Burmistrz Maciaszek zaprosił radnych na spotkanie z inwestorami w sprawie zagospodarowania centrum Koła [video]

Autor: kurier-kolski.pl | 23.09.2015

IMG_8188Wychodząc niejako naprzeciwko prośbom kolskich radnych o lepszą informację przed sesjami Rady o projektach uchwał i innych inicjatywach włodarza, burmistrz Stanisław Maciaszek zaprosił radnych na ul. Słowackiego, na spotkanie z właścicielami dużego terenu naprzeciwko MDK, którzy wraz z inwestorami chcą zagospodarować cały ten, obecnie bardzo zaniedbany teren. Chcą go uporządkować, stworzyć parkingi, zabudować oraz wybudować drogę. Będzie potrzebna zgoda radnych w sprawie zamiany z inwestorami działek, by stworzyć więcej miejsc parkingowych. Jeśli radni udzielą jej, miasto zyska na tym nie tylko likwidację „małpiego gaju”, uporządkowanie centrum Koła, nowe parkingi i miejsca pracy, ale jeszcze ma otrzymać 475.000 zł. w gotówce!

 

Na poniedziałkowe spotkanie przyszło 13 radnych wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Arturem Szafrańskim. Wszyscy zeszli się na należącym do miasta parkingu przy ul. Słowackiego. Wielki asfaltowy plac przez bardzo wiele lat był terenem spornym pomiędzy miastem a jedną z mieszkanek, która twierdziła, że teren ten należał do jej rodziny. Procesy ciągnęły się niezwykle długo, ale ostatecznie skończyły się z korzyścią dla miasta.

20150921_174020

IMG_8183

IMG_8198

IMG_8190

Niemniej sam parking, choć asfaltowy, od bardzo dawna nieremontowany, obecnie jest w fatalnym stanie. Jest koślawy, nierówny i pełen dziur. Jednak to właśnie tutaj właściciele sąsiedniego gruntu inwestycyjnego chcieliby urządzić wielki, nowoczesny parking, nie tylko dla klientów dwóch obiektów usługowo-handlowych, które mają zamiar wybudować, ale ogólnodostępny – dla wszystkich mieszkańców miasta.

OBEJRZYJ POD SPODEM SKRÓTOWY FILMIK ZE SPOTKANIA Z INWESTORAMI NA UL. SŁOWACKIEGO W KOLE:

NIE BĘDZIE „GALERII NAD WARTĄ”!  BĘDĄ DWA RÓŻNE OBIEKTY.

Należy w tym miejscu przypomnieć, że 4 lat temu jeszcze poprzedni radni Rady Miejskiej podjęli decyzję i uchwałę umożliwiającą właścicielowi tego terenu wybudowanie właśnie tu wielkogabarytowego obiektu handlowego. I stało się to dopiero za trzecim podejściem, bo sprawa wywoływała spore kontrowersje. Niestety, nie będzie to, tak jak wcześniej zapewniał radnych właściciel tego terenu „galeria handlowa”, którą wówczas określał jako „Galerię nad Wartą”. A wielka szkoda, bo takiego właśnie obiektu brakuje w Kole!

galeria
„Galeria nad Wartą” nie powstanie! Czy była wymyślona tylko na potrzeby propagandy???

Z wyjaśnień, jakie udzielono w poniedziałek radnym wynika, że na tym terenie powstaną 2 obiekty handlowo-usługowe: pierwszy większy, o powierzchni 1.900 m kw., od strony MDK oraz drugi, mniejszy, bardziej od strony ul. Sienkiewicza, o pow. 1.500 m kw. Większy obiekt ma to być jakiś market spożywczo-przemysłowy o jeszcze nieustalonej marce (rozmowy dopiero trwają z różnymi firmami). Drugi, ten mniejszy, mają to być lokale każdy wielkości 100 k.kw. pod wynajem dla lokalnych przedsiębiorców i nie tylko, ogólnie dla wszystkich chętnych. Jak zapewniał przedstawiciel właścicieli, jest możliwe, by całość inwestycji została zrealizowana w ciągu 12-14 miesięcy od decyzji radnych w sprawie zamiany działek. Według niego w nowych obiektach może znaleźć pracę nawet 80 osób, a miejscowi producenci warzyw, owoców itp. będą mieli możliwość dostarczać do marketu swoje produkty.

IMG_8181

CZEGO OCZEKUJĄ OD MIASTA INWESTORZY?

Właściciele gruntu po rozmowach i negocjacjach z burmistrzem Stanisławem Maciaszkiem proponują radnym zamianę działek – dwie mniejsze działki należące do nich, znajdujące się od strony MDK, na jedną większą działkę miejską, którą jest obecny parking od strony ul. Słowackiego. To właśnie tam inwestorzy chcą utworzyć główny parking dla potrzeb nowych obiektów usługowo-handlowych.W związku z różnicą wielkości działek miasto otrzymałoby jeszcze dopłatę w wysokości 475.000 zł.

CO ZYSKA MIASTO KOŁO I MIESZKAŃCY?

Burmistrz Maciaszek wynegocjował z biznesmenami korzystne dla miasta i mieszkańców warunki, jakich wcześniej nie oferowali. Z zapewnień biznesmenów wynika, że:
1) miasto zyska na swoje potrzeby 475.000 zł. gotówki z zamiany działek,
2) 80 miejsc pracy dla mieszkańców Koła i okolic,
3) zbyt dla lokalnych producentów warzyw, owoców, mleka, serów, itp.
4) budowa na koszt inwestorów nowoczesnego parkingu ogólnodostępnego w miejscu obecnie istniejącego starego, bardzo zniszczonego (koszt inwestycji: 700.000 zł.),
5) budowa na koszt inwestorów parkingu na dwóch działkach miejskich (jeśli radni zgodzą się na zamianę) znajdujących się przed MDK (koszt: 200.000 zł.),
6) budowa na koszt inwestorów 100 metrów drogi na gruncie miejskim (koszt inwestycji: 300.000 zł.),
7) miasto zyska uporządkowanie dużego kwartału ścisłego centrum miasta, gdzie do tej pory był tak zwany „małpi gaj”, a więc teren całkowicie zarośnięty krzakami, drzewami, chwastami, gdzie bardzo często w sposób nielegalny wyrzucano śmieci,
8) Miejski Dom Kultury po zagospodarowaniu działek zostanie niejako na nowo odsłonięty, ponieważ obecnie jest całkowicie zakryty drzewami i krzakami, nie widać budynku, niknie w „buszu”,
9) MDK zyska tuż przed swoim głównym wejściem duży utwardzony plac (parking), który będzie mogło wykorzystywać na organizowanie bezpiecznych masowych imprez plenerowych typu koncerty czy np. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy,
10) burmistrz zamierza przeznaczyć pozyskane przy zamianie działek od inwestorów pieniądze na uporządkowanie terenu przy MDK, remont tarasów i schodów, które obecnie są w fatalnym stanie technicznym.

IMG_8191

IMG_8195

IMG_8201

Spotkanie burmistrza i radnych z przedstawicielami właścicieli gruntu przy Słowackiego było okazją dla radnych, by nie tylko zapoznać się z zamierzeniami, porozmawiać twarzą w twarz z biznesmenami, ale także by zadawać pytania, rozwiać wątpliwości oraz próbować negocjować lepsze warunki. Jedną z propozycji, jakie wysuwali radni było to, by inwestor wybudował całą drogę łączącą ul. 3 Maja z ul. Słowackiego, a nie tylko 100 metrów na wysokości własnej działki. Czy biznesmeni zgodzą się na to? Nie wiadomo.

Burmistrz Stanisław Maciaszek zaprosił radnych na kolejne spotkanie w tej sprawie na jutro, w czwartek. Na nim będą dalej dyskutowane wszelkie propozycje.

IMG_8194

Burmistrz zaznaczył, że przy okazji porządkowania tego kwartału centrum miasta umożliwił również właścicielom lokali handlowych znajdujących się przy parkingu na ul. Słowackiego, od strony ul. Sienkiewicza, wykupienie na własność od miasta gruntów, na których od kilkudziesięciu lat prowadzą swoją działalność.

Korzystając z okazji apelujemy do burmistrza i radnych, by już na tym etapie rozmawiali z inwestorem mającym stawiać te obiekty przy ul. Słowackiego, żeby nie oszpecić centrum naszego miasta brzydkimi budynkami, jak to stało się niedawno na miejscu po wyburzonym dworcu PKS-u, gdzie pod wynajem powstał prosty, szary i brzydki budynek bez żadnego wyrazu architektonicznego.

Teraz jest okazja, by w centrum Koła powstały budynki niebanalne, ładne. Obecnie nawet markety sieciowe starają się budować coraz ładniejsze i przyjemniejsze wizualnie sklepy. Tym bardziej drugi, mniejszy obiekt pod wynajem, powinien być szczególnie „dopieszczony” architektonicznie, nie tylko ze względu na centrum miasta, ale też na bliskość historycznej Starówki oraz Fabryki Freudenreicha, pastorówki przy rondzie i zabytkowych kamienic przy ul. Sienkiewicza i Toruńskiej. Może te obiekty mogłyby być wymurowane z estetycznej cegły klinkierowej? Poza tym same parkingi, szczególnie ten przed MDK, powinny posiadać tak zwaną małą architekturę, a więc ławeczki, murki, klomby, itp.

Zadbajmy sumiennie o nasze otoczenie, bo raz zrobione będzie służyć nam i naszym dzieciom przez dziesiątki lat!

Tekst, foto i wideo:
Mariusz KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
VIVA
VIVA
8 lat temu

uj market to market ,a galeria to duzo wiekszy obiekt przynajmniej 4-5tysiecy metrow w ktorym jest wiele roznych sklepow.Jak nie wiesz o co biega pojedz sobie do Konina do galeri nad jeziorem na Zatorzu.

uj
uj
8 lat temu

pzrecież ta „galeria” tez miałą być handlowa!

zdzicho
zdzicho
8 lat temu

Mieszkam niedaleko tego miejsca i potweirdzam tam jest bagno smietnisko tylko smrod myszy szczyry a po nocach wala sie w krzakach tak ze gumki potem tonami leza wszedzie.Trzeba zlikwidowac to dziadostwo w cholere i to szybko !

rgf
rgf
8 lat temu

A gdzie p.Mazurkiewicz co tak walczyl zeby nie bylo tu handlu?? cos zamilkl i nie widac go ostatnio. Po ostatnich wyborach nie jest mu do smiechu.Mieszkancy nie poparli jego wizji i wola miec wiecej marketow i wiekszy wybor produktow i promocji 🙂

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

W tym miejscu od lat jest tylko syf i smród nic wiecej.Wyciać to wszystko i zrobic porządek.
Popieram!!!!!!!!!!

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526