Burmistrz M. Koła nieładnie komentuje pismo Powiatowego Zarządu Dróg

Autor: kurier-kolski.pl | 04.01.2017

20151001_135729Na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Kole ukazała się informacja opatrzona niecodziennym, wprost niegrzecznym, komentarzem dotyczącym pisma, które w połowie grudnia ub.r. wpłynęło do Burmistrza Miasta Koła z Powiatowego Zarządu Dróg. Czemu to ma służyć? Pogorszeniu współpracy ze Starostwem? I tak jest powszechnie wiadomo, że współpraca Burmistrza Maciaszka ze Starostą Oblizajkiem delikatnie mówiąc nie jest najlepsza i pozostawia wiele do życzenia, a przecież nie powinno tak być, bo samorządy będące na tym samym terenie powinny ściśle współdziałać ze sobą dla dobra mieszkańców. Teraz publikacja na stronie miasta jeszcze „dolewa oliwy do ognia”. Czy oznacza to koniec sprzątania ulic powiatowych przez ekipy z UM?

 

W połowie grudnia do Kancelarii Ogólnej UM w Kole wpłynęło pismo skierowane do Burmistrza Miasta Koła Stanisława Maciaszka informujące o wygaśnięciu Porozumienia nr OZ.031.1.2016 Powiatu Kolskiego z dnia 5 kwietnia 2016 r. w sprawie powierzenia Gminie Miejskiej Koło prowadzenia zadania publicznego w zakresie utrzymania czystości, porządku i zieleni na drogach i ulicach powiatowych na terenie miasta Koła w roku 2016.

Na stronie Miasta Koła zaraz ukazała się informacja: „W związku z powyższym Burmistrz Miasta Koła został wezwany do zaprzestania omiatania ulic powiatowych na terenie miasta Koła. W uzasadnieniu przedmiotowego pisma podano, iż w okresie zimowym występuje konieczność usuwania śliskości nawierzchni poprzez posypywanie mieszaniną soli z piaskiem ulic i chodników w ciągu ulic powiatowych na terenie miasta Koła. Omiatanie ulic skutkuje zbieraniem materiału uszarstniającego, co zmniejsza bezpieczeństwo ruchu drogowego. Nawiązując do powyższego dodano, że prace związane z utrzymaniem czystości ulic są nie zasadne i bezprzedmiotowe.”

Na zakończenie informacja Urzędu Miejskiego została opatrzona złośliwym, nieeleganckim komentarzem: „Stąd jednoznacznie wynika, że czystość i porządek, będące chlubą naszego miasta nie są takim samym priorytetem dla wszystkich jego mieszkańców.”

img_8267

W tym miejscu małe wyjaśnienie od naszej Redakcji. W mieście Kole jest kilku zarządców ulic: są drogi krajowe, wojewódzkie, ulice powiatowe, miejskie oraz wewnętrzne, np. spółdzielcze czy zakładowe. To podział niezbyt logiczny, archaiczny, sprzed kilkudziesięciu lat, który nie powinien istnieć, bo okazuje się, że Powiat Kolski, a w jego imieniu Powiatowy Zarząd Dróg (PZD) w Kole, jest administratorem bardzo wielu ulic w Kole, w tym w większości niestety takich, które wcale nie mają znaczenia dla ruchu powiatowego. Często są to małe uliczki osiedlowe, jak np. osławiona już ciągłymi próbami remontu ul. Grodzka na kolskiej Starówce. PZD ma za zadanie dbać o te ulice, omiatać je, naprawiać, remontować, dbać o rosnącą przy nich zieleń. Nie zawsze jednak udawało się mu robić to skrupulatnie, dlatego już na początku tej kadencji samorządu Burmistrz Miasta Koła wystąpił do Powiatu Kolskiego o przekazanie zadania utrzymania dróg powiatowych na terenie Koła dla Urzędu Miejskiego. I Zarząd Powiatu zgodził się na to – choć nie musiał. Podpisano stosowne porozumienie, przekazano miastu pieniądze na ten cel, i w Koło wyruszyły ekipy sprzątające pracowników UM, najczęściej pozyskane z prac interwencyjnych z Powiatowego Urzędu Pracy w Kole. Trzeba obiektywnie przyznać, że zrobiło się dużo czyściej, to fakt! I taka współpraca pomiędzy UM a Powiatem była bardzo korzystna i efektywna.

20151002_114909

Jednak teraz, gdy porozumienie wygasło z końcem roku, nieładne komentowanie tego na stronie Urzędu Miejskiego świadczy o zwyczajnej złośliwości. Zarząd Powiatu przecież poszedł „na rękę” Burmistrzowi podpisując z nim wcześniej porozumienie, a nie jest to wcale jakaś powinność Powiatu. Takie komentowanie może jedynie doprowadzić do tego, że w przyszłości Zarząd Powiatu powie „NIE”. I skończą się porządki na terenie naszego miasta z użyciem ekip sprzątających!

Zapisz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
ja
ja
7 lat temu

Polak widzę twoje komentarze prawie pod każdym artykułem o burmistrzu ,nie wiem co Ty bierzesz ale dobrze radzę bierz połowę

Polak
7 lat temu

To teraz, jakby co ,to dzwonimy do powiatu i nich PSL-lowiec posprząta…

mieszkaniec
mieszkaniec
7 lat temu

Aha, Ola – to Ty jesteś żenada, bo nie zrozumiałaś pisma starostwa a komentujesz. A poza tym: gdzie Ty zamiatarki zimą widziałaś, he he he.

mieszkaniec
mieszkaniec
7 lat temu

Ludzie, to jest takie proste: sypią piach z solą, żeby nie było ślisko i żeby było bezpiecznie. I chodzi o to, żeby tego piachu nie usuwać bo on jest po to, by nie było ślisko. Wy tego naprawdę nie rozumiecie???

Mirka
7 lat temu

Bo czasem za czyste ulice należałoby pochwalić też Starostwo, a nie tylko Burmistrza. Duża część mieszkańców Koła myśli, że czyste ulice to tylko zasługa Pana Burmistrza a tu się okazuje, że też Starostwa. No, ale o tym się nie mówiło.

ola
ola
7 lat temu

W takim razie niech Pan Starosta sprząta te powiatowe ulice.
Burmistrz chce by nasze miasto było czyste, a inni dążą do tego by było jak dawniej sprzątane raz na pół roku.
Czemu się czepiacie Burmistrza skoro bzdury piszą ze starostwa czytając to pismo to żenada . W innych miastach zimą zamiatarki jeżdżą częściej niż w okresie letnim. Samochody nie jeżdżą przy samych krawężnikach, a piasek nie sprzątany zapycha kanalizację.

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

W OSTATNICH LATACH POWIAT ROBIŁ W KOLE BARDZO WIELE INWESTYCJI DROGOWYCH A DYREKTOREM PZD JEST KOLANIN KTORY CZUJE BLUESA I JEST FACHOWCEM. DLA KOŁA ZROBIL PRZEZ TE LATA 100 RAZY WIECEJ NIZ BURMISTRZ I TAKIE TEKSTY DO NIEGO SA NIESPRAWIEDLIWE.

fhg
fhg
7 lat temu

Konflikty niczemy nie sluzą dlatego dziwię sie zacietrzewieniu tego pana,bo taka polityka nie prowadzi do niczego dobrego.

mieszkaniec Koła
mieszkaniec Koła
7 lat temu

Tzn, że będzie brudno?Bo nie rozumiem o co chodzi? Wiadomo,ze niewymaitany piasek wzdłużburtników powoduje małe zaspy, grudy i jeśli będzie minusowa temperatura to przez te grudy trudno wejść na chodnik. Kilka osób kiedyś się przewróciło. I to kobiety! Na Wojciechowskiego bo tam akurat na skrzyżowaniu tyle grud było, śnieg i zlodowacenie. W miejscu na przeciw tego sklepu z serami i obok z alkoholami. A co maja wtedy powiedzieć niepełnosprawni? Koło jest miastem niestety nieprzychylnym osobom na wózkach, starszym, z laskami. Kobietom z wózkami dziecięcymi. Niepojęte! Bo gadanie o pomocy ale czyny drugie. Powiat powinien o tym pomyśleć. Ma swoją siedzibę w mieście. Nie tylko zajmuje się powiatem, ale i powinien ulicami w mieście .Dużo ludzi przyjeżdża z całęgo powiatu do Koła.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526