Odpust w kolskiej Farze

Autor: kurier-kolski.pl | 17.09.2014

P1560773W ostatnią niedzielę wspólnota kolskiej parafii farnej obchodziła doroczną uroczystość odpustową związaną z tytułem kościoła – Podwyższenia Krzyża Świętego. Sumie przewodniczył ks. dr Piotr Stolecki z Włocławka.

 

Liturgiczne święto Podwyższenia Krzyża Świętego jest jednym z najstarszych dni czczonych w Kościele rzymskokatolickim. Związane jest z postacią św. Heleny, która zgodnie z legendą w IV wieku odnalazła na ziemi palestyńskiej prawdziwy krzyż, na którym został umęczony i umarł Jezus Chrystus. Data – 14 września, jest nieprzypadkowa, bowiem właśnie tego dnia w 335 r., w bazylice w Rzymie, po raz pierwszy na widok publiczny zostały wystawione relikwie Krzyża Pańskiego.

P1560806

Tytuł „Podwyższenia Krzyża Świętego” nosi także najstarsza kolska świątynia – gotycki Kościół Farny, który pod tym wezwaniem został konsekrowany w 1409 r., i ponownie – 23 czerwca 1895 r. przez ówczesnego biskupa kujawsko-kaliskiego Aleksandra Bereśniewicza. Każdy mieszkaniec naszego miasta oraz przybywający do tej świątyni pielgrzym i turysta z pewnością zwraca swoją uwagę ku ołtarzowi głównemu, w którym centralne miejsce zajmuje potężny krucyfiks.

Tegoroczne obchody odpustowe w Matce Kolskich Kościołów miały wyjątkowo doniosły charakter. Wierni dziewięć poprzedzających dni przygotowywali się do tego święta codzienną wspólnotową modlitwą wieczorną – nowenną, przy wystawionych do adoracji relikwiach Krzyża Świętego.

Kulminacja duchowych przygotowań do święta Podwyższenia Krzyża przypadła na noc z soboty na niedzielę (13/14 września). O godzinie 20.00 w świątyni rozpoczęła się wspólnotowa adoracja Krzyża przy śpiewie kanonów z Taize, którą zakończono Apelem Jasnogórskim. Bezpośrednio po nim wystawiono Najświętszy Sakrament i każdy wierny przybywający do kolskiej Fary miał możliwość włączenia się w milczeniu w całonocną adorację eucharystyczną.

W niedzielę (14 września), zgodnie ze zwyczajem, w świątyni celebrowanych było sześć Mszy św., a centralna suma odpustowa z uroczystą oprawą liturgiczną została odprawiona o godzinie 12.00. Przewodniczył jej i kazanie wygłosił ks. dr Piotr Stolecki – dyrektor Katolickiego Centrum Służby Rodzinie we Włocławku.

P1560761

P1560700

Sumista w homilii mówił o znaczeniu Krzyża Chrystusowego w codziennym życiu każdego człowieka. Wspomniał także o testamencie, jaki Jezus zostawił św. Janowi, kiedy wypowiadał swoje ostatnie słowa umierając na Golgocie – my chrześcijanie winniśmy tak jak umiłowany uczeń przyjąć Maryję jako Matkę – do swojego serca.

P1560800

Uroczystość odpustowa zakończyła się procesją eucharystyczną wokół świątyni. Oprawę muzyczną Liturgii zapewnił Chór Farny „Lutnia” pod dyrekcją Jana Kordylewskiego. Swoją obecnością odpust zaszczycili także liczni parafianie, mieszkańcy miasta oraz duchowieństwo dekanatu kolskiego pierwszego.

Michał Chojnacki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526