W Kole pamiętają o katastrofie…

Autor: kurier-kolski.pl | 12.04.2014

OLYMPUS DIGITAL CAMERA6 kwietnia 2014 r. w Parafii Św. Bogumiła w Kole została odprawiona uroczysta Msza Św. w intencji Ofiar katastrofy smoleńskiej. Inicjatorem Mszy Św. był Klub „Gazety Polskiej” w Kole, który jednocześnie zapewnił jej oprawę artystyczną. Podczas Eucharystii, której przewodniczył ksiądz proboszcz Piotr Pawlak modlono się o zbawienie wieczne dla dusz ofiar  katastrofy smoleńskiej oraz o błogosławieństwo Boże dla ich rodzin i bliskich.

 

W trakcie Mszy Św. głos zabrał Sławomir Grabowicz (skarbnik Klubu „Gazety Polskiej” w Kole), który przybliżył zebranym historię Mordu Katyńskiego, mówiąc m.in.:   – Jedyną winą ofiar było to, że byli Polakami. A jedynym powodem dla, którego musieli zginąć, była chęć pozbawienia narodu polskiego warstwy przywódczej, elity intelektualnej.   Po to, by uniemożliwić odrodzenie polskiej państwowości. Podsumowując tę część powiedział:  – TAK WŁADZE STALINOWSKIE MORDOWAŁY WOLNOŚĆ … POLSKĄ WOLNOŚĆ.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po tych słowach został odegrany na trąbce utwór „Ojczyzno ma, tyle razy we krwi skąpana”, a następnie 10. letni Paweł Grabowicz wyrecytował wiersz o Katyniu. Sławomir Grabowicz kontynuując swoje wystąpienie powiedział– W 1944 r. ci sami mordercy przystąpili do wyzwolenia Polski spod okupacji niemieckiej. Bardzo szybko okazało się, że to wyzwolenie to kolejne zniewolenie. A tajny rozkaz Berii z 1940 r., na mocy którego dokonano Mordu Katyńskiego, był nadal wcielany w życie. (…) Metoda mordowania pozostała ta sama – strzał w tył głowy. A następnie pochowanie w bezimiennej mogile.

Przedstawiając jeszcze w kilku zdaniach powojenną historię Polski, przeszedł do pamiętnego dnia 10 kwietnia 2010 r., kiedy to delegacja władz państwowych, na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, udała się na obchody 70.rocznicy Zbrodni Katyńskiej.   –Niestety, uczestnikom tego lotu nie udało się dotrzeć na groby pomordowanych Polaków. Na ich drodze stanęła … brzoza. PANCERNA BRZOZA! – grzmiały w świątyni słowa Sławomira Grabowicza.

Po tych słowach Honorata Olasińska (członkini Klubu „Gazety Polskiej” w Kole)powiedziała napisany przez siebie wiersz pt. „Pancerna brzoza”. Grabowicz kontynuując swoje wystąpienie mówił:

 –Lecieli po to, by upomnieć się o pamięć o pomordowanych Polakach. Chcieli by (…) cały świat dowiedział się o tej straszliwej zbrodni, o jej ofiarach, ale i sprawcach. Tak bardzo chcieli, by świat się o tym dowiedział … tak bardzo chcieli … tak chcieli …

Po tych słowach rozległ się dźwięk trąbki, a utwór „Cisza”, wprowadził uczestników nabożeństwa w stan zadumy i wspomnienia o ofiarach katastrofy smoleńskiej. Następnie 12. letnia Wiktoria Warmińska wyrecytowała wiersz o Katastrofie Smoleńskiej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kończąc swoje wystąpienie Grabowicz zaapelował do zebranych: –Wypełnijmy ich misję (niedokończoną), pamiętajmy o ofiarach Katynia, dążmy do prawdy i przekazujmy ją kolejnym pokoleniom. Pielęgnujmy POLSKOŚĆ, pamiętajmy o naszej historii … ale i o nich. Módlmy się, by Dobry Bóg przyjął ich dusze do nieba (…)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po tym apelu ponownie głos zabrała Pani Olasińska prezentując swój kolejny wiersz pt.  „O tym nie wolno zapomnieć”. Część artystyczną nabożeństwa zakończyło wspólne odśpiewanie pieśni „Nad Katyniem, nad Smoleńskiem”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po Mszy Św. zgromadzeni na eucharystii w procesji udali do Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, gdzie Ksiądz Proboszcz poprowadził modlitwę za dusze tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej. Tam wierni złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Tekst i foto:  (mc)

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Lebioda
Lebioda
10 lat temu

Właśnie tak, droga Elu! Dla mnie wzorzec to tak jak piszesz: religia, Ojciec Dyrektor Rydzyk, Gazeta Polska i jeszcze Honor i Ojczyzna. Może pójdziesz w moje ślady i rozwalimy tą pseudo demokrację?
Albo nie, nie przychodź do mnie bo zarazisz mi znajomych. Acha, zyczę ci abyś dożyła 80 tki i zmieniła swoje poglądy, ale chyba ich nie zmienisz bo jesteś za „ineligentna” i wierzysz w PO i SLD. Brawo!

ela
ela
10 lat temu

Sprawdza się powiedzenie „im starszy ,tym głupszy”. Do tego religia smoleńska, Klub Gazety Polskiej i ojciec dyrektor. Gratuluję wolnej myśli i demokracji.

kika
kika
10 lat temu

Lebioda tak pisze pieknie ale zobaczmy co sie dzieje w naszym Kole gdzie w Radzie Miasta radni z lewicy oraz ci z prawicy razem z burmistrzem zwiazanym z platformą pieknie razem popierają sie.Reka reke myje i jest jedna wielka rodzina bo widac ze bardzo sie zgadzaja.I na kogo tu glosowac??Nie ma na kogo bo ze wszystkich parti oni sa tacy sami.

Lebioda
Lebioda
10 lat temu

Pani Elu! Najwięksi grzesznicy nawracają się przy końcu swojego życia. Znam taki przypadek, kiedy niewierzacy wyspowiadał się przed śmiercią. Pisze Pani, że nie opłaca się mnie nawracać. Nic bardziej błędnego. Opłaca się stanę się badziej radykalny i skrajnie prawicowy. Czy może mi Pani powiedzieć na czym mój błąd polega, bo nie jarzę jak mawiają moje wnuki. Z okazji Swiąt Wielkiej Nocy, życze Pani wszystkiego najlepszego.

Elzbieta
Elzbieta
10 lat temu

Lebioda, jesteś pan w błędzie. Ale skoro masz tyle lat, to już chyba się nie opłaca nawracać.

Lebioda
Lebioda
10 lat temu

Tak właśnie należy wychowywac dzieci. Niech znają prawdę. Niech odrzucą wiadomości którymi bylismy karmieni przez 70 lat.Komuny nie ma, ale komuniści przebrani w uniformy Platformy Obywatelskiej nadal rządzą . Głosujmy, albo na KNP, albo na Solidarną Polskę., Polska jest nasza i jej nie oddamy! To mówi wam 80 latek.

xyz
xyz
10 lat temu

Rodzinna impreza i tyle.Rodzice i ich dzieci a innych osob niewiele. Tak od dziecinstwa rodzice promują swoje pociechy a te gdy pozniej dorosną opowiadają innym bajki jak to same dochodziły ciezką pracą do wysokich stanowisk rzekomo własną wiedzą i inteligencją.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526