Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Autor: kurier-kolski.pl | 06.05.2015

Screen Shot 05-06-15 at 10.57 AMW każdym społeczeństwie istnieje pewien procent osób, które z przyczyn dziedzicznych, wrodzonych, w wyniku chorób, urazów, czy również nieodpowiednich warunków życia odbiegają od normy pod względem fizycznym, psychicznym lub intelektualnym. Wczoraj, 5 maja, obchodziliśmy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Celem obchodów jest sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w każdej ze sfer życia. W tym dniu dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole przeszły przez miasto wraz z opiekunami pod Starostwo Powiatowe, gdzie spotkały się ze starostą kolskim, któremu przekazały odezwę. Jej treść można przeczytać pod spodem.

 

Czy naszej lokalnej społeczności dotyczy problem niepełnosprawności intelektualnej? Otóż tak, rozmiar tego zjawiska przedstawia się w różnych częściach świata podobnie i zawiera się w granicach od 2 do 5% ogólnej populacji. Statystyczne więc w naszym powiecie od ok.1800 do 4400 osób dotyka ten problem.
Sto pięćdziesiąt lat temu E.Seguin, prekursor opieki nad upośledzonymi umysłowo, wyrażał pogląd, w którym z pewną rezygnacją i nadzieją stwierdzał: „Oczekując na to, by medycyna potrafiła wyleczyć, będziemy się starali zrobić wszystko, by dzieci mogły korzystać z dobrodziejstw wychowania.” Było to w połowie XIX wieku. Obecnie dzięki postępom w dziedzinie medycyny skutecznie leczy się niektóre choroby powodujące niepełnosprawność intelektualną, a dzieci i młodzież mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do szkolnictwa.

Screen Shot 05-06-15 at 10.56 AM 001

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Świętego Mikołaja w Kole posługując się swoistymi metodami oddziaływań pedagogiki specjalnej próbujemy każdego dnia urzeczywistniać myśl o możliwościach lekko, umiarkowanie, znacznie, a nawet głęboko niepełnosprawnych umysłowo. Nasza wysoko wykwalifikowana kadra, wciąż rozwijająca swoją wiedzę i umiejętności przez udział w różnorodnych formach doskonalenia zawodowego, nagradzana była wielokrotnie nagrodami starosty, kuratora oświaty oraz ministra za swoje osiągnięcia w pracy z uczniami.
Podejmowane przez nas działania w zakresie wczesnej stymulacji rozwojowej budzą nadzieję, że wiele możemy zrobić, by dać szansę samodzielnego, niezależnego i godnego życia osobom z istotnym obniżeniem ogólnego poziomu funkcjonowania intelektualnego  oraz trudnościami  w zachowaniu przystosowawczym, a także osobom z ryzyka niepełnosprawności intelektualnej. Dzieciom i młodzieży objętym wsparciem i pomocą pedagogiczną, dana jest w naszej placówce szansa: rozwojowa, edukacyjna i społeczna.
Chcemy zwrócić uwagę na fakt, iż zachowanie, rozwój i losy życiowe człowieka niepełnosprawnego, a także skuteczność postępowania rehabilitacyjnego zależą w znacznym stopniu od jego sytuacji i pozycji w środowisku. Nauka naszych wychowanków w godnych warunkach, o których zapewnienie zwracamy się do Państwa, z pewnością wpłynie na pozytywne postrzeganie przez społeczność lokalną pozycji placówki SOSW im. Św.Mikołaja jako miejsca nauki i rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Opracowanie: SOSW w Kole
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526