Burmistrz Maciaszek szuka pieniędzy na dokończenie nowego przedszkola

Autor: kurier-kolski.pl | 08.01.2015

Nowe przedszkole w KoleAż 1,7 mln. zł. brakuje do zakończenia budowy i otwarcia nowego kolskiego przedszkola na ul. Piaski. Okazuje się więc, że poprzedni burmistrz nie mówił prawdy i zatajał przed mieszkańcami, że potrzeba blisko dwóch milionów by przedszkolaki mogły zacząć zajęcia w nowym budynku. A przed wyborami obiecywał przecież otwarcie placówki we wrześniu tego roku. Obecny burmistrz Koła Stanisław Maciaszek chce ratować trudną sytuację pozostawioną mu przez swojego poprzednika i szuka oszczędności, by zakończyć i oddać przedszkole do użytku zgodnie z planem.

 

– Dotychczas na budowę przedszkola poniesiono nakłady w wysokości ok. 4.800.000 zł., a do ostatecznego otwarcia, trzeba jeszcze doinwestować ok. 1.700.000 zł. – twierdzi burmistrz Koła Stanisław Maciaszek – W prowizorium budżetowym planowana kwota na infrastrukturę przy przedszkolu opiewa tylko na 600 tys. zł. Chciałbym, by placówka od września zaczęła funkcjonować. Dlatego zaproponuję zabezpieczenie wyższej kwoty na to zadanie w budżecie miasta. I oczywiście chciałbym znaleźć oszczędności w „Urzędzie”.

Przypomnijmy, że „stare” Przedszkole Miejskie nr 1 w Kole na ul. Szkolnej 17 ma być docelowo zlikwidowane. Może nawet jeszcze w tym roku. Nadzór budowlany już wiele lat temu żądał zamknięcia niebezpiecznego budynku . W końcu wyraził zgodę jedynie na czasowe użytkowanie obiektu. Budynek „jedynki” ze względu na bardzo zły stan techniczny i konieczność kosztownych remontów zostanie prawdopodobnie wystawiony przez miasto na sprzedaż wraz z działką. A może nowy burmistrz znajdzie dla tego miejsca inne przeznaczenie?

W lepszej sytuacji jest Przedszkole nr 5 na ul. Wojciechowskiego 22, które zostało wybudowane w 1977 roku w systemie kontenerowym jako przedszkole czasowe. A jednak ta „prowizorka” trwa już 36 lat i ma się całkiem nieźle. Jak twierdzi dyrektor placówki Agnieszka Kozajda, w ostatnich latach wykonano bardzo dużo prac, by przedszkole dobrze funkcjonowało. Przeprowadzono wiele niezbędnych remontów, wymieniono okna, naprawiono różne usterki rur i kanalizacji.

SONY DSC
Przedszkole Miejskie nr 5 w Kole – dobra opieka i świetna lokalizacja.

Jeszcze kilka lat temu miasto obiegła wiadomość, że znajdująca się między blokami placówka nr 5 ma być zlikwidowana. Potem pojawiła się koncepcja budowy tuż obok starego przedszkola nowego budynku, ale nie doszło do tego w wyniku protestu okolicznych mieszkańców. A przecież rodzice są zadowoleni z Przedszkola nr 5 – z dobrej opieki nad dziećmi oraz z jego dogodnej lokalizacji wśród dużych spółdzielczych osiedli mieszkaniowych.

Wiadomo już, że do nowego budynku przy ul. Piaski zostaną przeprowadzone dzieci z Przedszkola nr 1. A że budynek jest spory, zapewne uda się pozyskać trochę dodatkowych nowych miejsc dla kolejnych maluchów.

Opracowanie: zespół kurier-kolski.pl

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526