Chodnik na Poniatowskiego będzie gotowy przed Świętem Zmarłych

Autor: kurier-kolski.pl | 10.10.2014

20141004_085633Jak zapewnia dyr.Grzegorz Kujawa z Powiatowego Zarządu Dróg w Kole, modernizacja chodnika na ul. Poniatowskiego, którego powiat jest administratorem i inwestorem przebudowy, będzie zakończona nawet kilka dni przed 1 listopada.To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Koła, którzy tradycyjnie już wcześniej będą odwiedzać rodzinne groby na cmentarzu parafialnym, by uporządkować je przed okresem świątecznym.

 

Chodnik na ul. Poniatowskiego był jednostronnie zmodernizowany już ponad 10 lat temu. Jednak druga strona chodnika od szkoły i cmentarza, pełna dziur i wybrakowanych płytek, straszyła do tego roku, kiedy właściciel drogi Powiatowy Zarząd Dróg rozpoczął generalną przebudowę i modernizację traktu.

Rosnące przy chodniku morwy rozrastały się latami, a korzenie porozsadzały nawierzchnię tak bardzo, że miejscami nawierzchnia była po prostu pagórkowata i pełna dziur. Mało już kto już z tego traktu korzystał, bo można było sobie tam zniszczyć buty, a nawet skręcić czy złamać nogę. Przy okazji wykarczowano też rosnący pośrodku alejki żywopłot, który już nie zdobił, a jedynie przeszkadzał i zwężał chodnik oraz zebrano nadmiar ziemi z trawnika, która wysypywała się na jezdnię. Na przejściu przy pobliskiej szkole zamontowano barierki ochronne, co znacznie poprawi bezpieczeństwo przechodzących tędy dzieci.

20140930_162057

20140828_125937

20140927_105307

20141004_085513

Układana jest kostka koloru białego i czerwonego: nawierzchnia koloru czerwonego będzie służyła dla rowerzystów jako ścieżka rowerowa, a koloru białego – do ruchu pieszego. – Wykorzystujemy sprzyjającą pogodę, chcemy zrobić jak najwięcej – mówił brygadzista ekipy pan Jacek.

Resize of IMG_1485

Całkowity koszt wykonania inwestycji to niebagatelna suma, bo aż 325.000 zł. za 488 metrów bieżących chodnika o szerokości 3 m. ul. Leśnej do wjazdu na cmentarz, z czego blisko połowę kwoty dołożyło miasto na mocy zawartego z powiatem porozumienia. Stąd inwestycję podzielono niejako na 2 etapy: od ul. Leśnej do kapliczki oraz od kapliczki do wjazdu na cmentarz. Drugi etap ruszył kilka dni temu. Modernizacji dalszej części chodnika w stronę Gozdowa Starostwo na razie nie zaplanowało i nie ma na to zabezpieczonych funduszy.

Jak zapewnia dyr. Grzegorz Kujawa z Powiatowego Zarządu Dróg, zakończenie modernizacji chodnika jest zaplanowane na 24 października br. Prace posuwają się w ekspresowym tempie, aby mieszkańcy mogli bez utrudnień dojść do cmentarza. Wykonawcą nowego chodnika jest firma MK Stella Konrad Marek.

Opracowanie: zespół kurier-kolski.pl

Foto: (mc)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526