Mieszkanie 57 metrów kw. za 3.918 zł.??? Możliwe!

Autor: kurier-kolski.pl | 30.01.2013

Dziś odbyła się XXXI sesja Rady Miejskiej w Kole. Dominująca część uchwał posiedzenia dotyczyła sprzedaży przez miasto komunalnych lokali mieszkalnych w centrum Koła, głównie w rejonie ulic: Toruńskiej, Garncarskiej i Zawadzkiego.

 

Już od około roku coraz częściej w programie obrad kolskich radnych pojawiają się punkty dotyczące sprzedaży mieszkań komunalnych w Kole. Ich lokalizacja najczęściej jest bardzo atrakcyjna, bo w bezpośredniej bliskości ulicy Toruńskiej, a więc w ścisłym centrum miasta. Rzadziej zdarzają się sprzedaże lokali na kolskiej Starówce.

W jakiej cenie można kupić takie mieszkanie? Praktycznie za grosze, bo dla kupujących mieszkania komunalne są bardzo wysokie zniżki. Przykładowo na obecnej sesji radni wyrazili zgodę na sprzedaż następujących mieszkań:

1.  ul. Żelazna – 57 metrów kw. powierzchni, wycena mieszkania zrobiona przez rzeczoznawcę – 78.377 zł., upust udzielany przez miasto przy sprzedaży w przypadku jednorazowej wpłaty – 95%, a więc osoba kupująca może nabyć ten lokal za 5% wartości jego wyceny, to jest 3.918 zł.

2. ul. Garncarska – 93 metry kw. powierzchni, wycena mieszkania zrobiona przez rzeczoznawcę – 196.115 zł., upust udzielany przez miasto przy sprzedaży w przypadku jednorazowej wpłaty – 90%, a więc osoba kupująca może nabyć ten lokal za 10% wartości jego wyceny, to jest 19.611 zł.

3. ul. Toruńska (w bloku murowanym naprzeciwko Sanepidu) – 43 metry kw. powierzchni, wycena mieszkania zrobiona przez rzeczoznawcę – 85.146 zł., upust udzielany przez miasto przy sprzedaży w przypadku jednorazowej wpłaty – 70%, a więc osoba kupująca może nabyć ten lokal za 30% wartości jego wyceny, to jest 25.543 zł.

4. ul. Zawadzkiego (róg Ceramicznej) – 35 metrów kw. powierzchni, wycena mieszkania zrobiona przez rzeczoznawcę – 69.711 zł., upust udzielany przez miasto przy sprzedaży w przypadku jednorazowej wpłaty – 80%, a więc osoba kupująca może nabyć ten lokal za 20% wartości jego wyceny, to jest 13.942 zł.

5. ul. Zawadzkiego (róg Ceramicznej) – 50 metrów kw. powierzchni, wycena mieszkania zrobiona przez rzeczoznawcę – 97.173 zł., upust udzielany przez miasto przy sprzedaży w przypadku jednorazowej wpłaty – 80%, a więc osoba kupująca może nabyć ten lokal za 20% wartości jego wyceny, to jest 19.434 zł.

Art. 34 ustawy o gospodarce nieruchomościami daje pierwszeństwo tym, którzy są najemcami lokali w budynkach będących własnością gminy, do nabycia ich na własność. Przy tym miasto daje im bardzo wysokie upusty, sięgające nawet 95% wartości. Burmistrz i radni chętnie pozbywają się mieszkań, bo później nie muszą już robić żadnych remontów. Tonący w długach KTBS nie ma na to pieniędzy. Po zakupie, cały obowiązek remontów (włącznie z dachem i piwnicami!) spada na nowych właścicieli.

Warto przypomnieć, że mieszkania komunalne przydziela jednoosobowo już drugą kadencję Burmistrz Miasta Koła Mieczysław Drożdżewski. Nie jest prawdą, że robi to Społeczna Komisja Mieszkaniowa, bo nie jest ona organem wykonawczym i nie ma prawa rozpatrywać wniosków mieszkaniowych i przyznawać mieszkań. Jest jedynie „ciałem” doradczym i opiniodawczym burmistrza, a same kwestie typowania osób do zawarcia umów najmu mieszkań komunalnych są w gestii tylko i wyłącznie burmistrza. Skąd więc biorą się tacy, którzy twierdzą, że burmistrz w naszym mieście ma małą władzę?

Tekst i foto: Mariusz Kozajda

Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Jak można kupić takie mieszkanie i nie drogo np, na ceramicznej gdzie trzeba się udać

animowany V
animowany V
11 lat temu

i tak na marginesie aNIMOwany a nie aNONInowy

animowany V
animowany V
11 lat temu

proszę zatem przytoczyć kto spoza listy typowanej przez Komisję Mieszkaniową otrzymał mieszkanie komunalne. Listy są jawne i przydziały są jawne.

mika
mika
11 lat temu

Szanowny Panie Anonimowy V. To nie plotki. to suche fakty. I Pańskie powątpiewanie pozostawiam bez komentarza.

animowany V
animowany V
11 lat temu

nie wypowiadam się na temat plotek. Resztę wątpliwości rozwiał Pan sam

animowany V
animowany V
11 lat temu

skąd te wykrzykniki przy konieczności remontów dachów i piwnic ? Są one integralną częścią budynku, w którym zakupiony został lokal mieszkalny i stosownie do procentowego udziału we własności należy ponieść częściowy koszt remontu również dachu czy klatek schodowych. Tu nie ma nic dziwnego.
Co do władzy burmistrza przy decydowaniu o przyznaniu lokalu komunalnego, to została mu ona przyznana uchwałą rady miasta z 2008 roku. Teraz trochę późno na lament. Ponadto zgodnie z tą uchwałą Komisja Mieszkaniowa zbiera i kwalifikuje wnioski o przydział lokalu komunalnego, a przygotowaną przez siebie listę przekazuje burmistrzowi do zatwierdzenia.
Jednak art 4 paragrafu 22 tejże uchwały, który przez swoją konstrukcję, moim zdaniem, pozostawia niebezpieczną furtkę. Czy zna Pan przypadek przyznania lokalu osobie spoza wstępnej listy przygotowanej przez Komisję Mieszkaniową ?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526