Złożono podpisy o odwołanie burmistrza miasta Koła Stanisława Maciaszka

Autor: kurier-kolski.pl | 30.03.2016

MaciaszekGrupa inicjatywna chcąca przeprowadzenia referendum odwoławczego Burmistrza Miasta Koła Stanisława Maciaszka po 2 miesiącach złożyła do Komisarza Wyborczego w Koninie karty z 2.012 podpisami popierającymi ich inicjatywę. Obecnie trwa ich weryfikacja.

Przypomnijmy, że 25 stycznia br. grupa 9 osób złożyła wniosek do Komisarza Wyborczego w Koninie w sprawie przeprowadzenia referendum odwoławczego Burmistrza Miasta Koła. Byli to: Jacek Klukaczyński – pełnomocnik grupy, Anna Szelągowska, Jacek Król, Wojciech Gajewski, Piotr Nowak, Zbigniew Turkowski, Wiesław Kotleszka, Andrzej Sobczak i Katarzyna Zawadzka. Rzecznikiem medialnym tych osób jest Agata Majtczak.

Jak wyjaśniła grupa inicjatywna, przyczyną ich inicjatywy jest „negatywna ocena ponad rocznych rządów burmistrza miasta Koła”.

Szczegółowe zarzuty tych osób to:

  1. złe, a nawet tragiczne gospodarowanie finansami miasta oraz zasobami ludzkimi
  2. zatrudnianie na kluczowych stanowiskach ludzi spoza Koła
  3. brak realnych sukcesów w pozyskiwaniu środków zewnętrznych
  4. niedotrzymywanie obietnic wyborczych
  5. planowanie inwestycji bez wystarczających analiz skutków dla środowiska, mieszkańców i społeczeństwa naszego miasta

Zgodnie z prawem ustalającym przebieg referendów lokalnych, grupa inicjatywna miała 60 dni na zebranie podpisów popierających ich wniosek. Żeby referendum mogło dojść do skutku w przypadku Koła inicjatywę tę musiało poprzeć co najmniej 10% osób uprawnionych do głosowania. Podpisów zebrano 2.012.

Po złożeniu do Komisarza Wyborczego wymaganej prawem liczby podpisów popierających tę inicjatywę, Komisarz ma 30 dni na przyjęcie wniosku i wydanie postanowienia o przeprowadzeniu referendum.

Referendum będzie ważne tylko wtedy, gdy do urn w dniu ewentualnego referendum pójdzie co najmniej 3/5 liczby osób, które wcześniej uczestniczyły w wyborach burmistrza w Kole, a z tej liczby większość muszą uzyskać zwolennicy lub przeciwnicy burmistrza.

Z wyliczeń wynika, że aby referendum mogło być ważne, do głosowania musiałoby pójść ponad 4.062 osoby, a więc ponad 2 razy więcej niż zebranych podpisów popierających referendum. Jeśli będzie mniejsza frekwencja – referendum przepadnie i burmistrz Stanisław Maciaszek nadal będzie mógł pełnić swoją funkcję.

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
lok
lok
8 lat temu

pisalem dawniej ze pisiory to nieudaczniki przykladem ten nasz burmistrz

kkk
kkk
8 lat temu

przez 8 lat dupy były przyspawane do koryta to teraz ciężko się zyje oderwanym od stolkow… kolejni obroncy demokracji.. az milo się słucha tych zalosnych ludzikow organizujących referendum 🙂

Abdullah Wisimulaha
Abdullah Wisimulaha
8 lat temu

Drożdżu wróć ! Wybaw nas od tego krwiopijcy i tyrana Maciaszka !

Mega kwik odrywanych od koryta …

ewa-ewa
ewa-ewa
8 lat temu

Na co komu to referendum?Co to zmieni??

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

ciezko chyba tak sprawadzac autentycznosc chyba ze jeden po drugim kontaktowac sie z osobami

tfnvn
tfnvn
8 lat temu

czy wyznaczono już lokalizację pod plac zabaw NIVEA w edycji 2016. Już zbierane są zgłoszenia !!!

fghjcvb
fghjcvb
8 lat temu

Jak sprawdzić czy nie podrobiono podpisu na liście o przeprowadzenie referendum, teraz gdzie wszędzie proszą o kserówkę dowodu to ciężko mieć zaufanie do kogokolwiek

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526