Chóralny śpiew znów zabrzmiał w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 21.10.2012

Po raz 23. odbyły się w naszym mieście Wielkopolskie Konfrontacje Chórów. Miejski Dom Kultury gościł trzy zespoły: Koło Śpiewackie Lira z Pniew, Chór Kameralny „Vivace” z Pamiątkowa i „Chór Nauczycielski” Turkowskiego Towarzystwa Chóralnego z Turku. W przeglądzie nie brał udziału Chór Towarzystwa Śpiewaczo–Muzycznego „Lutnia” z Koła. To wynik zapisów regulaminu – zwycięzca poprzedniej edycji konfrontacji nie może brać udziału w konkursie.

 

Jak podkreślił przewodniczący jury prof. Ryszard Łuczak – dyrektor artystyczny PZChiO „poziom zespołów był bardzo wysoki, a na dodatek bardzo wyrównany. W repertuarach chórów dominowały pieśni polskich kompozytorów. To daje nadzieję, że twórczość takich kompozytorów jak Stanisława Moniuszko, Feliksa Nowowiejskiego czy ks. Zdzisława Bernata nie idzie na marne.”  W tegorocznej edycji konkursu jednym z wymogów było zaśpiewanie utworu kompozytora polskiego. Ta sugestia regulaminu ma bezpośredni związek z obchodami 120.lecia jednego z organizatorów kolskiego spotkania – Polskiego Związku Chórów i Orkiestr „Macierz”  w Poznaniu.

Zwycięzcą i zdobywcą „Złotego Koła” zostało  Koło Śpiewackie Lira z Pniew pod dyrekcją   Urszuli Grzędy, drugie miejsce i „Srebrne Koło” zdobył znany kolskim melomanom „Chór Nauczycielski” Turkowskiego Towarzystwa Chóralnego z Turku pod dyrekcją Kamili Pacześnej, a na trzecim miejscu uplasował Chór Kameralny „Vivace” z Pamiątkowa, również pod dyrekcją Urszuli Grzędy.

Oprócz  trofeów – Złotego, Srebrnego i Brązowego Koła, zespoły otrzymały nagrody pieniężne. Nagroda dla najlepszego dyrygenta trafiła do Urszuli Grzędy. Nagrodę za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora i puchar otrzymał zespół Koło Śpiewackie Lira z Pniew. Była to znana zapewne wszystkim ludowa piosenka „Pojedziemy na łów”, w bardzo oryginalnym opracowaniu muzycznym z elementami scenicznymi.

Należy zwrócić uwagę, że w przeglądzie nie brał udziału Chór Towarzystwa Śpiewaczo–Muzycznego z Koła. To wynik zapisów regulaminu, gdzie zwycięzca poprzedniej edycji konfrontacji nie może brać udziału w konkursie. Przypomnijmy, że zwycięzcą tym był nasz rodzimy zespół – Towarzystwo Śpiewaczo-Muzyczne „Lutnia” z Koła.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
meloman
meloman
11 lat temu

A gdzie to w tym czasie była chluba naszego miasta: chór farny Lutnia. Przecież ich nie ograniczał regulamin, bo nigdy nie zdobyli pierwszego miejsca w konkursie, czyli Złotego Koła.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526