Urząd Miejski zachęca kolan do odnowialnych źródeł energii [video]

Autor: kurier-kolski.pl | 05.03.2015

EGRBSpopularyzowaniu zastosowania odnawialnych źródeł energii w Kole służyło otwarte spotkanie dla mieszkańcow Koła z firmą FreeVolt Sp. z o.o., jakie zorganizował w kolskim Ratuszu Burmistrz Miasta Koła Stanisław Maciaszek. Przedstawiciele firmy zaprezentowali kolanom korzyści wynikające z zastosowania fotowoltaiki, czyli montażu na obiektach i domach urządzeń przetwarzających światło słoneczne na energię elektryczną, oraz możliwości uzyskania dotacji z UE na to przedsięwzięcie.

 

Jak przekonywali prelegenci, wykorzystanie energii słonecznej jest szansą na ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych gazów cieplarnianych, a fotowoltaika to niezawodne rozwiązanie dające możliwość oszczędności na energii elektrycznej.

GBGB

– Przyświeca mi idea, by Koło zainwestowało w energię odnawialną, na tym polu możemy zyskać – przyznał burmistrz Maciaszek – Do zaproszenia tej bydgoskiej firmy skłoniły mnie wysokie rachunki za energię elektryczną jakie ponoszą miejskie obiekty, jak np. pływalnia. Mieszkańcy muszą wyrazić wolę, że chcą przystąpić do takich inicjatyw gospodarczych. Unia Europejska finansuje nawet do 90 % takich przedsięwzięć.

OBEJRZYJ SKRÓTOWY FILMIK ZE SPOTKANIA W KOLSKIM RATUSZU:

Firma zajmuje się m.in. dystrybucją i montażami ogniw fotowoltaicznych, więc wykładu o zaletach wdrożenia tej technologii nowej generacji wysłuchali obecni przedstawiciele instytucji oraz mieszkańcy osiedli domków jednorodzinnych. – Do mocy 40 kW instalacje fotowoltaiczną w świetle nowych przepisów będzie mógł zainstalować każdy obywatel, dziś tylko kupujemy energię z zakładów energetycznych, a wkrótce będziemy mogli ją produkować. Najlepiej, by moc pobierana przez nasze gospodarstwo domowe była równoważona z mocą, jaka wyprodukujemy, to najkorzystniejsza sytuacja, by produkować na miarę zużycia – tłumaczył Bogumił Tycz z Freevolt.pl. – Instalacja zamontowana dla potrzeb domowych może się spłacić po kilku latach, w nowej perspektywie UE będą możliwe dotacje, a Bank Ochrony Środowiska jest gotowy dać 40% dotacji, z których będzie można skorzystać.

IMG_6255

IMG_6259

IMG_6261

IMG_6263

IMG_6266

IMG_6264

Pytań mieszkańców z sali było wiele, a po zakończeniu spotkania na pewno zrodziło się ich jeszcze więcej, dlatego by dać zainteresowanym mieszkańcom szeroki dostęp do wiedzy na temat zastosowania fotowoltaiki w Kole, przedstawiciele zaproszonej przez burmistrza będą jeszcze zgłębiać ten temat na naszym „podwórku”. W poniedziałek 9 marca oraz w piątek 13 marca w godz. 12.00 – 17.00 w Ratuszu Miejskim, w sali nr 104 uruchomiony zostanie punkt konsultacyjny, gdzie można będzie skorzystać z bezpłatnych porad osobiście w punkcie lub telefonicznie pod nr. tel. 501 529 089 oraz 531 221 766.

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526