Miał powstać jeden, a powstały dwa murale

Autor: kurier-kolski.pl | 04.10.2015

mural 1Ogólnopolska akcja w ramach antydyskryminacyjnego projektu „Mow@ Miłości” zawitała ostatnio również do Koła. Jej inicjatorem jest Darek Paczkowski z Fundacji Klamra, który jeżdżąc po różnych zakątkach kraju maluje graffiti przeciwko mowie nienawiści. W Kole organizatorem jest “Konstelacje Inicjatywa”, a personalnie Aleksandra Ossowska, która zaprosiła do współpracy Terenowe Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym i Zespół Szkół w Kościelcu. Miał powstać jeden mural, ale wszystkim tak dobrze się współpracowało, że w 3 dni powstały aż dwa malowidła na murach przy ulicy Wojciechowskiego. Koło było 9-tym polskim miastem, gdzie przeprowadzono taką akcję.

Warsztaty dla uczniów ze Zespołu Szkół w Kościelcu i Terenowego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym rozpoczęły się 29 września i trwały 3 dni. W trakcie 3dniowych warsztatów prowadzonych przez członków Fundacji Klamra uczniowie i osoby niepełnosprawne spotkali się, aby poznać się nawzajem i za pomocą farby przelać na ścianę swoje artystyczne ekspresje i obrazy, które niosą miłość, równość i szacunek do drugiego człowieka. Na koniec warsztatów 1 października o godzinie14.00 nastąpiło uroczyste odsłonięcie powstałego muralu na ścianie garażu przy ulicy
Wojciechowskiego. Ale faktycznie powstały aż dwa murale!

2

4

3

6

Nie każdy wie co oznacza słowo „mural”. Jak podaje Wikipedia, mural – to rodzaj malatury, nazwa pochodzenia hiszpańskiego oznaczająca w skrócie dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego, najczęściej monumentalne.
Malowidła takie, w zależności od intencji twórcy, mogą mieć na celu impresję odbiorcy, reklamę jakiegoś produktu lub promocję akcji charytatywnej. Murale można zdefiniować jako wielkoformatową grafikę na ścianach budynków.
W Polsce w okresie PRL-u szczególnie upowszechniły się murale reklamujące przedsiębiorstwa i instytucje, które zasadniczo reklamy nie potrzebowały, ponieważ najczęściej byli to monopoliści na rynku. Niemalże w każdym mieście była gdzieś namalowana reklama PKO, PZU czy Totalizatora Sportowego albo Pewex-u. Były też reklamy lokalnych fabryk i zakładów. Na przykład w Łodzi do dziś można spotkać murale Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. Armii Ludowej, czy Zakładów Przemysłu Jedwabniczego „Pierwsza”.

PKO_Trzcianka
Mural „PKO Trzcianka”, foto: autorstwa MOs810 – Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons

Według definicji Komitetu Ministrów Rady Europy, mowa nienawiści obejmuje wszelkie formy wypowiedzi, które szerzą, propagują czy usprawiedliwiają nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzm oraz inne formy nienawiści bazujące na nietolerancji m.in.: nietolerancję wyrażającą się w agresywnym nacjonalizmie i etnocentryzmie, dyskryminację i wrogość wobec mniejszości, imigrantów i ludzi o imigranckim pochodzeniu.
Klamra – organizacja non profit pochodzi z Żywca. Fundację w 2010 roku powołali do życia
Karina i Dariusz Paczkowscy oraz Piotr Cykowski, od wielu lat związani z różnymi organizacjami społecznymi. Fundacja jest członkinią Koalicji na rzecz edukacji
antydyskryminacyjnej.

12042672_503743073134930_1841986257287033598_n

5

– Zakończyliśmy trzydniowe warsztaty pt. „Mow@ Miłości”… Troszkę jesteśmy smutni, bo cudownie było nam gościć Darka Paczkowskiego oraz Gosię Kulczycką, którzy w ramach projektu fundacji KLAMRA realizowanego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, a finansowanego z funduszy EOD, poprowadzili warsztaty oraz tworzyli murale. Z drugiej strony jesteśmy bardzo, bardzo szczęśliwi, gdyż zamiast jednego muralu powstały dwa, współpraca oraz atmosfera była fantastyczna, w akcję włączyło się naprawdę sporo osób, odbiór społeczności lokalnej był wręcz genialny a przede wszystkim udało nam się zrealizować podstawowe założenie warsztatów czyli zintegrować dzieci tzw „zdrowe” oraz dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Serdecznie dziękujemy za współpracę Zespołowi Szkół w Kościelcu, Warsztatom Terapii Zajęciowej oraz Ośrodkowi Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczemu TK PSOUU w Kole wraz w wszystkimi pracownikami ! Do następnego razu! – powiedziała Aleksandra Ossowska, inicjatorka akcji w Kole.

Źródło: Ola Ossowska

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526