Uwaga na oszustów!!! Nie ufajcie nieznajomym.

Autor: kurier-kolski.pl | 03.02.2015

gwiazdakoloKolska Policja przestrzega osoby starsze oraz samotnie mieszkające w Kole i powiecie kolskim przed oszustami, którzy podają się za pracowników lub przedstawicieli firm wykonujących usługi, m.in. pocztowe i energetyczne, a także za pracowników opieki społecznej. Po wizycie takich osób z mieszkania znikają pieniądze, biżuteria oraz inne przedmioty wartościowe. Podobny przypadek spotkał 80.letnią mieszkankę Koła i jej męża.

 

Przestrogą niech będzie przykład okradzionego 29 stycznia br. w Kole małżeństwa.

W czwartkowe popołudnie do idącej ulicą 80.letniej mieszkanki Koła podeszła młoda kobieta podając się za pracownika społecznego i informując, że należy się starszej pani dodatek do emerytury pokrywający koszty zakupu lekarstw. Zachęcona 80.latka, za namową oszustki zaprosiła kobietę oraz jej koleżankę (podającą się za kierowniczkę Pomocy Społecznej) do swojego mieszkania. Tam oszustki, podczas wypełniania fikcyjnej dokumentacji, poprosiły starsze małżeństwo o kawę oraz o mocz emerytów niezbędny do analizy, aby udokumentować, że są osobami chorymi. Podczas gdy małżeństwo wykonywało polecenia oszustek, kobiety przeszukały mieszkanie i skradły oszczędności oraz biżuterię. Następnie podziękowały za wizytę i pośpiesznie wyszły z mieszkania tłumacząc się nawałem pracy. Po kilkunastu minutach 80.latkowie zorientowali się, że zostali okradzeni.

Z policyjnych statystyk wynika, że ofiarami złodziei podają najczęściej osoby starsze oraz samotnie mieszkające. Oszuści po wzbudzeniu zaufania sprawdzają wzrokowo, gdzie w mieszkaniu znajdują się przedmioty wartościowe, a następnie pod pozorem skorzystania z toalety lub prośby skierowanej do właściciela mieszkania o szklankę wody dokonują kradzieży tych przedmiotów.

Dlatego też:

-Pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności gdy wpuszczamy obce osoby do domu

-Nigdy nie pozostawiajmy obcej osoby samej w mieszkaniu

-Możemy poprosić o obecność podczas spotkania z taką osobą swojego sąsiada

-Nie pozostawiajmy w miejscach widocznych pieniędzy oraz rzeczy wartościowych, np. biżuterii

-W przypadku gdy osoby podają się za pracowników firmy wykonującej jakieś usługi, żądajmy od nich legitymacji. A gdy mamy wątpliwości co do ich tożsamości natychmiast należy powiadomić policję.

 Źródło: KPP w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526