Senior +” w Kole i jeśli je uzyska, to zostanie on otwarty najpóźniej do dnia 1 grudnia bieżącego roku! W wyniku realizacji zadania powstanie miejsce dziennej opieki dla osób w wieku 60+, które będzie spełniało  funkcje miejsca wspólnych spotkań, uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, miejsca rehabilitacji i relaksu. W zależności od potrzeb zgłaszanych przez seniorów i ich rodziny zakres funkcjonalności może zostać rozszerzony.

Powstała placówka będzie funkcjonowała co najmniej od poniedziałku do piątku, przez przynajmniej 8 godzin dziennie. Dzienny Dom Seniora usytuowany będzie w budynku po byłym Liceum Plastycznym w Kole, przy ul. Powstańców Wielkopolskich 4, i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Placówka pozbawiona barier funkcjonalnych zapewni podopiecznym dostęp do:

  • Sali spotkań wraz z jadalnią i częścią klubową usytuowaną w sposób umożliwiający podopiecznym relaks i możliwość odpoczynku.
  • Pomieszczenie kuchenne wyposażone w urządzenia i naczynia do przygotowania posiłku. Podopieczni placówki będą mieli zapewniony minimum jeden gorący posiłek.
  • Dwa pomieszczenia do utrzymania i zwiększenia aktywności ruchowej. Jedno wyposażone w sprzęt do ćwiczeń (rotory, rowerek, stół rehabilitacyjny, fotel do masażu), drugie do zajęć grupowych i indywidualnych, kinezyterapii,  wyposażone w drobny sprzęt do ćwiczeń.
  • Pokój zabiegowo – pielęgniarski.
  • Łazienkę wyposażoną w dwie toalety (damską i męską), dwie umywalki i prysznic z krzesełkiem i uchwytem.
  • Szatnię dla seniorów i personelu z indywidualnymi szafkami.

Ponad określone minimum programu zostanie również przygotowane do dyspozycji seniorów:

  • Pomieszczenie klubowe wyposażone dodatkowo w biblioteczkę, prasę, sprzęt RTV, komputery z dostępem do Internetu oraz kanapy, fotele i stoliki.
  • Pomieszczenie do poradnictwa rozumianego jako szeroko pojęta praca socjalna.

Na terenie działki, na której usytuowany jest budynek, istnieje park, który wyposażony zostanie w ławeczki dla seniorów. Pod spodem stan obecny budynku.

20141114_130836

Domy Dziennego Pobytu dla seniorów w innych miastach w całej Polsce funkcjonują od wielu lat i świetnie spełniają swoją rolę. Ich głównym celem jest nie tylko zapewnienie osobom starszym, samodzielnym i mniej samodzielnym, opieki dziennej, ale także odciążenie ich opiekunów (dzieci, wnuków, itd.), gdy te osoby muszą iść do pracy, a nie mają z kim zostawić swoich bliskich w podeszłym wieku, albo zwyczajnie nie stać ich finansowo na wynajęcie pełnoetatowej opiekunki. Do takiego Domu mogą również przychodzić osoby starsze nadal aktywne, by spędzić wspólnie czas, znaleźć przyjazne środowisko i opiekę, urozmaicenie.

Wszystkie takie obowiązki opieki nad osobami starszymi spełnia Dom Dziennego Pobytu. Osoby starsze mogą tam znaleźć nie tylko fachowa opiekę i dobre wyżywienie, ale także towarzystwo innych osób w podobnym wieku. W takim Domu można organizować wolny czas seniorom, by zwyczajnie nie nudzili się.

Program ‪Senior+ (wtedy jeszcze pod starą nazwą Senior Wigor) został przyjęty uchwałą przez rząd w dniu 17 marca 2015 r. Do 2020 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy aż 370 mln zł. na utworzenie dziennych domów pobytu w całej Polsce.

senior

Program jest adresowany do nieaktywnych zawodowo osób w wieku 60+. W dziennych domach można spędzić co najmniej 8 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku. Znaleźć można w nich pomieszczenia m.in. do: wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu (często z własną biblioteką, sprzętem RTV oraz komputerem z dostępem do Internetu). Zapewniony jest także ciepły posiłek oraz opieka animatora. Samorząd może zatrudnić w nim nawet pielęgniarkę oraz dyżurującego lekarza lub będącego w stałym kontakcie pod telefonem.

W 2016 roku dofinansowanie w ramach  programu wieloletniego „SENIOR+ na lata 2015-2020 otrzymało 98 samorządów z całej Polski. W województwie śląskim powstało 14 placówek, w wielkopolskim 11, w podkarpackim i w mazowieckim po 10, w małopolskim 8, w  dolnośląskim, łódzkim, pomorskim i warmińsko-mazurskim po 6, w lubelskim i w zachodniopomorskim 5, w świętokrzyskim 4, w kujawsko-pomorskim i lubuskim oraz podlaskim po 2, a w opolskim 1. W sumie samorządy otrzymały na ten cel ponad 20,7 mln zł. Na rok 2017 przeznaczono więcej, bo 30 mln. zł., a na kolejne lata, czyli 2018, 2019 oraz 2020 aż po 80 mln. zł. na każdy rok!

ddp
Oferta Domu Dziennego Pobytu utworzonego w ramach rządowego programu w Gostyninie. Czy dzięki pomysłowi i inicjatywie kolskich pań radnych podobny Dom dla naszych Seniorów powstanie w Kole?

W ramach Programu jednostki samorządu terytorialnego (jak miasta i gminy) mogą ubiegać się o uzyskanie środków finansowych:

  • na jednorazowe wsparcie utworzenia dziennego Domu „Senior+” można uzyskać do 300 tys. zł., a na przebudowę lub remont pomieszczeń lub budynku przewidziano do 250 tys. zł.  Natomiast jednorazowa kwota dotacji przeznaczona na wyposażenie Dziennego Domu „Senior+” nie może być wyższa niż 80 tys. zł. To bardzo dużo pieniędzy!!! Z budżetu państwa zostanie również sfinansowana 1/3 kosztów utrzymania seniora w już istniejącym domu dziennym (do wysokości 300 zł miesięcznie).
  • na zbliżonej zasadzie można na terenie gmin tworzyć specjalne Kluby „Senior+”. Na utworzenie Klubu „Senior +” można uzyskać jednorazową dotację w kwocie aż 150.000 zł., na remont pomieszczeń lub adaptację budynku – 125 tys. zł., a na wyposażenie takiego Klubu Seniora – 25 tys. zł. Potem można ubiegać się o dofinansowanie z budżetu Państwa nawet do 200 zł na utrzymanie jednego miejsca miesięcznie! To duże pieniądze, które można by świetnie zagospodarować.

_________________________________________________________________________________________

Warto przypomnieć, że w Kole mamy od wielu lat kilka prężnie działających klubów seniora, ale często nie mających swoich stałych i dobrze wyposażonych siedzib. Borykają się z wieloma problemami, w tym z lokalowymi.  Chyba największym i najbardziej znanym z nich jest Klub Trzecia Zmiana.

Kolskie radne już od dawna walczyły o pieniądze dla kolskich klubów, także by zapewnić im z prawdziwego zdarzenia siedziby z pełnym wyposażeniem na jakie zasługują nasi Kolanie-Seniorzy. Wnioskowały też od blisko 2 lat o utworzenie miejskiego Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów. I ich starania w końcu przyniosły oczekiwany skutek!

Wymieniony we wniosku UM o dotację budynek po „Plastyku” przy ul. Powstańców Wlkp. bardzo nadaje się na Dom Dziennego Pobytu połączony z Klubem Seniora. Był budowany jako siedziba przedszkola, więc posiada odpowiednie pomieszczenia. Są w nim całkowicie wymienione okna na plastikowe, wnętrze jest dość zadbane. Jedynie z zewnątrz piętrowy gmach wymaga remontu elewacji i schodów oraz przystosowania dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Paniom radnym Brzoskiej, Lewickiej, Polewskiej, Tamborskiej i Skrzypczakowej gratulujemy świetnego pomysłu oraz wytrwałości w jego forsowaniu, a burmistrzowi Maciaszkowi podjęcia jego realizacji! Brawo! Oby jak najwięcej było tak cennych inicjatyw w naszym mieście czynionych dla dobra mieszkańców.

Teraz trzymamy kciuki, by udało się uzyskać niezbędne środki i szczęśliwie wszystko zrealizować!!!

1

Źródło: www.rodzina.gov.pl, UM w Kole oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
47 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
scoliosis surgery where

What’s up to all, it’s genuinely a good for me to visit this web site,
it consists of useful Information.

for free dating sites

Good post. I absolutely love this site. Keep writing!

this asmr
2 lat temu

I have read so many content on the topic of the blogger lovers except this article is in fact a good piece of writing, keep
it up.

https://785days.tumblr.com/

free dating sites
This is my first time pay a visit at here and i am genuinely happy to read all at alone place.
dating sites https://785days.tumblr.com/

lovoo funktionsweise

lovoo account hacken lovoo chat blocker http://lovooeinloggen.com/

bitly.com
2 lat temu

scoliosis
I am regular visitor, how are you everybody? This paragraph posted at this web site is truly pleasant.
scoliosis

Javiereralm
2 lat temu

tindr , tinder website
http://tinderentrar.com/

Javiereralm
2 lat temu

tinder login, tinder online
tinder online

that asmr
2 lat temu

I am regular reader, how are you everybody? This post posted at
this web site is actually fastidious.

asmr their
2 lat temu

Heya i’m for the first time here. I came across this board
and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope
to give something back and aid others like you helped
me.

asmr it
2 lat temu

Howdy! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates.

for asmr
2 lat temu

It’s appropriate time to make some plans for
the future and it’s time to be happy. I have read this submit and if I could I wish to suggest you some
fascinating things or tips. Perhaps you can write next articles regarding this article.
I want to learn even more issues approximately it!

Myronevita
3 lat temu
0mniartist
3 lat temu

Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account
it. Look advanced to more added agreeable from you!
By the way, how could we communicate? 0mniartist asmr

tinyurl.com
3 lat temu

It’s going to be finish of mine day, but before end I am reading this impressive piece of writing
to improve my experience.

gamefly
3 lat temu

I pay a visit everyday a few web sites and blogs to read content,
except this weblog offers feature based writing. ps4 games allenferguson ps4
games

tinyurl.com
3 lat temu

This is very interesting, You’re a very skilled
blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your great post.
Also, I have shared your website in my social networks!

cheap flights
3 lat temu

Appreciating the time and energy you put into your website and in depth information you present.

It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same
outdated rehashed material. Great read! I’ve saved
your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

cheap flights
3 lat temu

Good day! I just would like to offer you a big thumbs up for the great info
you have here on this post. I will be coming back to your site
for more soon.

as
as
7 lat temu

Z informacji podanej na stronie UM, i w całości powtórzonej na konkurencyjnym portalu wynika, że pomysł i realizacja Dziennego Domu Seniora to zasługa pana burmistrza. W związku z tym mam pytanie: kto kłamie, redaktor czy burmistrz?

Kolanka
7 lat temu

Anonim, nie przesadzaj na żadnej sesji nie słyszałam żeby Pan Burmistrz sam ze swojej inicjatywy mówił, o tej sprawie. Natomiast Panie Radne często ten temat poruszały. Bardzo dobrze, że miasto przystąpiło do tego projektu. Uważam, że nie ma tak bardzo komu dziękować. Projekt napisali zapewne pracownicy urzędu albo jakaś firma na zlecenie, oczywiście za nasze pieniądze. Zapewne nie robili to Radni ani Pan Burmistrz.

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

Burmistrz wielokrotnie o tym mówił nawet na sesjach, że chce otworzyć taki ośrodek dla osób starszych. Również na spotkaniach z mieszkańcami.

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

Radne???? Przecież to burmistrz o
to walczył. O co chodzi w tym mieście….

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

Dziękujemy Panu Burmisrzowi

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

na tym zdjęciu pewnie głosuje przeciwko inicjatywie p.burmistrza…wstyd.

Gość
Gość
7 lat temu

Radni czyny a nie gadanie nie wstyd Was

2ef
2ef
7 lat temu

Pierwsze słysze żeby Maciaszek miał to w swoim programie wyborczym.Na ulotkach tego nie było.Za to np był budżet obywatelski,o którym całkiem zapomniał i kilka innych rzeczy.

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

No i teraz wiemy kto wszystko robi,radni tylko się pytają.Oj dziennikarze ,jacy to nieraz są nierzetelni.

Gość
Gość
7 lat temu

W programie wyborczym miał wiele rzeczy a jego kadencja to tylko strach o jutro,zwolnienia ,zaprzeczenia tego co wcześniej powiedział.
Jak tak dalej pójdzie to Koło będzie ruiną ,moralną też.

Gosć
7 lat temu

Przede wszystkim nie odbierajcie zasługi Burmistrzowi, bo to on w swoim programie wyborczym już mówił o tym, że chce aby powstał taki ośrodek na terenie miasta Koła. Program Senior + jest już od 2015 tylko do tej pory Miasto nie dysponowało wolnym lokalem. Dopiero po owocnych rozmowach z Ministrem Kultury odnośnie budynku po byłym Liceum Plastycznym zapadła decyzja i Burmistrz czekał na termin naborów, żeby złożyć taki wniosek.

Gość
Gość
7 lat temu

Radni powinni spytać o to obecne kierownictwo.
Wiele rzeczy znika w niewyjaśnionych okolicznościach z zakładów pracy>

anonim
7 lat temu

Taki podobny dom był w MOPS na stary rynku , co się stało z jego wyposażeniem ?.

Gość
Gość
7 lat temu

Do DZIWNEEE – w naszym środowisku też wokół to wszyscy zaobserwowali. Obie Panie nie chcą się narażać .Bronią swoich prywatnych spraw.

Samo apelowanie o spokój ,rozwagę nic nie wnosi ponieważ burmistrz ma to gdzieś ,to lepiej już milczeć jak pani Wioletta S.

Dobry pomysł tych Pań ale kto będzie pracował z seniorami skoro młodzież nie chce wracać do koła bo tu nie ma żadnych perspektyw ?

zdzicho
zdzicho
7 lat temu

W naszym Kole to niedlugo pozostana sami starcy bo mlodzi uciekaja stad jak naj dalej nie ma pracy ani perspektyw na lepsze zycie.Tym dziadkom co zostaja trzeba cos zorganizowac i pomysl tych pan radnych jest jak naj nardziej trafny i cenny.

Gość
Gość
7 lat temu

DZIWNEEE-to prawda.

DZIWNEEE
DZIWNEEE
7 lat temu

SZKODA ŻE PANIE POLEWSKA I LEWICKA JAKOS OSTATNIE KILKA MIESIECY OPADŁY Z SIŁ I NA SESJACH MILCZĄCE SIE ZROBIŁY.
MOZE CHORE BIDULKI ? ????????

Kolanka
7 lat temu

Jak ktos interesuje sie ogląda sesje i nie tylko to wie ile radna Brzoska zrobiła i robi ciagle dla mieszkancow osiedla Kaliskie i dla calego miasta. I to calkowicie za darmo!

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

a co takiego zrobiła -apelowała? I jak zawsze pytała się…

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

A niektorzy mówią że radni nie robią nic…

iga
iga
7 lat temu

W naszym miescie jest to bardzo potrzebne.
Dziekujemy.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526