Kolejne drzewa w centrum miasta Koła poszły pod topór! Zieleni coraz mniej…

Autor: kurier-kolski.pl | 29.03.2017

2Z jednej strony coraz większe narzekania na „smog” w miastach, a z drugiej trwa wycinka drzew, także w Kole. Niedawno pisaliśmy o zaznaczonych czerwoną farbą wielu drzewach w kolskich parkach, prawdopodobnie przeznaczonych do wycinki w ramach planowanej „rewitalizacji” za kilka milionów. Do dziś nie otrzymaliśmy żadnych wyjaśnień ze strony Urzędu Miejskiego na nasze zapytania w tym temacie… Dziś znów przyrodniczy temat, tym razem z innej części Koła – zdenerwowani mieszkańcy bloków przy ul. Wojciechowskiego zasygnalizowali nam, że na skwerku w centrum Koła, blisko nich, niedawno całkowicie wycięto jedno drzewo oraz ucięto wszystkie gałęzie pozostałym dwóm. Pozostały dwa sterczące kikuty! Były to przepiękne, ogromne, niezwykle bujne i zielone wierzby płaczące! Z jednej strony „smog”, zanieczyszczenia, spaliny, a z drugiej ludzka bezmyślność. Co zostawimy naszym dzieciom i wnukom? Betonowo-asfaltową pustynię?

 

Powiat Kolski, w tym nasze miasto Koło, od wielu lat cierpią na ogromny niedobór wody. Miejsce naszego zamieszkania pustynnieje, jest tu jedna z najniższych w Polsce suma rocznych opadów deszczu. Z czego to wynika? Głównie z tego, że w naszym rejonie mamy jedną z najniższych lesistości w skali Polski, bo jest tu jedynie około 10% terenów leśnych w stosunku do reszty obszaru. To bardzo mało! A drzewa tworzą wilgoć i powodują, że w rejonach mocniej zalesionych pada więcej deszczu! Mimo to u nas nadal drzewa się wycina. Przykłady widzimy na zdjęciach.

1

Władze Powiatu Kolskiego zaniepokojone tym zjawiskiem chcą wkrótce zorganizować dla samorządowców z naszego rejonu i nie tylko specjalną konferencję naukową poświęconą problemowi suszy na naszym powiecie oraz niskiemu zalesieniu.

wojciechowskiegoTeren skwerku przy ul. Włocławskiej był dla mieszkańców pobliskich bloków zielona enklawą, szczególnie w okresie dużych upałów. Te drzewa były naprawdę przepiękne! Spójrzcie na archiwalne zdjęcie obok, które „mówi” samo za siebie. Nie potrzeba większego komentarza! Co pozostało? Pusty plac, klepisko i bardzo niewiele na nim. Nawet jeśli zostaną posadzone nowe drzewa, to jak wiele lat minie, nim urosną i będą tworzyć bujną zieleń?

A może ktoś ma w zamyśle zabudowanie w przyszłości tego placu i stąd ta barbarzyńska wycinka?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
koks
koks
7 lat temu

to zera pisowskie niszcza kolo

racja?
racja?
7 lat temu

..literkę mi zjadło. Chodziło o rozumek.

racja?
racja?
7 lat temu

Niczniczyporuk za to ty jestes jednym z tych,którzy maja najkrótszy rozume.

niczniczyporuk
niczniczyporuk
7 lat temu

Torent ale elaboratem dostałeś – zgodnie z zasadą energia używana do obrony błędu (redakcji) jest wprost proporcjonalna do jego wielkości. Swoją drogą nie znam „redaktora”, który miałby krótszy lont…hehehe

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
7 lat temu

@~MEN
Czy jesli Ty bedziesz kiedys stary, pochylony i zniszczony swoim wiekiem a do tego „czesciowo uschniety” to czy uwazasz, ze jedynym slusznym rozwiazaniem dla Ciebie bedzie eutanazja?

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

obawiam się że ktoś redaktora wpuścił w maliny, tego typu wierzbę tak właśnie się obcina żeby ją odmłodzić… czyli zostawia się taki „kołek” z którego bardzo szybko wypuszczają młode pędy. nie zmienia to faktu że i tak jedną całkowicie wycieli, a to już szkoda.

xyz
xyz
7 lat temu

Zyje w Kole pól wieku i widziałem tu wiele burz i wichur ale nigdy nie zdarzylo sie zeby drzewo przewrocilo sie na samochody lub ludzi.
Mysle ze chronieniem ludzi probuje sie usprawiedliwiac sie wycinanie drzew ktore moze miec calkiem inny cel.

MEN
MEN
7 lat temu

Torent podzielam twoje zdanie. Pisanie o barbarzyńskiej wycince, to podpuszczanie ludzi. Wystarczy się przejść i zobaczyć te drzewa. To stare i pochylone zniszczone swoim wiekiem częściowo uschnięte i słusznie że wycięte. Będą posadzone nowe i nie zagrażające obaleniem przez wichurę. Co by się stało gdyby takie drzewa się przewróciły w czasie wichury na samochody czy na ludzi?

Torent
Torent
7 lat temu

Prawda jest taka, że kompletnie i redaktora, i wielu czytelników nic nie obchodzi zieleń i wycinka drzew, a tym bardziej spadek wilgotności. Gdyby interesowało, to hasło barbarzyństwo i larum byłoby podnoszone od 10. lat, a nie wyłącznie tej wiosny. Lasy sprzedawali, a media o sałatce. Nie wiem, jaki związek ma las, który nie podlega pod gminę z parkiem miejskim w kontrze z własnością prywatną? Co pominięte. Tak artykuł napisany, by wszystko zamącić! Manipulacja. Nierzetelność. Mam spory las prywatny. Mam spory zadrzewiony ogród. Masowe usychanie drzew z braku wody (i innej roślinności) obserwuję od momentu oddania autostrady. Może to wynik wielu głębokich kopalni piasku? Nadmienić trzeba, że tuż za wał Warty dotarła już kopalnia odkrywkowa (prom na Warcie zatrzymuje się o dno na środku koryta). Może tymi wątkami warto argumentować? Bo odczuwa się tu powiew (tfu) partyjny. Odczuwa się aluzje do ustawy Szyszki, a czytając Kurier Kolski odnoszę nieodparte wrażenie, że redaktor nie ma pojęcia o czym jest. Opisując wydarzenia urojonej PiS-owskiej wycinki nie podlegającej pod ich ustawę. Z całym szacunkiem do autora, ale zaczyna się tu robić się degrengolada, a lubiłem portal za prostotę. Wg mojej opinii artykuł o d…e Maryni napisany pod wpływem zdjęcia uciętego drzewa.

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

to chyba wierzby były…

Maryjolkan
Maryjolkan
7 lat temu

Zanim wyleje się pomyje na Miasto czytaj na Burmistrza należy powiedzieć czytelnikom do kogo należą ulice bo są w Kole ulice miejskie i powiatowe kto jest administratorem terenu i dlaczego tak a nie inaczej obcięli drzewa .A potem wziąć kubeł z fekaliami i lać !!!!

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

to nie jest plac zieleni tylko wybiek dla psuw zasrany trawnik

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
7 lat temu

@~ewffdfffrerr
Napisz. Jesli masz jakies obawy, uzyj slowa „prawdopodobnie”.

ewffdfffrerr
ewffdfffrerr
7 lat temu

Mozna sie domyslic.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
7 lat temu

@~Anonim
Bardzo wlasciwe pytanie.
Jesli uzyskamy odpowiedz, bedziemy wiedziec, kto jest tym „barbarzynca”.

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

czyją własnością jest ten plac? To będzie wszystko jasne.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526