Za 2,5 roku ma powstać w Kole pierwsza w Polsce elektrociepłownia geotermalna!

Autor: kurier-kolski.pl | 20.07.2015

Screen Shot 07-20-15 at 06.39 PM 002Dziś w sali sesyjnej Ratusza Miejskiego Burmistrz Miasta Koła Stanisław Maciaszek oraz Prezes Zarządu Goethermal Energy Resources Sp. z.o.o. Piotr Długosz podpisali list intencyjny w sprawie projektu budowy elektrociepłowni geotermalnej w Kole! Przeprowadzenie w Kole takiej inwestycji jest szansą na: rozwój sieci ciepłowniczej, ograniczenie wzrostu wydatków związanych z dostawą ciepła dla mieszkańców, wzrost atrakcyjności naszego regionu wśród turystów i inwestorów za sprawą wykorzystania wody geotermalnej do rekreacji, balneologii, szklarnictwa, pozyskanie nowych miejsc pracy,  poprawę stanu środowiska naturalnego. Ma być to pierwsza w Polsce taka inwestycja, a więc elektrociepłownia geotermalna. Przy niej ma szansę rozwinąć się turystyka oraz uzdrowisko. Kto wie, jeśli dobrze pójdzie, może w przyszłości nasze miasto zmieni nazwę na Koło-Zdrój!?

Zanim doszło do podpisania listu, burmistrz Stanisław Maciaszek powiedział:

– Jeszcze do niedawna w naszym kraju było mocno zakorzenione wykorzystywanie paliw kopalnianych będących głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych. Dla nas i dla naszych przyszłych pokoleń chcemy wprowadzić nową rzeczywistość i podejmować działania zmierzające do osiągnięcia celu pakietu klimatyczno-energetycznego. Chcemy przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych poprzez zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, zwiększenie efektywności energetycznej, poprawę jakości powietrza, stanu środowiska, a w konsekwencji jakości życia. Dlatego jako burmistrz miasta rozważam wszelkie możliwości i podejmuję działania zmierzające do wykorzystania bogactw naturalnych naszego regionu, a jak Państwo doskonale wiecie, pod naszą ziemią kryją się cenne złoża. Cała Wielkopolska jest regionem o znaczących i możliwych do wykorzystania zasobach eksploatacyjnych wód i energii geotermalnej. W Kole mamy bardzo dobre warunki do budowy ciepłowni geotermalnych, a znajdujące się pod Kołem złoża są cenione w balneologii. Pomysł na wykorzystanie źródeł geotermalnych w Kole nie wyszedł ode mnie. Pierwsze opracowanie związane z wykorzystaniem wód geotermalnych powstało w kadencji 1998-2002, kiedy to ówczesna Rada Miejska i Burmistrz Jerzy Przybylski oraz Zastępca Burmistrza Florian Olejniczak jako pierwsi zainteresowali się wykorzystaniem złóż geotermalnych, zbadali parametry wód, które planowali wykorzystać w celu wprowadzenia nowoczesnych technologii ogrzewania miasta, rozwoju ogrodnictwa i balneologii. Niestety, temat nie doczekał się realizacji w tej kadencji, a kolejne go nie kontynuowały. Ja jednak widzę w nim wiele dobrodziejstw i zamierzam ponownie podjąć ten temat. Dlatego zaproponowałem Państwu dzisiejsze spotkanie z przedstawicielami Geothermal Energy Resources, przedsiębiorstwa technologiczno-wdrożeniowego, którego misją jest rozwijanie projektów geotermalnych dostarczających energię cieplną i elektryczną z odnawialnych źródeł energii. Celem firmy jest budowa elektrociepłowni i ciepłowni wykorzystujących naturalne ciepło lokalnych wód geotermalnych. Za chwilę zaproszę prezesa firmy do podpisania listu intencyjnego, dającego nam możliwość prowadzenia zaawansowanych rozmów na temat projektu budowy elektrociepłowni geotermalnej w Kole przy wykorzystaniu wód geotermalnych w systemie ciepłowniczym Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej.

OBEJRZYJ RELACJĘ WIDEO Z PODPISANIA LISTU INTENCYJNEGO W SPRAWIE BUDOWY GEOTERMII W KOLE:

Screen Shot 07-20-15 at 06.37 PM 001

Screen Shot 07-20-15 at 06.37 PM

Screen Shot 07-20-15 at 06.41 PM

Screen Shot 07-20-15 at 06.43 PM 001

Po podpisaniu listu intencyjnego, burmistrz podziękował prezesowi i zapewnił obecnych, że dołoży wszelkich starań, by inwestycja została przeprowadzona jak najszybciej.

Prezes firmy Piotr Długosz również wyraził zadowolenie: – Dokument ten otwiera możliwość rozpoczęcia procesu inwestycyjnego w mieście – powiedział  – Będziemy, jeśli wszystko wypadnie pomyślnie, świadkami budowy pierwszej w Polsce elektrociepłowni geotermalnej. Koło jest korzystnie zlokalizowane, prawdopodobnie złoża, które chcemy udostępnić, pozwolą nam uzyskać temperaturę wody ponad 100 stopni C. Produkowanie energii i ciepła jest naszym głównym celem, ale chcemy z panem Burmistrzem także szerzej wykorzystać wody geotermalne, czyli zwiększyć ofertę pływalni o wykorzystanie wód leczniczych, a w przyszłości być może wybudować większy kompleks, oraz zrealizować wiele innych celów.

W uroczystości w Ratuszu wzięli udział m.in.: Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek, Wicestarosta Marek Banaszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Szafrański, były Burmistrz Miasta Koła Jerzy Przybylski, były Wiceburmistrz Florian Olejniczak (obecny radny miejski), a także część radnych miejskich i kilku radnych powiatu kolskiego.

Screen Shot 07-20-15 at 07.55 PM

Screen Shot 07-20-15 at 07.56 PM 003

Screen Shot 07-20-15 at 07.56 PM 002

List podpisany. Kolejnym krokiem będą badania geofizyczne, zlokalizowanie odwiertów oraz rozpoczęcie projektowania i budowy. Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z założeniami, kolska geotermia zacznie działać za około 3 lata.

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Gal Anonim
Gal Anonim
8 lat temu

Podpisanie listu intencyjnego to nic takiego jeszcze nie jest tak naprawdę, nie podniecajcie się… był już temat spalarnia, elektrociepłownia… narazie to tylko wielki rozgłos och i ach zobaczymy dalej czy się nie skończy na niczym jak poprzednie. Czyżby burmistrz już pracował nad hasłem wyborczym na kolejną kadencję… za około 3 lata zacznie działać, „dokończmy nie dokończone” czyżby powtórka z rozrywki ? obiecanek w polityce mamy już dość ! ! !

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

Wreszcie, mamy odpowiedniego Burmistrza co stara sie zeby nasze miasto bylo w przyszlosci miastem Kolo Zdroj.Bardzo milo czytac jak Pan stara sie oby nam zylo sie milo.Szkoda zmarnowanych tyle lat przez bylego włodarza.Zycze Panu zdrowia i wysilku dla dobra naszago miasta,dobrze za na Pana glosowalem …

Grzechu
Grzechu
8 lat temu

Brawo panie burmistrzu! kontynuacja tematu” wody termalne”to strzał w dziesiątkę !!

piter
piter
8 lat temu

Ja tamn popieram niech sobie robi co chce byle byly nowe miejsca pracy bo Drozdz zostawil miasto i jego z ogromnym dlugiem i cos trzeba robic zeby isc do przedu.

zzzzz
zzzzz
8 lat temu

Najpierw jedna elektrocieplownia ta spalarnia czy zgazowalnia smieci a teraz kolejna elektrocieplownia na gorace wody czy to nie za wiele jak na malenkie Kolo?????????????

Krystyna
Krystyna
8 lat temu

To bardzo ważna inwestycja dla tego miasta i kazdy kto krytykuje tak ważna inwestycje jest chyba jakis nienormalny albo złosliwie i wrogo nastawiaony na burmistrza,bo przecież człowiek chce jak najlepiej i jeszcze jest początek kadencji.Malkontenci wezcie sie troche puknijcie w głowy nim skrytykujecie.

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

Swietnie.Znow kolejny sukces pana burmistrza ale czy to sukces okarze sie za te kilka lat.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526